GRY
 
 

In vitro: pierwszy noworodek z „idealnymi” genami

18 maja 2013 przyszedł na świat pierwszy genetycznie idealny noworodek, czyli o nowej metodzie, która zwiększa szanse na ciążę aż o 50 proc.!

in vitro, sztuczne zapłodnienie, zapłodnienie, komórka jajowa
fot. Mopic - Fotolia.com
Marybeth Scheids (36 lat) i jej mąż David Levy (41 lat) to amerykańska para z Filadelfii, która desperacko pragnęła dziecka. Postanowili więc wypróbować technikę in vitro, ale kolejne próby kończyły się niepowodzeniem. Specjaliści z kliniki Main Line Fertility w Pensylwanii utrzymywali, iż przyczyną takiego stanu rzeczy zdają się być problemy z embrionami.

ZOBACZ TEŻ: 8 dziwnych czynników, które mogą wpłynąć na płodność

Wadliwe geny embrionów

Aby mieć pewność, postanowiono wybrać 13 embrionów i wysłać je do analizy, którą mieli przeprowadzić naukowcy z Oxford University poprzez zidentyfikowanie wadliwych genów. Przeprowadzono więc kompletne sekwencjonowanie genetyczne wszystkich embrionów. Testy wykazały, że zaledwie trzy z nich miały prawidłową liczbę chromosomów! Lekarze więc wszczepili jeden „zdrowy” embrion do macicy Marybeth. Dwa pozostałe zamrożono.

Genetycznie idealny noworodek

W ten sposób 18 maja 2013 przyszedł na świat pierwszy genetycznie idealny noworodek. Narodziny te pokazują, w jaki sposób sekwencjonowanie genetyczne nowej generacji (NGS) – bo taka jest nazwa tej techniki – pozwala na szybkie odczytywanie całych genomów w celu selekcji zdrowych embrionów, a odrzucenia wadliwych.

Jakie zastosowanie ma NGS?

Naukowcy już teraz wyobrażają sobie liczne zastosowania dla tej nowej metody:
• uniknięcie chorób dziedzicznych,
• uniknięcie raka,
• zapobieganie problemom kardiologicznym,
• a nawet zapobieganie chorobie Alzheimera.

NGS to rewolucyjna metoda. Wiemy, że zwiększa szanse na ciążę o 50 proc. i redukuje ryzyko aborcji o 50 proc. Poza tym zapewnia możliwość łatwej weryfikacji embrionów – mówi dr Michael Glassner, założyciel kliniki Main Line Fertility.

Tańsze in vitro

Oxford University, gdzie przeprowadzono analizę wspomnianych embrionów, także wychwala technikę jako mniej kosztowną. – Jest to bardzo wydajna metoda – mówi Dr Dagan Wells, autor badania. – Możemy sprawdzić wszystkie chromosomy i uzyskać wynik w ciągu 24 godzin, a koszty są o połowę mniejsze niż koszty aktualnych metod selekcji.

Nie zmienia to jednak faktu, że już teraz słychać głosy przeciwników in vitro i selekcji embrionów, którzy zwracają uwagę na kwestie etyczne związane z eugeniką.

ZOBACZ TEŻ: postępy w in vitro nadzieją dla par walczących z niepłodnością
Redakcja poleca: Rozwój zarodka - film
Zobacz, jak wygląda rozwój zarodka w pierwszych dniach od zapłodnienia in vitro. Film złożono ze zdjęć robionych co 15 minut. Zarodki monitorowano za pomocą embrioskopu.
Doładuj
Przeładuj