inhalacje na kaszel
fot. Fotolia

Co warto wiedzieć o inhalacjach na kaszel?

Wystarczy nebulizator i sól fizjologiczna, żeby dziecko odczuło ulgę przy kaszlu suchym lub katarze. Do inhalacji podczas zapalenia oskrzeli, ataku astmy lub mokrego kaszlu, przydadzą się inne leki.
Karolina Stępniewska
inhalacje na kaszel
fot. Fotolia
Inhalacje są coraz częściej zalecane przez pediatrów jako sposób leczenia kaszlu u niemowląt i dzieci. Do inhalatora, inaczej: nebulizatora, podłączona jest maseczka z pojemnikiem na preparat do nebulizacji, np. sól fizjologiczną lub leki. Inhalacje są także stosowane w leczeniu zapalenia oskrzeli u dzieci.

Inhalacje na kaszel

Inhalować można już niemowlęta (chociaż często tego nie lubią!). Inhalacje stosowane są w leczeniu wziewnym:
  • zapalenia oskrzeli u niemowląt i dzieci — inhalacje sterydami i lekami rozszerzającymi oskrzela,
  • kataru i suchego kaszlu — najczęściej lekarz zaleca nebulizacje z roztworu soli fizjologicznej, który nawilża śluzówkę nosa i krtani, przynosząc ulgę przy kaszlu i zatkanym nosku,
  • kaszlu mokrego u dziecka — lekarz może zalecić inhalacje lekami mukolitycznymi, czyli ułatwiającymi odkrztuszanie,
  • astmy – inhalacje lekami rozszerzającymi oskrzela oraz sterydami,
  • mukowiscydozy.
Redakcja poleca: Sposoby na kaszel niemowlaka [WIDEO]
Mokry czy suchy, kaszel u niemowlęcia to zawsze powód do niepokoju rodziców. Zobacz, jakie są najlepsze metody zwalczania kaszlu u malucha.

Jakie leki do inhalacji przy kaszlu?

Do inhalacji ziołowych nie potrzebujesz inhalatora, ale nie wszystkie zioła można stosować u dzieci. Preparaty do inhalacji w nebulizatorze w przypadku kaszlu i innych chorób układu oddechowego u dziecka to m.in.
  • Berodual – lek na receptę, rozszerzający oskrzela
  • Pulmicort – lek na receptę, steryd
  • Mucosolvan – preparat mukolityczny do inhalacji przy kaszlu mokrym (nie pomyl z syropem pod tą samą nazwą!)
  • Sól fizjologiczna – dostępna w aptece, bezpieczna, polecana przy kaszlu suchym i katarze
W ramach domowych sposobów na kaszel u dziecka, możesz też używać ziół – nie wolno ich jednak używać w nebulizatorze. Taka inhalacja polega na wdychaniu pary z gorącego wywaru z ziół lub wody z olejkiem – musisz jednak uważać, bo łatwo o oparzenia! Możesz też po prostu dodać kilka kropli olejku do kąpieli dziecka, ale wcześniej sprawdź, które olejki eteryczne są bezpieczne dla dzieci.

Jak wykonać inhalację?

Potrzebny ci będzie inhalator dla dziecka (z maseczką pediatryczną). Im młodsze dziecko, tym bardziej docenisz inhalatory, które szybko pracują, bo maluchy łatwo się niecierpliwią podczas inhalacji. Do specjalnego pojemnika wlewasz zaleconą przez lekarza dawkę preparatu do nebulizacji, przyczepiasz pojemnik do rurki połączonej z inhalatorem oraz do maseczki, włączasz urządzenie i czekasz, aż skończy się lek. Poznasz to po tym, że z maseczki przestanie unosić się mgiełka z preparatu, którym inhalujesz dziecko.
 

Wybierając inhalator dla dziecka, warto zwrócić uwagę nie tylko na parametry sprzętu, ale i na jego wygląd. Miłe zwierzątka z pewnością zachęcą małego pacjenta do leczenia.Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 15 głosy

Zobacz także

Popularne tematy