GRY
 
 

Rządowe narodziny z in vitro

Rządowy program in vitro może zanotować na swoim koncie sukces. 1 kwietnia przyszło na świat pierwsze dziecko, którego rodzice skorzystali z programu. A wkrótce ta liczba się powiększy!

in vitro, rządowy program in vitro, dziecko z in vitro, Gyncentrum
fot. mat. pras. Gyncentrum

aktualizacja – lipiec 2016

Rządowy program refundacji leczenia in vitro został zakończony 30 czerwca 2016 roku. Trwał 3 lata. Eksperci szacowali, że około 15 tys. par w Polsce wymaga leczenia metodą in vitro, tymczasem do procedury zapłodnienia pozaustrojowego podeszło ponad 17 tys. par (dane nieoficjalne). 

78% Polaków jest zdania, że niepłodne pary nadal powinny mieć przynajmniej częściową refundację in vitro (tak wynika z badań IQS zrealizowanych na rzecz Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian). Co więcej, 58% Polaków uważa, że w kraju jest za mało klinik zajmujących się leczeniem niepłodności poprzez in vitro. Szczególnie duże poparcie dla tej metody leczenia niepłodności jest w grupie osób młodych (25-34 lata) – 86%. Co więcej, 73% Polaków deklaruje, że sami zdecydowaliby się na leczenie in vitro, gdyby była to jedyna metoda, żeby mieć dziecko. Niepłodność nazywana jest plagą zdrowotną XXI wieku.

-------
W katowickim Szpitalu Bonifratrów na oddziale dr hab. n. med. Rafała Stojko urodził się pierwszy chłopiec na Śląsku, który przyszedł na świat dzięki rządowemu programowi in vitro.

Rządowy program wspiera rodziców

Rodzice pierwszego chłopczyka urodzonego na Śląsku dzięki rządowemu programowi in vitro przez 6 lat starali się o dziecko. Udało się właśnie dzięki zapłodnieniu in vitro sfinansowanemu przez Ministerstwo Zdrowia. Rodzice dziecka byli jedną z kilku tysięcy par, które na Śląsku zdecydowały się na zapłodnienie pozaustrojowe.
W całej Polsce w 2013 roku do programu leczenia niepłodności metodą in vitro zgłosiło się ponad 8 tys. par. Ponad 4,5 tys. rozpoczęło już leczenie. Na narodziny dziecka oczekuje ponad 1600 par – podaje Rejestr Medycznie Wspomaganej Prokreacji.

Zobacz film, jak wygląda początek procedury in vitro
Redakcja poleca: Ustawa o in vitro przyjęta, ale czy uzyska podpis prezydenta? - film
Na ustawę o leczeniu niepłodności czekało wiele polskich par. Określa ona między innymi zasady zapładniania in vitro oraz to, kto może z niego skorzystać. Sejm regulację przyjął, ale nie wiadomo, czy na pewno wejdzie ona w życie. O zapłodnieniu pozaustrojowym rozmawiamy z ginekologiem.

Narodziny bez komplikacji

Dziecko rządowego programu waży 2800 g i dla swoich rodziców jest całym światem. Chłopczyk urodził się siłami natury 1 kwietnia i otrzymał 10 punktów w skali Apgar. – Chłopak jest silny, zdrowy i pełen energii. Razem z mamą jest już w domu – mówi dr n med. Anna Bednarska-Czerwińska, ginekolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach. Jest to pierwsze dziecko Gyncentrum, które urodziło się w ramach rządowego programu in vitro.

Baby boom

Narodzony 1 kwietnia chłopiec jest jednym z ponad 100 dzieci, które w najbliższych 6 miesiącach przyjdą na świat dzięki zapłodnieniu in vitro w klinice Gyncentrum. Kolejne maluchy powinny urodzić się z końcem kwietnia i początkiem maja – zapowiadają lekarze. Klinika jest jednym z 3 ośrodków w woj. śląskim, w których realizowany jest program dofinansowania leczenia niepłodności.
– Dziś w Gyncentrum blisko 200 par czeka na narodziny dziecka, którego poczęcie zostało sfinansowane dzięki rządowemu programowi in vitro. Większość z nich od lat starała się o dziecko, zarówno metodami naturalnymi jak przy wsparciu in vitro – mówi dr Anna Bednarska-Czerwińska.

Sprawdź, komu przysługuje refundacja in vitro

Ocena (2 oceny)

5.5
Doładuj
Przeładuj