GRY
 
 

Impreza dla malucha

Twoje dziecko właśnie przestaje być niemowlakiem! Jesteś dumna? No pewnie! Chcesz się malcem pochwalić przed całym światem. Razem więc przygotujmy atrakcyjne urodzinowe przyjęcie.

niemowlę, tort, urodziny
Nie bez powodu tak mocno przeżywasz pierwsze urodziny malucha. Rok, który właśnie mija, był okresem najbardziej intensywnego i niezwykłego rozwoju w jego życiu. Obchodzenie pierwszej rocznicy przyjścia na świat to wielkie wydarzenie. Robiono to już w starożytności, choć początkowo była zarezerwowana dla bogów, potem władców (też mieli boskie pochodzenie).

Na pewno już zaplanowałaś spore grono gości i to, jak będziecie świętować. Choć to dziecko jest sprawcą całego zamieszania, pewnie nie zachowa zbyt wielu wspomnień z pierwszych urodzin. Jednak możesz się postarać, by ten dzień był dla niego szczególnie miły, a dla gości pełen niezapomnianych wrażeń. Oto kilka propozycji.

W filmowym skrócie
Jeśli będziesz miała czas i ochotę, możesz przygotować dla zaproszonych gości specjalną niespodziankę – filmik z zabawnymi i wzruszającymi momentami z pierwszego roku życia dziecka. Najlepiej poproś o to męża, bo sama będziesz zajęta innymi przygotowaniami, albo zróbcie to wspólnie. Gdy nie macie takiej dokumentacji, stwórzcie galerię zdjęć swojej pociechy. Wydrukujcie na kolorowym papierze najpiękniejsze fotografie, a potem przyklejcie je do sztywnego brystolu i zabawnie opiszcie. Gotową wystawę powieście w dniu przyjęcia na honorowym miejscu.
Przy okazji pomyśl o tym, kto mógłby nakręcić (sfotografować) urodzinową imprezę, podczas gdy wy będziecie zajmować się gośćmi i maluchem. Ten film będzie później nieocenioną pamiątką i… świetnym prezentem dla dziecka z okazji osiemnastki!

Ksiądz czy biznesmen
Urodzinowi goście lubią bawić się w przewidywanie dziecku przyszłości – to stary regionalny zwyczaj. Zaproszonych przez ciebie też to na pewno wciągnie. Tradycyjnie kładziono przed maluchem książkę symbolizującą naukowca, różaniec – duchownego, pieniążek – biznesmena i… kieliszek – co miało oznaczać osobę skłonną do wypitki. Może warto zmodyfikować taką zabawę? Wybierz np. termometr dla lekarza, grzebień dla fryzjera, maskę dla aktora.
Przedmioty (nie więcej niż sześć) ułóż w równej odległości przed maluchem i obserwuj, co jako pierwsze weźmie do rączki. Gdy zainteresuje się więcej niż jedną rzeczą naraz… możliwość interpretacji jego przyszłości może być zabawna. A ile przy tym ciekawych skojarzeń, rozmów o życiu, okazji do wspomnień o różnych krewnych.

Msza roczniakowa
Pięknym polskim zwyczajem pielęgnowanym do tej pory np. na Śląsku i w okolicach Wrocławia jest rozpoczęcie świętowania pierwszych urodzin dziecka od mszy w kościele. Msza na pierwszy roczek ma uroczysty charakter: dziecko ubrane na biało zajmuje z rodzicami miejsce w pobliżu ołtarza, gdzie ksiądz udziela mu specjalnego błogosławieństwa. Po mszy rodzina i goście udają się na uroczysty urodzinowy obiad z tortem urodzinowym dla chłopca lub dziewczynki i dalszą, już mniej oficjalną część przyjęcia.

Z wielkiego świata
Nie tylko w naszym kraju pierwsze urodziny obchodzone są szczególnie uroczyście. Oto kilka zwyczajów, które mają szansę przyjąć się także u nas. Może przypadną ci do gustu i uda się je zrealizować.
• Francuskie podarunki. To niezwykle miła tradycja, bo malutkimi prezentami obdarowuje się także zaproszonych na imprezę gości. Dzieci dostają zwykle torebeczki z łakociami i drobiazgiem, np. piłeczką, balonikiem, a dorośli – kolorowe czapeczki i kawałek tortu na wynos. Kroi się go na samym końcu zabawy, co jednocześnie stanowi sygnał do zakończenia imprezy.
• Chińskie wróżby. Chińczycy je uwielbiają. Wróżą więc również w pierwsze urodziny. Na małych karteczkach wypisują różne zawody i zajęcia, którymi dziecko może się zająć w przyszłości. Karteczki zgniatają w kulki (może być ich naprawdę dużo), mieszają i wrzucają do misy. Dziecko samo losuje jedną z nich, to ciekawe odstąpienie od tradycyjnego menu urodzinowego.
• Amerykańska impreza dwudniowa. Ten zwyczaj wymaga dobrych warunków lokalowych i… mocnych nerwów. Przyjęcie z założenia trwa dwa dni, bo zaproszeni na urodziny mali goście nocują wraz z rodzicami w domu dostojnego jubilata.
Redakcja poleca: Jak zrobić ozdobną cyfrę
Dekoracje to połowa sukcesu każdego udanego przyjęcia dla dzieci. Zobacz jak zrobić ozdobną cyfrę, która wzbudzi zachwyt i zazdrość gości.
Doładuj
Przeładuj