GRY
 
 

Jak zapobiec infekcjom intymnym?

Jeśli dbasz o higienę miejsc intymnych, ale mimo to masz skłonność do infekcji, pomyśl o wzmocnieniu swojej intymnej ochrony.

kobieta, łóżko, nogi, relaks
fot. © clownbusiness - Fotolia.com

Infekcje miejsc intymnych zdarzają się bardzo często. Swędzenie, zaczerwienienie, podrażnienie to może, ale nie musi być początek infekcji intymnej. By nie dopuścić do jej rozwoju, warto zadbać o szybką regenerację błon śluzowych i zatrzymać rozwój chorobotwórczych grzybów i bakterii. Warto to zrobić, bo nawracające infekcje miejsc intymnych mogą nawet doprowadzić do niepłodności! Jak się przed tym chronić?

1. Używaj płynu do higieny intymnej

By uniknąć infekcji miejsc intymnych rano i wieczorem podmywaj się, korzystając z płynu do higieny intymnej. Takiego, który ma neutralne pH i zawiera pałeczki kwasu mlekowego. Możesz też przemywać okolice intymne leczniczym roztworem z rumianku lub na bazie benzydaminy (dostępny bez recepty, pytaj w aptekach).

Przeczytaj, jak powinna wyglądać higiena intymna po porodzie
Redakcja poleca: Czy kobiety powinny używać płynów do higieny intymnej?
Czy używanie płynu do higieny intymnej zapobiega, czy sprzyja pojawieniu się infekcji intymnych? Opowiada dr n. med. Grzegorz Południewski.

2. Stosuj probiotyki

Aby przywrócić równowagę bakteryjną w pochwie, aplikuj sobie dopochwowe kapsułki z probiotykami. Stosuj je przez tydzień – rano i wieczorem albo tylko na noc. Gdy objawy miną, używaj probiotyków doraźnie, np. po powrocie z basenu albo po stosunku, w wyniku którego doszło do otarć.

Poznaj prawdy i mity o probiotykach

3. Nie bagatelizuj objawów infekcji miejsc intymnych

Problemy intymne mogą wystąpić u każdej kobiety – nawet jeśli bardzo dba o higienę i ma stałego partnera. Dlatego tak ważne jest, by szybko odróżniać normalne reakcje swojego ciała od objawów typowych dla kobiecych dolegliwości. Oto niektóre z niepokojących sygnałów:

• Swędzenie i pieczenie miejsc intymnych
Mogą wynikać z obtarcia podczas stosunku albo w wyniku noszenia ciasnej, niewygodnej bielizny (np. stringów). Podrażnienie bywa też efektem stosowania nieodpowiednich środków do mycia (np. zwykłego mydła czy żelu do kąpieli). Aby przykre objawy ustąpiły, zacznij nosić wygodne, przewiewne ubrania z naturalnych tkanin i stosuj środki do higieny intymnej (z wyjątkiem dezodorantów, bo one także mogą powodować podrażnienia). Jeżeli to nie pomoże, idź do ginekologa. Świąd może bowiem świadczyć o rozwoju infekcji miejsc intymnych.

• Dziwne upławy
Naturalna wydzielina z dróg rodnych jest przejrzysta lub biaława, ma lekko kwaśny zapach lub w ogóle nie pachnie. Jej ilość zależy od fazy cyklu miesiączkowego (w połowie jest jej najwięcej) i wieku (gdy przechodzisz menopauzę wytwarzanie wydzieliny się zmniejsza).
Zaniepokoić powinno cię pojawienie się wydzieliny o dziwnej konsystencji (serowatej, pienistej), przykrym zapachu i podejrzanym kolorze (szarawym, żółtym, zielonkawym, podbarwionym krwią). To tzw. upławy. Występują one m.in. przy infekcjach bakteryjnych i grzybicy pochwy. Koniecznie idź do lekarza!

Dowiedz się, dlaczego upławy mogą być groźne

Doładuj
Przeładuj