Dzieci grają na zabawkowych instrumentach
fot. AdobeStock

Jak wspierać rozwój dziecka? Kup mu instrument (na początek zabawkowy)

Jeśli twoje dziecko uwielbia muzykę, zawsze na jej dźwięk żywo reaguje i próbuje tańczyć, być może ma talent, który warto byłoby rozwijać. Zabawkowe instrumenty to dobry początek, by to sprawdzić. Jakie wybierać?
Milena Oszczepalińska
Dzieci grają na zabawkowych instrumentach
fot. AdobeStock
Talent muzyczny u dziecka warto rozwijać już od najmłodszych lat. Nawet jeśli ani ty, ani twój partner nie jesteście szczególnie uzdolnieni w tym zakresie, z pewnością rozpoznacie to, że dziecko interesuje się muzyką ponad przeciętnie. Już jako niemowlak może sygnalizować, że o wiele bardziej interesują go cymbałki czy bębenek niż inne zabawki. Rolą rodzica jest uważne przyglądaniu się dziecku i odpowiadanie na jego potrzeby, w tym potrzebę rozwoju w dziedzinie, która je najbardziej zajmuje.

Na początek nie potrzeba wiele. Wystarczy, że kupisz maluchowi proste cymbałki, pianinko, czy marakasy. Możecie wspólnie wygrywać melodie, a jeśli dziecko złapie bakcyla, będzie samo sięgało chętnie po tego typu zabawki.

Granie na instrumentach a rozwój dziecka

Gra na instrumencie jest bardzo polecana ze względu na korzyści, jakie przynosi dziecku. Nie chodzi tylko o kształtowanie jego słuchu i rozwój talentu i o zdobywanie konkretnej nowej umiejętności. Gra na instrumentach pozytywnie wpływa na rozwój mózgu dziecka. Zauważa się też, że dzieci, które rozwijają się muzycznie, o wiele szybciej przyswajają języki obce.

To niewątpliwie ważny argument przemawiający za tym, by posłać swoją pociechę do szkoły muzycznej lub na prywatne lekcje gry. Przedtem jednak warto zrobić rozeznanie, który instrument byłby dla malucha najbardziej atrakcyjny. Można to zrobić w prosty sposób, kupując mu muzyczne zabawki. Na pewno nie oddają one jakości dźwięku jak te prawdziwe instrumenty, ale pozwalają dziecku na oswojenie się z ich kształtem i sposobem gry. A na tej podstawie będzie ono mogło wybrać, na czym chce grać. Bo nie chodzi też o to, by na siłę posłać dziecko na lekcje gry na instrumencie, jeśli dziecko w ogóle tego nie chce. Z pewnością jednak każde znalazłoby coś dla siebie, gdyby tylko miało możliwość wybrać i polubić instrument.

Zgadzacie się z tym, że rozwijanie zdolności muzycznych wpływa pozytywnie na ogólny rozwój dziecka? Posyłacie wasze pociechy na jakieś lekcje albo planujecie zacząć?

Zobacz też:
Redakcja poleca: Dziecko słuchając muzyki szybciej zaczyna mówić
Muzyka rozwija wyobraźnię, kreatywność i umiejętność logicznego myślenia, a także przyspiesza naukę mowy. Sprawdź, jak wykorzystać muzykę w rozwoju niemowlaka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy