niemowlę, tort, urodziny
Pielęgnacja

Roczek w domu: jak zorganizować przyjęcie na 1 urodziny dziecka?

Twoje dziecko właśnie przestaje być niemowlakiem! Jesteś dumna? No pewnie! Chcesz się malcem pochwalić przed całym światem. Razem więc przygotujmy atrakcyjne urodzinowe przyjęcie.

Nie bez powodu tak mocno przeżywasz pierwsze urodziny malucha. Rok, który właśnie mija, był okresem najbardziej intensywnego i niezwykłego rozwoju w jego życiu. Obchodzenie pierwszej rocznicy przyjścia na świat to wielkie wydarzenie. Robiono to już w starożytności, choć początkowo hucznie świętowano pierwsze urodziny wśród bogów, a potem władców (którzy mieli boskie pochodzenie). Sprawdź, co wziąć pod uwagę organizując roczek w domu (lub w ogrodzie) oraz jak sprawić, by wszyscy bawili się jak najlepiej.

Spis treści:

Jak zorganizować roczek w domu?

Tuż przed przyjęciem będziesz mieć mnóstwo spraw na głowie. Nasza ściągawka ułatwi ci zadanie.

Lista gości. Staraj się nie zapraszać zbyt wielu osób. Roczne dziecko źle zniesie zbyt liczne towarzystwo. Jeśli gości, zwłaszcza małych, jest dużo, podziel imprezę na dwie z kilkudniowym odstępem. Na huczne kinderbale przyjdzie czas za kilka lat. Kogo zaprosić na roczek w domu? Najbliższych. Babcie, dziadków oraz ciocie i wujków (oraz ich dzieci).

Godzina imprezy. Uwzględnij codzienną drzemkę dziecka – najlepiej, gdy przyjęcie rozpocznie się tuż po niej. Uroczystość nie powinna trwać dłużej niż 2–3 godziny. 

Bezpieczny dom. Jeżeli zapraszasz małych gości, sprzątnij podłogę, sprawdź zabezpieczenie kontaktów, dostępność kabli od urządzeń elektrycznych i usuń niebezpieczne przedmioty z pokoju.

Kącik zabaw. Najlepiej urządź go na podłodze (na kocu lub dywanie) w wydzielonej części pokoju.

Urodzinowe menu. Dostosuj je do wieku małych gości oraz weź pod uwagę, że niektóre z ich mam mogą karmić piersią. Przygotuj chrupki, owoce i ciastka, a także słoiczki z obiadkami, na wypadek, gdyby któryś z maluchów zgłodniał. Nie zapomnij o torcie dla dzieci!

Przyjęcie na roczek w ogrodzie

Jeśli twoje dziecko urodziło się wiosną lub latem, możesz wziąć pod uwagę organizację przyjęcia w ogrodzie. To świetne rozwiązanie, które zapewni gościom więcej swobody. 

Lista gości. Mimo że w ogrodzie często można przyjąć więcej osób niż w domu – ogranicz liczbę zaproszonych tak, by nie wprowadzać nadmiernego zamieszania i tłoku. 

Godzina imprezy. Czas rozpoczęcia imprezy (podobnie jak w przypadku roczku w domu) dostosuj do rytmu dnia dziecka (po drzemce). Choćby wszyscy bawili się jak najlepiej – nie przedłużaj przyjęcia (hałas i duża liczba ludzi oraz zmęczenie może sprawić, że solenizant lub solenizantka będzie mieć zwyczajnie dość).

Bezpieczna przestrzeń. Zadbaj, by w ogrodzie nic nie zagrażało bezpieczeństwu najmłodszych gości. Zachowaj ostrożność, by żadne dziecko nie zostało użądlone przez pszczołę czy osę (słodkie przysmaki mogą przywabić owady). Postaraj się, aby talerze z ciastami i owocami były przykryte, a napoje pite przez słomkę. Warto pamiętać również o parasolu lub cieniu, w którym można będzie schronić się przed upałem.

Kącik zabaw. W ogrodzie również warto zaaranżować miejsce, gdzie dzieci będą mogły się bawić. Wystarczy kocyk rozłożony na trawie i zabawki (klocki, piłeczki, mydlane bańki do puszczania itp.)

Urodzinowe menu. Co można przygotować do jedzenia na roczek w ogrodzie? Weź pod uwagę sezonowe warzywa i owoce, z których można przygotować pyszne sałatki lub przekąski. Jeśli jest bardzo ciepło – zrezygnuj z ciężkich tortów, proponując ich lżejszą wersję (np. bezowy lub jogurtowy). Zadbaj też, by nie zabrakło wody i soków. 

Z okazji przyjęcia na roczek możesz też udekorować mieszkanie (lub ogród) balonikami i/lub urodzinowymi girlandami. Wybierając kolorystykę dekoracji, możesz sugerować się tradycyjnym podziałem barw na chłopięce (niebieski, błękitny, szary, etc.) i dziewczęce (różowy, fioletowy, złoty, etc.) lub po prostu postawić na ulubione odcienie. 

Zawczasu przygotuj też strój, w którym w dniu swego święto wystąpi najważniejsza osoba na przyjęciu (dobrze przygotować też drugi, zapasowy zestaw ubranek na wypadek, gdy trzeba będzie się przebrać). Najważniejsze, by dziecku było wygodnie – nawet najpiękniejsza sukienka czy garniturek, gdy będzie ściskać lub uwierać, zwyczajnie nie spełni swego zadania.

Roczek w domu: inspiracje z całego świata

Nie tylko w naszym kraju pierwsze urodziny obchodzone są szczególnie uroczyście. Oto kilka zwyczajów, które mają szansę przyjąć się także u nas. Może przypadną ci do gustu i uda się je zrealizować.

  • Francuskie podarunki. To niezwykle miła tradycja, bo malutkimi prezentami obdarowuje się także zaproszonych na imprezę gości. Dzieci dostają zwykle torebeczki z łakociami i drobiazgiem, np. piłeczką, balonikiem, a dorośli – kolorowe czapeczki i kawałek tortu na wynos. Kroi się go na samym końcu zabawy, co jednocześnie stanowi sygnał do zakończenia imprezy. 
  • Chińskie wróżby. Chińczycy je uwielbiają. Wróżą więc również w pierwsze urodziny. Na małych karteczkach wypisują różne zawody i zajęcia, którymi dziecko może się zająć w przyszłości. Karteczki zgniatają w kulki (może być ich naprawdę dużo), mieszają i wrzucają do misy. Dziecko samo losuje jedną z nich, to ciekawe odstąpienie od tradycyjnego menu urodzinowego
  • Amerykańska impreza dwudniowa. Ten zwyczaj wymaga dobrych warunków lokalowych i… mocnych nerwów. Przyjęcie z założenia trwa dwa dni, bo zaproszeni na urodziny mali goście nocują wraz z rodzicami w domu dostojnego jubilata.

Pomysły na roczek, czyli jak uświetnić przyjęcie

Niżej podsuwamy kilka inspiracji, które mogą sprawić, że goście na długo zapamiętają pierwsze urodziny twojego dziecka.

Roczek w domu: atrakcje dla dorosłych gości

Filmik podsumowujący pierwszy rok życia dziecka

Jeśli będziesz miała czas i ochotę, możesz przygotować dla zaproszonych gości specjalną niespodziankę – filmik z zabawnymi i wzruszającymi momentami z pierwszego roku życia dziecka. Najlepiej poproś o to męża, bo sama będziesz zajęta innymi przygotowaniami, albo zróbcie to wspólnie.

Przy okazji pomyśl, kto mógłby nakręcić (sfotografować) urodzinową imprezę, podczas gdy wy będziecie zajmować się gośćmi i maluchem. Ten film będzie później nieocenioną pamiątką i… świetnym prezentem dla dziecka z okazji osiemnastki!

Galeria zdjęć z pierwszego roku

Możecie stworzyć galerię zdjęć swojej pociechy. Wydrukujcie na kolorowym papierze najpiękniejsze fotografie od momentu narodzin do ukończenia pierwszego roku, a potem przyklejcie je do sztywnego brystolu i zabawnie opiszcie. Gotową wystawę powieście w dniu przyjęcia na honorowym miejscu.

Wróżba: ksiądz czy biznesmen?

Urodzinowi goście lubią bawić się w przewidywanie przyszłości dziecka – to stary regionalny zwyczaj. Zaproszonych przez ciebie też to na pewno wciągnie. Tradycyjnie kładziono przed maluchem książkę symbolizującą naukowca, różaniec – duchownego, pieniążek – biznesmena i… kieliszek – co miało oznaczać osobę skłonną do wypitki. Może warto zmodyfikować taką zabawę? Wybierz np. termometr symbolizujący lekarza, grzebień – fryzjera, maskę – aktora.

Przedmioty (nie więcej niż sześć) ułóż w równej odległości przed maluchem i obserwuj, który jako pierwszy weźmie do rączki. Gdy zainteresuje się więcej niż jedną rzeczą w tym samym czasie… możliwość interpretacji jego przyszłości może być zabawna. A ile przy tym ciekawych skojarzeń, rozmów o życiu, okazji do wspomnień o różnych krewnych.

Msza roczniakowa

Polskim zwyczajem pielęgnowanym do tej pory np. na Śląsku i w okolicach Wrocławia jest rozpoczęcie świętowania pierwszych urodzin dziecka od mszy w kościele. Msza na pierwszy roczek ma uroczysty charakter: dziecko ubrane na biało zajmuje z rodzicami miejsce w pobliżu ołtarza, gdzie ksiądz udziela mu specjalnego błogosławieństwa. Po mszy rodzina i goście udają się na uroczysty urodzinowy obiad zakończony podaniem tortu urodzinowego dla chłopca lub dziewczynki i dalszą, już mniej oficjalną częścią przyjęcia.

Roczek w domu: atrakcje dla najmłodszych gości

Jeśli chodzi o atrakcje dla najmłodszych gości, najlepiej sprawdzić mogą się następujące propozycje:

  • Bańki mydlane. Łapanie ich to prosta i uwielbiana przez dzieci zabawa. Ktoś z dorosłych staje na środku pokoju i puszcza bańki. W tym czasie reszta rodziców koordynuje działania małych łapaczy. Dzieci na pewno nie trzeba zachęcać do zabawy.
  • Piłki i baloniki. Turlanie piłeczki i łapanie baloników to nic nowego, ale dzieciom nieodmiennie sprawia wielką frajdę. Zwłaszcza gdy rodzice i ciocie biorą udział w zabawie razem z maluchami.
  • Koncert na garnki i bębenki. Maluchy uwielbiają hałasować. Pozwól im na to i przygotuj zestaw instrumentów (garnki, pokrywki, bębenki, grzechotki). Ale pamiętaj, że gdy muzykantów będzie zbyt wielu naraz, zabawa może się skończyć ogólnym płaczem wystraszonych hałasem dzieci.
  • Wspólna kąpiel. To pomysł dla szczęśliwców mieszkających w domach z ogrodem i urodzonych latem. Wystarczy mały basenik z podgrzaną wodą, w którym z radością będą się pluskać jubilat i najmłodsi goście.

Miłej zabawy i dużo radości!

Najlepsze prezenty na roczek

Najstarszą polską zabawką jest grzechotka. Kiedyś miała znaczenie magiczne – odstraszała złe duchy. Także w starożytności podarunki miały moc chronienia od zła lub przynoszenia szczęścia. Co dajemy teraz? To zależy...

Prezent dla wiercipiętka:

  •  trójkołowy rowerek z uchwytem do prowadzenia, 
  • huśtawka do zawieszenia pod sufitem, 
  •  konik (słonik, owieczka) na biegunach, 
  • wózek dla lalek.

Prezenty zawsze w cenie: 

  • klocki (np. drewniane), 
  •  kredki i farbki (nietoksyczne, dla najmłodszych),
  • proste książeczki, 
  •  zabawki edukacyjne (np. piramidka).

Przenty w wersji luksusowej:

  •  polisa ubezpieczeniowa,
  • fundusz inwestycyjny z pierwszą ratą,
  • karnet na basen.

Zobacz także:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA