Jivunben Rabari, ciąża po 70tce
fot. Twitter

Indie: 70-latka urodziła swoje pierwsze dziecko, ale nie jest najstarszą matką na świecie

Jivunben Rabari jest jedną z najstarszych kobiet na świecie, które zdecydowały się na ciążę. 70-latka jest szczęśliwa, że w końcu może trzymać swoje dziecko w ramionach.
Dominika Bielas
Jivunben Rabari, ciąża po 70tce
fot. Twitter
Jivunben Rabari twierdzi, że skończyła 70 lat. Choć nie ma żadnego dokumentu potwierdzającego jej faktyczny wiek, widać, że to starsza pani. Większość kobiet w jej wieku ma już wnuki, a czasem nawet prawnuki, tymczasem ona niedawno została matką.

70-latka urodziła dziecko

Jivunben Rabari mieszka w indyjskiej wiosce Mora wraz ze swoim 75-letnim mężem. Mimo podeszłego wieku, para z 45-letnim stażem małżeństwa zgłosiła się do lekarza i nalegała na sztuczne zapłodnienie. Małżonkowie od dziesiątek lat bezskutecznie starali się o dziecko. Kobieta wiedziała, że w sposób naturalny już nie zajdzie w ciążę. Choć lekarze początkowo byli sceptyczni, w końcu zgodzili się na zabieg in vitro. To jeden z najrzadszych przypadków na świecie. Chłopiec przyszedł na świat na początku października i jest zdrowy. 

„Kiedy pierwszy raz do nas przyszli, powiedzieliśmy im, że nie mogą mieć dziecka w tak podeszłym wieku, ale oni bardzo nalegali” – wyznał dr Naresha Bhanushali, który przeprowadził zabieg.
 
To nie pierwszy przypadek tak późnego macierzyństwa. Kilka lat temu miano najstarszej matki uzyskała Erramatti Mangayamma, także obywatelka Indii. Kobieta urodziła bliźnięta  w wieku 74 lat. Zabieg był w znacznej części ufundowany przez klinikę, która zapłodnienie kobiety w dojrzałym wieku potraktowała jako wyzwanie i była przekonana, że to będzie historyczne wydarzenie. Ciąża przyjęła się przy pierwszej próbie zapłodnienia w styczniu 2019 roku. Kobieta przez całą ciążę przebywała w szpitalu, gdzie zespół 10 lekarzy monitorował stan jej zdrowia. W Indiach odnotowano jeszcze kilka ciąż po sześćdziesiątce.

​Jak to w ogóle możliwe, że kobiety w tak zaawansowanym wieku zostają matkami? Amerykańskie Stowarzyszenie Medycyny Rozrodu (ASRM) twierdzi, że każda kobieta ze zdrową macicą może zostać matką. W takim przypadku do zabiegu używa się komórki jajowej znacznie młodszej dawczyni i nasienia ojca, a po sztucznym zapłodnieniu zarodek umieszczany jest w macicy matki. 

Źródło: dailymail.co.uk

Zobacz także:
Redakcja poleca: To musisz wiedzieć o ciąży po 30. i 40. roku życia – film
Ciąża po 30-tce zdarza się dziś dosyć często. Czy wymaga specjalnego nadzoru? A co z ciążą po 40-tce, czy wiąże się z ryzykiem? Sprawdź!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy