GRY
 
 

Wszystko, co trzeba wiedzieć o inseminacji

Słyszałaś o tym, że agresywny śluz szyjkowy utrudnia zapłodnienie? Martwisz się, że w nasieniu partnera jest za mało plemników? Dzięki inseminacji można sprawnie ominąć tego typu utrudnienia na drodze do upragnionej ciąży.

inseminacja, wizyta u lekarza, klinika, para, starania o dziecko
fot. Fotolia

Co to jest inseminacja?

Inseminacja domaciczna jest prostym zabiegiem medycznym, który polega na tym, że odpowiednio przygotowane plemniki wprowadza się do jamy macicy. Inseminację wykonuje się w okresie okołoowulacyjnym, by uzyskać ciążę u par leczących niepłodność lub u samotnych kobiet, które pragną mieć dziecko. Inseminację przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych, w klinikach. Wykorzystuje się do niej nasienie partnera (AIH, ang. Artificial Insemination by Husband) bądź dawcy (AID, ang. Artifical Insemination by Donor).

Zobacz też:  Co to jest owulacja?
Redakcja poleca: Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film
Niepłodność często mylona jest z impotencją lub obniżonym libido. Między innymi dlatego niektórzy mężczyźni źle znoszą informację o tym, że mają jakieś kłopoty z płodnością i niechętnie podejmują próby leczenia. Czy można to zmienić?

Ile zabiegów inseminacji można wykonać?

Towarzystwa naukowe rekomendują wykonanie nie więcej niż 4-6 zabiegów inseminacji. Ograniczenie liczby zabiegów wynika z tego, że szanse na uzyskanie ciąży tą metodą leczenia niepłodności maleją po 6 zabiegach. Inseminacje mogą być wykonywane w następujących po sobie cyklach lub po jednym cyklu przerwy.

Sprawdź też: Do jakiego wieku można zajść w ciążę?

Dla kogo inseminacja jest właściwą metodą leczenia niepłodności?

Wskazaniem do wykonania inseminacji mogą być następujące problemy:
 • zaburzenia ejakulacji
 • niemożność współżycia (np. pochwica)
 • choroby szyjki macicy
 • obniżona liczba zdrowych plemników w nasieniu partnera
 • azoospermia (brak plemników w nasieniu) u partnera przy jednocześnie poprawnie funkcjonującym układzie rozrodczym partnerki – inseminacja nasieniem dawcy
 • mężczyzna jest nosicielem poważnych chorób genetycznych

Czy są jeszcze jakieś wskazania do wykonania inseminacji?

Są takie czynniki, jednak według ostatnich doniesień naukowych wykonanie inseminacji w tego typu przypadkach nie zwiększy szansy na ciążę w porównaniu do naturalnego współżycia.
 • niepłodność idiopatyczna (niewyjaśnionego pochodzenia)
 • nieprawidłowy śluz szyjkowy zawierający przeciwciała lub uniemożliwiający przedostanie się plemników
 • zaburzenia owulacji (także PCO) po zastosowaniu stymulacji owulacji antyestrogenami
 • nieznacznie osłabione parametry nasienia mężczyzny – nie mniej niż 5 mln prawidłowych morfologicznie i ruchliwych plemników w nasieniu
 • endometrioza I i II stopnia
Ostateczna decyzja co do sposobu leczenia niepłodności i wykonania inseminacji podejmowana jest wspólnie przez parę i lekarza na podstawie oceny zdrowia (a zwłaszcza funkcjonowania układu rozrodczego), wieku i czasu trwania niepłodności u obojga partnerów. 

Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania inseminacji?

Jest kilka przeciwwskazań. To przede wszystkim somatyczne lub psychiczne schorzenia, przy których ciąża nie jest wskazana. Wady anatomiczne macicy, które uniemożliwiają donoszenie ciąży. Przeciwwskazaniem do inseminacji są też ostre stany zapalne, nowotwory, torbiele jajników.
W niektórych wypadkach przeciwwskazanie jest tylko czasowe.

Czy do inseminacji trzeba się przygotować?

Przed wykonaniem inseminacji kobieta powinna wykonać badania potwierdzające drożność jajowodów (HSG). To badanie, które sprawdza, czy komórka jajowa może przedostać się z jajnika do macicy. Na badanie należy przyjść zaraz po miesiączce (między 6. a 12. dniem cyklu), by wynik był jak najbardziej miarodajny. U prawidłowo jajeczkujących kobiet można wykonać inseminację w cyklu naturalnym, jednak ze względu na wyższą skuteczność częściej wykonuje się zabieg po stymulacji owulacji. 
Mężczyzna zaś powinien sprawdzić parametry nasienia. Takie badanie nasienia wykonuje się nie tylko przed procedurą in vitro - powinno zostać wykonane w przypadku każdej pary, która bezskutecznie stara się o dziecko. Jego wynik powie, czy plemniki mają odpowiednią ruchliwość i żywotność, a także czy nie jest ich zbyt mało w ejakulacie. Choć wydaje się to oczywiste, nie we wszystkich klinikach ZAWSZE zleca się te badania przed inseminacją.

Zobacz także: Rodzaje badań nasienia

Jak przebiega sam zabieg inseminacji?

W dniu inseminacji, na godzinę do dwóch przed zaplanowanym zabiegiem, mężczyzna zgłasza się do laboratorium andrologicznego, a następnie kierowany jest do oddzielnego pomieszczenia w celu oddania nasienia do preparatyki (sterylny pojemnik mężczyzna otrzymuje w laboratorium). 

Zabieg inseminacji jest stosunkowo prosty. Pacjentka znajduje się w pozycji ginekologicznej. Nasienie wprowadzane jest bezpośrednio do macicy za pomocą jednorazowego cewnika. Zabieg jest bezbolesny (nie wymaga znieczulenia). Po podaniu nasienia pacjentka pozostaje na fotelu ok. 10. minut, a następnie opuszcza klinikę i prowadzi normalny tryb życia.

Zabieg przeprowadzany z użyciem nasienia dawcy przebiega identycznie. Nasienie jest dobierane na podstawie grup krwi pary oraz, jeśli to możliwe, wyglądu partnera (fenotypu).

Czy po inseminacji trzeba przyjmować leki?

Pacjentka przez 14 dni po inseminacji przyjmuje dopochwowo leki zawierające hormon – progesteron. Jest to tzw. suplementacja fazy lutealnej i ma za zadanie ułatwienie zagnieżdżenia się zarodka.
Jeśli zabieg przeprowadzany był w cyklu naturalnym, czasami odstępuje się od suplementacji progesteronem. 14 dni po zabiegu kobieta wykonuje test ciążowy

Czy inseminacja jest zabiegiem o wysokiej skuteczności?

Ponieważ skuteczność inseminacji jest stosunkowo niska (waha się od kilku do kilkunastu procent w zależności od stanu nasienia użytego w zabiegu), zaleca się wykonanie kilku inseminacji, więcej niż dwóch. Zanim jednak para podejmie decyzję o poddaniu się procedurze in vitro, która jest znacznie żmudniejsza i trudniejsza dla pacjentki (nie wspominając o kosztach), warto spróbować inseminacji.

Ile kosztuje inseminacja?

 • W prywatnej klinice leczenia niepłodności inseminacja kosztuje 700–900 zł.
 • Ocena cyklu do inseminacji to koszt ok. 300 zł.
 • Jeśli do inseminacji wykorzystuje się nasienie dawcy, zabieg kosztuje ok. 1500 zł.

Przeczytaj także:
Doładuj
Przeładuj