GRY
 
 

Przewodnik po in vitro

W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. I nie tylko dlatego, że pary nie chcą mieć potomstwa, często ich starania nie przynoszą po prostu efektu. W takiej sytuacji pomóc może zapłodnienie in vitro.

in vitro, zapłodnienie, sztuczne zapłodnienie
fot. Fotolia
Zapłodnienie in vitro polega na tym, że połączenie komórki jajowej i plemnika odbywa się w warunkach laboratoryjnych, poza układem rozrodczym kobiety (zapłodnienie pozaustrojowe). Następnie zarodek jest wszczepiany do macicy. Dzięki metodzie in vitro na świat przyszło już 5 milionów dzieci.
Sprawdź, kto może skorzystać z takiego zabiegu, jak wygląda cała procedura in vitro i ile ona kosztuje. 

1. Kto może skorzystać z zapłodnienia in vitro?

Jeśli przyszli rodzice nie przekroczyli 35. roku życia, powinni zjawić się u lekarza po roku starań o ciążę (przy regularnym współżyciu 2-3 razy w tygodniu). Para po 40. nie powinna zwlekać z wizytą u ginekologa.
Zapłodnienie pozaustrojowe jest też rozwiązaniem dla par, które z przyczyn anatomicznych nie mogą mieć dziecka w naturalny sposób. Tak jest np. w wypadku niedrożności jajowodów. Wskazaniem do in vitro jest zbyt mała liczba plemników w ejakulacie (poniżej 5 mln/ml) lub niewielki odsetek ruchomych plemników.
Redakcja poleca: Rozwój zarodka - film
Zobacz, jak wygląda rozwój zarodka w pierwszych dniach od zapłodnienia in vitro. Film złożono ze zdjęć robionych co 15 minut. Zarodki monitorowano za pomocą embrioskopu.

2. Jak się przygotować do wizyty w klinice niepłodności?

Najlepiej jest, gdy już na pierwszą wizytę zgłasza się para, bo zwykle problemy z zajściem w ciążę rozkładają się po obu stronach. Jeśli kobieta lub mężczyzna leczyli się wcześniej na niepłodność, powinni zabrać ze sobą całą dostępną dokumentację medyczną. Przydatne też będą wyniki wszelkich badań związanych z leczeniem chorób, które mogą mieć wpływ na płodność, np. endometrioza, PCOS (zespół policystycznych jajników). Dotyczy to także osób, które miały zabiegi operacyjne w obrębie jamy brzucha.
Podczas pierwszej wizyty w klinice leczenia niepłodności lekarz zapyta kobietę o datę pierwszej miesiączki, średnią długość cyklu, stosowane metody antykoncepcji i przebyte stany zapalne w obrębie narządu rodnego. Ginekolog zbada też pacjentkę, dlatego na wizytę nie należy zgłaszać się w trakcie krwawienia miesiączkowego.

Sprawdź, co może oznaczać ból brzucha przed miesiączką

3. Jakie badania trzeba zrobić przed in vitro?

By dobrać odpowiednią formę leczenia i zakwalifikować parę do zabiegu in vitro lekarz może zalecić następujące badania:
 
u kobiety:
• Badanie krwi i moczu
• Cytologia
• Badanie USG narządów rodnych
• Badanie HSG - ocena budowy narządów rodnych i drożności jajowodów przy użyciu RTG i kontrastu
• Laparoskopia (w niektórych przypadkach)
 
u mężczyzny:
• Badanie krwi
• Badanie nasienia
 

Przeczytaj 5 pytań o USG narządów rodnych

Doładuj
Przeładuj