Gdy dziadkowie opiekują się dzieckiem
fot. Fotolia

Instrukcja obsługi dziecka dla dziadków

Masz wrażenie, że gdy twoje dziecko jest z dziadkami, zachowuje się zupełnie inaczej?
Hanna Szczesiak
Gdy dziadkowie opiekują się dzieckiem
fot. Fotolia
Mówi się, że dziadkowie są od rozpieszczania wnucząt. Niestety, w większości przypadków to "rozpieszczanie" oznaczania działanie wbrew twoim zasadom... Oto krótki poradnik dla dziadków, dzięki któremu ty będziesz spokojna, a twoje dziecko szczęśliwe.

Drodzy Dziadkowie:

  1. Nie podważajcie autorytetu rodziców. Mama stara się ze wszystkich sił, żeby dać dziecku to, czego potrzebuje. Niestety, przychodzi moment, kiedy każda mama przestaje być koleżanką, a staje się rodzicem: zaczyna wymagać. Jeśli mama ustaliła pewne zasady, nie przekonujcie dziecka, że nie musi ich przestrzegać. Jesteście z maluchem raz na jakiś czas, mama spędza z nim każdy dzień. Spróbujcie znaleźć kompromis.
  2. Godzina snu to świętość. Rodzice miesiącami walczą o utrzymanie rytmu dnia, dzięki któremu ani oni, ani dziecko nie przypominają zombie. Jeśli malec każdego dnia kładzie się spać o 20, niech tak będzie tym razem. Zaburzanie rytmu dnia nie jest dla niego dobre. Nie będziecie lepszymi dziadkami, pozwalając na dodatkową godzinkę zabawy.
  3. Przestrzegajcie zasad. Nie bądźcie zbyt surowi ("bo was wychowano inaczej") lub zbyt pobłażliwi. To naprawdę łatwe: nie zmuszajcie dziecka, żeby zjadło 2-daniowy obiad do końca, bo inaczej nie będzie mogło się bawić, ale pamiętajcie też, żeby do obiadu zjadło warzywa.
  4. Prezentami nie kupicie miłości dziecka. Maluch nie potrzebuje 4 ciężarówek, 30 przytulanek i 17 opakowań puzzli. Dzieci kochają was za czas spędzony z wami, wspólną zabawę, wasze opowiadania i najlepsze na świecie domowe ciastka. Kolejna zabawka to powód do kłótni z mamą dziecka (która potrzebuje jeszcze jednego pokoju dziecięcego, tylko na zabawki), nie sposób na zdobycie uczuć malca.
  5. Czekoladki i czipsy trzymajcie poza zasięgiem dzieci. Jeśli rodzice starają się, żeby maluch jadł na co dzień zdrowe posiłki, zjedzenie paczki chrupek, batonika i żelek skończy się bólem brzucha. Wspólne lepienie pierogów albo pieczenie ciasteczek może być świetną zabawą. Maluch zje pyszne, domowe jedzenie, a przy tym spędzi z wami czas w wyjątkowy sposób.
  6. Nie podejmujcie decyzji z dzieckiem. Jeśli chcecie zabrać malucha na weekend w góry, najpierw zapytajcie mamy czy nie ma innych planów. Nie obrażajcie się, jeśli w wybrany przez was weekend malec idzie na urodziny kolegi z przedszkola. Nikt nie chce oglądać łez malucha, gdy dowiaduje się, że wycieczka, o której tyle mu opowiadaliście, się nie odbędzie.
Jak to wygląda w waszych domach? Czy macie czasem wrażenie, że dziadkowie nie do końca przestrzegają ustalonych zasad?

Czytaj także: Jacy są współcześni dziadkowie?
Redakcja poleca: Domowe sposoby na komary: rośliny i olejki skutecznie odstraszające insekty!
Domowe sposoby na komary są prawie tak samo skuteczne jak te chemiczne, za to o wiele zdrowsze dla nas i środowiska! Warto wypróbować naturalne środki na komary takie jak: lawenda, wanilia, olejek cytrynowy i inne równie skuteczne w walce z komarami preparaty. Dzięki nim nie tylko odstraszysz insekty, lecz także wprowadzisz do domu piękne, aromatyczne zapachy!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy