Encyklopedia zdrowia dziecka

Infekcje

Jak rozpoznać, co dziecku dolega? Które choroby są groźne i wymagają szybkiej porady lekarza - wyjaśnia prof. Maria Korzon, kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Onkologii Dziecięcej Instytutu Pediatrii AM w Gdańsku.

W pierwszym roku życia maluchy zapadają głównie na choroby układu oddechowego. Zwykle wywołują je wirusy.

Zakaźny nieżyt nosa, czyli katar, pojawia się u niemowlęcia zazwyczaj na skutek zarażenia się od bliskich. Objawy to: sapka, obfita, śluzowa wydzielina z nosa, która spływa też do gardła, wywołując kaszel. Może ona utrudniać oddychanie, zwłaszcza młodszym niemowlętom, które nie potrafią oddychać przez usta. Ważne jest więc udrażnianie noska. Można go przepłukiwać solą fizjologiczną, wygodne są też preparaty soli morskiej w aerozolu. Krople do nosa (dla niemowląt!) można stosować, gdy katar utrudnia sen lub ssanie. Podawaj je jak najkrócej, by zmniejszyć ryzyko uszkodzenia śluzówki.

Zapalenie ucha to zazwyczaj powikłanie infekcji kataralnej. Do typowych objawów należą: niepokój dziecka nasilający się przy ssaniu, brak apetytu, pocieranie uszka. U niektórych malców występuje gorączka, dość często też pojawiają się wymioty oraz nieprawidłowe stolce, czasami wyciek z ucha. Trzeba wówczas zabrać dziecko do laryngologa. Konieczna bywa antybiotykoterapia, podawanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, wapnia i witaminy C. Trzeba też dbać, by nosek był drożny. Po leczeniu wskazana jest kontrola u laryngologa.

Zapalenie krtani – objawy to uporczywy, głęboki, tzw. szczekający kaszel, który pojawia się nagle, często nocą. Rzadko towarzyszy mu gorączka. Zapalny obrzęk krtani utrudnia oddychanie i bywa przyczyną duszności. Widoczny wysiłek przy oddychaniu, bladość lub szarość skóry, niepokój lub apatia niemowlęcia świadczą o ciężkim przebiegu choroby. Konieczna jest pilna interwencja lekarska! Ze względu na trudny do przewidzenia przebieg choroby i zagrożenie życia dziecko powinno być hospitalizowane.

Zapalenie oskrzeli – zakażenie przenosi się drogą kropelkową. Występują objawy typowe dla nieżytu górnych dróg oddechowych: katar, kichanie, zaczerwienienie gardła, gorączka. Charakterystyczny jest uporczywy, męczący kaszel, świszczący oddech i trudności przy wydychaniu powietrza. Wcześniaki, niemowlęta w pierwszym kwartale życia, dzieci z wadą serca lub płuc, z mukowiscydozą oraz dzieci palących mam są szczególnie narażone na ciężki przebieg tego zakażenia. Wymagają one zazwyczaj intensywnej terapii w szpitalu. Starsze niemowlęta z obturacyjnym zapaleniem oskrzeli, w dobrym stanie ogólnym i z niewielką dusznością, mogą być leczone w domu, o tym jednak musi zadecydować lekarz. Zalecane bywa stosowanie leków rozszerzających oskrzela. Ważne jest nawilżanie powietrza i utrzymywanie niezbyt wysokiej temperatury w pokoju, w którym przebywa chory malec.

Gorączka trzydniowa to łagodna choroba zakaźna. Występuje najczęściej u dzieci w drugim półroczu życia. Przez trzy dni malec ma bardzo wysoką gorączkę, przekraczającą często 39°C. Nie towarzyszą jej inne objawy. Dziecko jest zazwyczaj pogodne, chętnie je. Po trzech dniach gorączka obniża się i pojawia się wysypka – drobne różowe plamki lub grudki, głównie na tułowiu. Najistotniejsze jest obniżanie wysokiej temperatury, ponieważ u niektórych maluszków mogą wystąpić drgawki gorączkowe. Podaje się wtedy leki przeznaczone dla niemowląt, np. Paracetamol, Panadol w syropie lub czopkach oraz Ibufen.

Zobacz także:
Gorączka,
Kaszel
Antybiotyki
Zapalenie krtani
Zapalenie oskrzeli
Mukowiscydozą
Gorączka trzydniowa
Drgawki gorączkowe

Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra

Zobacz także:
Znowu coś złapało
Problemy specjalnej troski - Mukowiscydoza