niemowlę, tort, urodziny

Impreza dla malucha

Twoje dziecko właśnie przestaje być niemowlakiem! Jesteś dumna? No pewnie! Chcesz się malcem pochwalić przed całym światem. Razem więc przygotujmy atrakcyjne urodzinowe przyjęcie.
niemowlę, tort, urodziny
Nie bez powodu tak mocno przeżywasz pierwsze urodziny malucha. Rok, który właśnie mija, był okresem najbardziej intensywnego i niezwykłego rozwoju w jego życiu. Obchodzenie pierwszej rocznicy przyjścia na świat to wielkie wydarzenie. Robiono to już w starożytności, choć początkowo była zarezerwowana dla bogów, potem władców (też mieli boskie pochodzenie).

Na pewno już zaplanowałaś spore grono gości i to, jak będziecie świętować. Choć to dziecko jest sprawcą całego zamieszania, pewnie nie zachowa zbyt wielu wspomnień z pierwszych urodzin. Jednak możesz się postarać, by ten dzień był dla niego szczególnie miły, a dla gości pełen niezapomnianych wrażeń. Oto kilka propozycji.

W filmowym skrócie
Jeśli będziesz miała czas i ochotę, możesz przygotować dla zaproszonych gości specjalną niespodziankę – filmik z zabawnymi i wzruszającymi momentami z pierwszego roku życia dziecka. Najlepiej poproś o to męża, bo sama będziesz zajęta innymi przygotowaniami, albo zróbcie to wspólnie. Gdy nie macie takiej dokumentacji, stwórzcie galerię zdjęć swojej pociechy. Wydrukujcie na kolorowym papierze najpiękniejsze fotografie, a potem przyklejcie je do sztywnego brystolu i zabawnie opiszcie. Gotową wystawę powieście w dniu przyjęcia na honorowym miejscu.
Przy okazji pomyśl o tym, kto mógłby nakręcić (sfotografować) urodzinową imprezę, podczas gdy wy będziecie zajmować się gośćmi i maluchem. Ten film będzie później nieocenioną pamiątką i… świetnym prezentem dla dziecka z okazji osiemnastki!

Ksiądz czy biznesmen
Urodzinowi goście lubią bawić się w przewidywanie dziecku przyszłości – to stary regionalny zwyczaj. Zaproszonych przez ciebie też to na pewno wciągnie. Tradycyjnie kładziono przed maluchem książkę symbolizującą naukowca, różaniec – duchownego, pieniążek – biznesmena i… kieliszek – co miało oznaczać osobę skłonną do wypitki. Może warto zmodyfikować taką zabawę? Wybierz np. termometr dla lekarza, grzebień dla fryzjera, maskę dla aktora.
Przedmioty (nie więcej niż sześć) ułóż w równej odległości przed maluchem i obserwuj, co jako pierwsze weźmie do rączki. Gdy zainteresuje się więcej niż jedną rzeczą naraz… możliwość interpretacji jego przyszłości może być zabawna. A ile przy tym ciekawych skojarzeń, rozmów o życiu, okazji do wspomnień o różnych krewnych.

Msza roczniakowa
Pięknym polskim zwyczajem pielęgnowanym do tej pory np. na Śląsku i w okolicach Wrocławia jest rozpoczęcie świętowania pierwszych urodzin dziecka od mszy w kościele. Msza na pierwszy roczek ma uroczysty charakter: dziecko ubrane na biało zajmuje z rodzicami miejsce w pobliżu ołtarza, gdzie ksiądz udziela mu specjalnego błogosławieństwa. Po mszy rodzina i goście udają się na uroczysty urodzinowy obiad z tortem urodzinowym dla chłopca lub dziewczynki i dalszą, już mniej oficjalną część przyjęcia.

Z wielkiego świata
Nie tylko w naszym kraju pierwsze urodziny obchodzone są szczególnie uroczyście. Oto kilka zwyczajów, które mają szansę przyjąć się także u nas. Może przypadną ci do gustu i uda się je zrealizować.
• Francuskie podarunki. To niezwykle miła tradycja, bo malutkimi prezentami obdarowuje się także zaproszonych na imprezę gości. Dzieci dostają zwykle torebeczki z łakociami i drobiazgiem, np. piłeczką, balonikiem, a dorośli – kolorowe czapeczki i kawałek tortu na wynos. Kroi się go na samym końcu zabawy, co jednocześnie stanowi sygnał do zakończenia imprezy.
• Chińskie wróżby. Chińczycy je uwielbiają. Wróżą więc również w pierwsze urodziny. Na małych karteczkach wypisują różne zawody i zajęcia, którymi dziecko może się zająć w przyszłości. Karteczki zgniatają w kulki (może być ich naprawdę dużo), mieszają i wrzucają do misy. Dziecko samo losuje jedną z nich, to ciekawe odstąpienie od tradycyjnego menu urodzinowego.
• Amerykańska impreza dwudniowa. Ten zwyczaj wymaga dobrych warunków lokalowych i… mocnych nerwów. Przyjęcie z założenia trwa dwa dni, bo zaproszeni na urodziny mali goście nocują wraz z rodzicami w domu dostojnego jubilata.

A dla najmłodszych…
Nie ma się co łudzić – większość opisanych atrakcji to uciecha głównie dla rodziców i dorosłych gości. Ale i maluchy mogą się dobrze bawić na urodzinach, jeśli przygotujesz im miejsce i poświęcisz troszkę czasu.
• Bańki mydlane. Łapanie ich to prosta i uwielbiana przez dzieci zabawa. Ktoś z dorosłych staje na środku pokoju i puszcza bańki. W tym czasie reszta rodziców koordynuje działania małych łapaczy. Dzieci na pewno nie trzeba zachęcać do zabawy.
• Piłki i baloniki. Turlanie piłeczki i łapanie baloników to nic nowego, ale dzieciom nieodmiennie sprawia wielką frajdę. Zwłaszcza gdy rodzice i ciocie biorą udział w zabawie razem z maluchami.
• Koncert na garnki i bębenki. Maluchy uwielbiają hałasować. Pozwól im na to i przygotuj zestaw instrumentów (garnki, pokrywki, bębenki, grzechotki). Ale pamiętaj, że gdy muzykantów będzie zbyt wielu naraz, zabawa może się skończyć ogólnym płaczem wystraszonych hałasem dzieci.
• Wspólna kąpiel. To pomysł dla szczęśliwców mieszkających w domach z ogrodem i urodzonych latem. Wystarczy mały basenik z podgrzaną wodą, w którym z radością będą się pluskać jubilat i najmłodsi goście.
Miłej zabawy i dużo radości!

Przepis na sukces
Tuż przed przyjęciem będziesz mieć mnóstwo spraw na głowie. Nasza ściągawka ułatwi ci zadanie.
1. Lista gości. Staraj się nie zapraszać ich wielu. Maluch źle zniesie zbyt liczne towarzystwo. Jeśli gości, zwłaszcza małych, jest dużo, podziel imprezę na dwie z kilkudniowym odstępem. Na huczne kinderbale przyjdzie czas za kilka lat.
2. Godzina imprezy. Uwględniaj codzienną drzemkę dziecka – najlepiej, gdy przyjęcie rozpocznie się tuż po niej. Uroczystość nie powinna trwać dłużej niż 2–3 godziny.
3. Bezpieczny dom. Jeżeli zapraszasz małych gości, sprzątnij podłogę, sprawdź zabezpieczenie kontaktów, dostępność kabli od urządzeń elektrycznych i usuń niebezpieczne przedmioty z pokoju.
4. Kącik zabaw. Najlepiej urządź go na podłodze (na kocu lub dywanie) w wydzielonej części pokoju.
5. Urodzinowe menu. Dostosuj je do możliwości maluchów i ewentualnie karmiących mam. Przygotuj chrupki, owoce i ciastka, a także słoiczki z obiadkami, na wypadek, gdyby któryś z maluchów zgłodniał. Nie zapomnij o torcie dla dzieci!

Moc prezentów
Najstarszą polską zabawką jest grzechotka. Kiedyś miała znaczenie magiczne – odstraszała złe duchy. Także w starożytności podarunki miały moc chronienia od zła lub przynoszenia szczęścia. Co dajemy teraz?
Dla wiercipiętka:
- trójkołowy rowerek z uchwytem do prowadzenia,
- huśtawka do zawieszenia pod sufitem,
- konik (słonik, owieczka) na biegunach,
- wózek dla lalek.
Zawsze w cenie:
- klocki (np. drewniane),
- kredki i farbki (nietoksyczne, dla najmłodszych),
- proste książeczki,
- zabawki edukacyjne (np. piramidka).
Wersja luksusowa:
- polisa ubezpieczeniowa,
- fundusz inwestycyjny z pierwszą ratą,
- karnet na basen.

 
td_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Jak zrobić ozdobną cyfrę
Dekoracje to połowa sukcesu każdego udanego przyjęcia dla dzieci. Zobacz jak zrobić ozdobną cyfrę, która wzbudzi zachwyt i zazdrość gości.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy