dziecko z inhalatorem podczas inhalowania
fot. AdobeStock

Inhalator zapobiegnie każdej infekcji u dziecka? Czy może zaszkodzić?

Lekarze zalecają inhalacje niemal przy każdej infekcji górnych dróg oddechowych. Czy to rzeczywiście jest zawsze skuteczne i które urządzenie wybrać, by nie przepłacić?
Weronika Zagojska
dziecko z inhalatorem podczas inhalowania
fot. AdobeStock

Co to jest inhalator? To specjalne urządzenie do inhalacji (nebulizacji), dzięki któremu lek lub sól fizjologiczna mająca działanie nawilżające i zbawienne dla dróg oddechowych jest dostarczana w postaci maleńkich cząsteczek. Dzięki temu trafiają wprost do układu oddechowego, działają więc bardzo szybko. Nie tylko w przypadku przeziębień - kaszlu, zwykłego kataru, ale i kataru alergicznego i bardziej zaawansowanych problemów dotyczących układu oddechowego, np. zapalenia oskrzeli czy zatok. Do inhalatora można wlać roztwór wspomnianej soli lub leki zapisane przez lekarza.

Najważniejsze cechy inhalatorów

Przy wyborze najlepiej zwracać uwagę na wielkość cząsteczek (MMAD), na które inhalator rozbija wlewany roztwór/lek. Wskazane są jak najmniejsze cząsteczki. Ważny jest także odsetek cząsteczek aerozolu, których średnica jest mniejsza niż 5 mikronów, tj. takich które docierają do dolnej części układu oddechowego. Fachowa nazwa to frakcja respirabilna (FR). Dalej warto sprawdzić prędkość przepływu powietrza.
 

Ze względu na dziecko, które nie zawsze chętnie poddaje się takiej inhalacji, ​inhalator powinien być także cichy (najlepiej 42 dB) i szybki (prędkość nebulizacji). Lepiej też wybrać kolorową obudowę, która zachęci malucha. Niektóre urządzenia mają tez wbudowany smoczek dla najmłodszych użytkowników w wieku niemowlęcym.

Jak zachęcić malucha do poddania się inhalacji?

Niestety nie ma magicznych zaklęć. Przede wszystkim należy przyzwyczajać dziecko do tego zabiegu już od jak najwcześniejszych lat. By urządzenie przy silnej infekcji nie było nagle czymś nowym i nieznanym. Niestety ja tego nie zrobiłam i moja córka jest bardzo niechętna do długotrwałego stosowania maseczki z ustnikiem. Także z doświadczenia wiem, że warto oswoić dziecko z takim urządzeniem i raz na jakiś czas go używać, by potem w razie konieczności i choroby nie było takich problemów. Drugi trick, który się sprawdza to oczywiście bajki. Oglądanie podczas inhalowania to zwykle bardzo zachęcające dziecko rozwiązanie. W tym wypadku cel oczywiście uświęca środki.
Redakcja poleca: Najczęstsze problemy zdrowotne kilkulatków - film
Ile razy w roku dziecko może chorować? Jak radzić sobie z infekcjami i innymi dolegliwościami u dzieci i kiedy koniecznie odwiedzić lekarza?

Czy zawsze zapobiegnie infekcji i czy może zaszkodzić?

Na pewno na samym początku lekkiej infekcji może ją rozgonić. W wielu przypadkach spowoduje lżejszy jej przebieg i pomoże w oddychaniu. A czy może zaszkodzić? Zaszkodzić może tylko wtedy, gdy używamy ciągle leków w dawkach niekontrolowanych przez lekarza. Nebulizacje solą fizjologiczną są bezpieczne dla dzieci.
  [content:0_26098,0_23771,0_24612,0_24407:CMNews]
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy