inhalacje na katar
fot. Adobe Stock

Inhalacje na katar: z czego, czym inhalować dziecko, co na zatoki

Inhalacje na katar to skuteczny sposób na zatkany nos u dorosłych i dzieci. Można inhalować się w domu olejkami eterycznymi lub solą fizjologiczną podaną przez nebulizator.
Karolina Stępniewska
inhalacje na katar
fot. Adobe Stock
Inhalacje na katar nawilżają śluzówkę i zmniejszają uczucie zatkanego nosa. Pomagają oczyścić nos z wydzieliny podczas przeziębienia. Można je wykonywać z olejków eterycznych lub zwykłej soli kuchennej. Bardzo dobrze u dzieci i dorosłych działa inhalacja na katar z soli fizjologicznej lub silniejszego roztworu NaCl, wykonana przy użyciu nebulizatora (zwanego też inhalatorem).

Z czego inhalacje na katar?

Żeby nawilżyć błonę śluzową nosa i rozrzedzić wydzielinę podczas kataru, możesz robić:
 • inhalacje z olejkami eterycznymi – kilka kropli olejku eukaliptusowego, tymiankowego, majerankowego lub kamforowego dodaj do miski z gorącą wodą. Nachylaj się nad nią (przykryj głowę ręcznikiem) i wdychaj opary przez ok. 10 minut.
 • inhalacje z soli kuchennej – rozpuść kilka łyżek zwykłej soli w misce z gorącą wodą. Nachyl się nad miską (uwaga na oparzenia!), przykryj głowę ręcznikiem i wciągaj nosem parę. Takie inhalacje mogą działać drażniąco na śluzówkę.
 • Inhalacje z soli fizjologicznej – do inhalatora (nebulizatora) wlej 3-5 ml soli fizjologicznej zakupionej w aptece. Takie inhalacje są łagodne dla nosa, dlatego możesz wykonywać je nawet kilka razy dziennie. Na gęsty katar pomoże wyższe stężenie roztworu chlorku sodu (np. 3% lub 5% NaCl).
Pamiętaj, żeby po zakończonej inhalacji dokładnie oczyścić nos z wydzieliny i chronić głowę przed zimną temperaturą. Uwaga na olejki eteryczne - nie wszystkich można używać w ciąży! Nie stosuj żadnych olejków w I trymestrze, a w pozostałych zasięgnij rady lekarza.

Olejki eteryczne zakazane w ciąży

Jeśli jesteś w ciąży, nie stosuj inhalacji m.in. z olejków:

 • tymiankowego,
 • rozmarynowego,
 • szałwiowego,
 • jałowcowego,
 • bazyliowego,
 • cedrowego,
 • estragonowego,
 • laurowego.
Użycie innych olejków eterycznych (także do kominków do aromaterapii) koniecznie skonsultuj z lekarzem.
Redakcja poleca: Jak leczyć przeziębienie w ciąży - film
Jakie leki możesz stosować na własną rękę, gdy w ciąży zacznie dokuczać ci katar, kaszel i podwyższona temperatura?

Czym inhalować dziecko?

Inhalacje na katar są skutecznym i nieinwazyjnym sposobem na nieżyt nosa u dzieci. Unikaj jednak stosowania olejków eterycznych u dziecka – mogą podrażniać, a niektóre nawet powodować skurcz oskrzeli. Do nawilżania noska u niemowląt i małych dzieci używaj roztworów wody morskiej w atomizerze, a do inhalacji podczas kataru wybieraj sól fizjologiczną lub 3% roztwór NaCl (kupisz je w aptece). U niemowlaka najlepiej sprawdzi się inhalator z maską pediatryczną, u starszych dzieci możesz stosować końcówki donosowe.

Lepiej nie robić dziecku inhalacji nad miską z gorącą wodą – para też może oparzyć, poza tym dla dziecka nachylanie się nad miską z przykrytą głową jest wyjątkowo niekomfortowe. Pod ręcznikiem jest gorąco, dziecko się poci i nie lubi siedzieć bez ruchu. Inhalator jest bezpieczniejszy i łagodniejszy. Po takiej inhalacji u niemowlaka i małego dziecka łatwiej jest oczyścić nosek z kataru, a śluzówka nosa jest mniej obrzęknięta, co ułatwia oddychanie.

Inhalacje na zatoki

Katar zatokowy jest wyjątkowo nieprzyjemny i trudny do wydmuchania. Do tego dochodzi ból zatok i ogólne poczucie rozbicia. Tu także dobrze sprawdzą się inhalacje z olejków eterycznych (ostrożnie, jeśli to dziecko choruje!), a jeśli masz nebulizator, zrób inhalacje na zatoki z 5% roztworu chlorku sodu. Udowodniono, że taki roztwór lepiej radzi sobie z rozrzedzeniem gęstej wydzieliny. Nie powinny go jednak stosować osoby cierpiące na astmę. Po inhalacji wyczyść nos z kataru, używając przy tym dużej siły, bo katar zatokowy trudniej jest usunąć z nosa.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy