instrukcja mycia rąk
fot. AdobeStock

Instrukcja mycia rąk: sprawdź, jak je myć prawidłowo

Brudne dłonie są przyczyną licznych chorób. Warto wiedzieć, jak wygląda procedura mycia rąk. Powinien to umieć każdy z nas.
Dominika Bielas
instrukcja mycia rąk
fot. AdobeStock
Mycie rąk pozwala usunąć z ich powierzchni m.in. bakterie, wirusy czy grzyby. WHO kilka lat temu opublikowała raport, który wykazał, że 69 proc. przypadków epidemicznego zakażenia przewodu pokarmowego jest wynikiem przenoszenia zarazków poprzez zanieczyszczone ręce. Do „chorób brudnych rąk” zalicza się rotawirusy i norowirusy — odpowiedzialne za biegunki, gronkowca złocistego powodującego zakażenia skóry i zatrucia pokarmowe, pałeczki Salmonelli, bakterie Coli wywołujące m.in. zatrucia pokarmowe i zapalenie przewodu moczowego oraz nerek, jaja tasiemca czy owsiki. Dlatego tak ważne, by każdy z nas mył ręce tak, by pozbyć się wszystkich potencjalnych niebezpieczeństw.

Jak prawidłowo myć ręce?

Niestety najczęściej dłonie myjemy niechlujnie i szybko. A na pozornie czystych rękach może kryć się wiele drobnoustrojów. Dlatego warto sobie przypomnieć, jak higienicznie myć ręce, a także nauczyć nasze dzieci prawidłowej techniki mycia rąk. Oto zasady:
  • rozpocznij od zmoczenia rąk wodą;
  • nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni;
  • dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni, pocierając o siebie rozprostowane dłonie;
  • pamiętaj, o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków;
  • myj ręce ok. 30 sekund;
  • na koniec dokładnie opłucz ręce bieżącą wodą i wytrzyj je do sucha.
Instrukcja: jak myć ręce?
Redakcja poleca: Miejsca, które bardzo lubią dzieci i...zarazki [WIDEO]
Są bardziej brudne niż publiczne toalety. Chcesz chronić dziecko przed groźnymi bakteriami? Poznaj 11 miejsc i przedmiotów uwielbianych przez dzieci, na których czai się mnóstwo zarazków.

Jak dbać o higienę dłoni w miejscach publicznych?

Po dokładnym umyciu rąk mydłem pamiętaj, by dłonie wytrzeć jednorazowym ręcznikiem papierowym. Według przeprowadzonych badań popularne kieszonkowe suszarki rozprzestrzeniają 60 razy więcej zarazków niż klasyczne suszarki i 1300 razy więcej niż ręczniki papierowe. Co to oznacza? Że mimo umycia rąk, zarazki nadal pozostaną na naszych rękach.

W miejscach publicznych staraj się umytymi rękoma nie dotykać klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia, mogą znajdować się na nich liczne bakterie. Wychodząc, możesz posłużyć się papierowym ręcznikiem, który ograniczy kontakt z drobnoustrojami. 

Warto także zawsze w torebce lub plecaku mieć alkoholowy żel, płyn lub chusteczki nasączone spirytusem. Etanol w odpowiednim stężeniu skutecznie zabija bakterie, grzyby i niektóre wirusy. Są to produkty dezynfekujące, nie - antybakteryjne. Pamiętaj, że wśród drobnoustrojów mamy także sprzymierzeńców i nie warto pozbywać się ich wszystkich. Dla skóry naszych rąk ważne jest, jej odpowiednie nawilżanie. Częste mycie rąk wysusza skórę i może dość do jej przesuszenia i pękania i objawów podobnych do egzemy. Dobrze jest regularnie stosować rem do rąk zaraz po umyciu dłoni.

Jak uniknąć zarazków?

Każde dotknięcie banknotu czy poręczy w autobusie sprawia, że na nasze ręce dostaje się od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów. Tu zazwyczaj pamiętamy o myciu rąk, ale w naszym otoczeniu nie brakuje innych przedmiotów pozornie czystych, które dotykamy bardzo często. Zapominamy czyścić włączniki do światła, klamki, telefony, klawiatury czy piloty do tv. Czy wiesz, że znajduje się na nich więcej zarazków, niż osadza się na muszli klozetowej? Dlatego tak ważna jest ich systematyczna higiena nie tylko, kiedy widzimy, że są wyraźnie brudne.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy