syndrom wicia gniazda, instynkt wicia gniazda, gniazdowanie, ciąża, przygotowania do porodu
fot. Fotolia

Jak mądrze wykorzystać syndrom wicia gniazda?

Nawet jeśli twoje gniazdko wydawało ci się najbardziej przytulnym na świecie, pewnego ciążowego dnia zaczniesz je widzieć inaczej. Masz ochotę coś wyremontować albo wyprać wszystko, co znajduje się w domu? To znak, że obudził się w tobie instynkt gniazdowania, znany też jako syndrom wicia gniazda. Możesz go dobrze wykorzystać.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
syndrom wicia gniazda, instynkt wicia gniazda, gniazdowanie, ciąża, przygotowania do porodu
fot. Fotolia
Czuję silny przymus, żeby zrobić to właśnie teraz – opowiada Kasia, która za półtora miesiąca urodzi córeczkę. Od kilku tygodni towarzyszy jej silna potrzeba wysprzątania każdego zakamarka domu, garażu, a nawet ogrodowej szopki na narzędzia. To czysta postać syndromu wicia gniazda, nazywanego również instynktem gniazdowania, który daje o sobie znać w końcówce ciąży. Czy wszystkie przyszłe mamy odczuwają go w ten sam sposób, czy powinny ulegać temu, co dyktuje, co powinny sądzić, jeśli się nie pojawia? Oto niezbędne wyjaśnienia. 
 

Skąd się bierze instynkt gniazdowania?

Przez całą ciążę w twoim organizmie zachodzą zmiany, które przygotowują cię do porodu. Szalejące hormony (sprawdź, jak wygląda ciążowa huśtawka hormonalna) sprawiają, że zmienia się hierarchia wartości. Na znaczeniu tracą sprawy zawodowe, spotkania ze znajomymi, czy nawet to, co dzieje się między tobą a partnerem. Zaczynasz skupiać się na dziecku, na tym, by po jego przyjściu na świat żyło się wam wygodnie. Pojawiają się wątpliwości, czy w tym domu, mieszkaniu, pokoju maleństwu będzie tak dobrze, jak wcześniej sądziłaś. Koniecznie musisz coś zrobić, by coś zmienić. Właśnie teraz, bo potem nie będzie już czasu. Instynkt gniazdowania zwraca cię od świata ku dziecku.
 
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Do czego może cię popychać?

Do wszystkiego, co sprawi, że dziecku będzie lepiej na świecie.
 • Najczęściej syndrom wicia gniazda widać w gorączkowym przygotowywaniu rzeczy dla dziecka, gromadzeniu ubranek, praniu, prasowaniu, układaniu w szafkach, żeby były gotowe i pod ręką. 
 • Niektóre przyszłe mamy zaczynają pod koniec ciąży pedantycznie podchodzić do kwestii higieny, skupiają się na detalach, które kiedyś nie miały dla nich znaczenia. Jeśli z zapałem szorujesz szczoteczką do zębów fugi między glazurą w łazience lub zaczęłaś odkurzać kontakty i gniazdka elektryczne - to właśnie jest to.
 • Czasem mimo sporego brzucha ni stąd, ni zowąd pojawia się zapał do malowania, tapetowania, przestawiania mebli, wymiany ich na nowe - wszystko po to, by dziecko mogło zamieszkać w pięknym, specjalnie wyremontowanym na jego narodziny domu. 
Czytaj też: Co przygotować do spania dla dziecka?
 

Jak wykorzystać instynkt wicia gniazda?

Jeśli zabierasz się za mycie sufitu w łazience albo masz ochotę rozkręcić i wyczyścić czysty już żyrandol, zastanów się, czy rozpierającej cię energii nie można ukierunkować tak, by przyniosła wymierne korzyści po narodzinach dziecka. Oto kilka podpowiedzi.
 
 
 1. Gotuj i mroź – pod koniec ciąży masz szansę zgromadzić zapasy, które przydadzą się w pierwszych tygodniach po porodzie. Piecz mięso, rób duże ilości klusek leniwych, naleśników lub kopytek, ugotuj gar leczo albo innej potrawki, przygotuj humus. Pakuj wszystko do pojemniczków i układaj w zamrażarce. Każdy z nich podpisz, bo zaaferowana dzieckiem, nie będziesz pamiętała, co do nich zapakowałaś. Większość dań, które jadłaś w ciąży nie zaszkodzi ci także podczas karmienia piersią.
   
 2. Kupuj jedzenie na zapas – trudno z noworodkiem na ręku biegać po butelkę oleju rzepakowego, którego zabrakło ci do odgrzania obiadu. Przejrzyj domowe zasoby i dokup wszystko, co może się przydać do przyrządzania posiłków – kasze, ryż, mąkę, cukier, przyprawy, zgrzewki ulubionej wody.  
   
 3. Zaopatrz się w zdrowe przekąski – może trudno ci sobie to wyobrazić, ale po urodzeniu dziecka mogą zdarzać się takie chwile, że kłopotem będzie odgrzanie ugotowanej wcześniej potrawy w mikrofalówce. Abyś jako debiutująca mama nie chodziła głodna, kup większe ilości suszonych owoców, orzechów, migdałów, które uratują cię przed nagłym głodem.
   
 4. Przygotuj wyprawkę – wiele rzeczy rzeczywiście można kupić po narodzinach dziecka, ale po co fundować sobie dodatkowy kłopot. Wyjście na zakupy z noworodkiem nie jest wcale takie proste, poza tym także niezalecane z uwagi na ryzyko złapania infekcji. To, co przyda się w szpitalu i w pierwszym miesiącu, lepiej spokojnie kupić już teraz. 
   
 5. Jeśli planujesz remont, zrób go z głową. Przestawianie mebli, tapetowanie, malowanie to nie są czynności, jakimi powinna zajmować się przyszła mama. Jeśli mimo wszystko się na nie decydujesz, postaraj się być jedynie kierowniczką robót, które ktoś będzie wykonywał. Pamiętaj o ryzyku przedźwignięcia się lub zatrucia (wdychanie oparów niektórych środków chemicznych, składników farb lub lakierów może nawet spowodować poronienie).
   
I na koniec jedna ważna uwaga. Warto pamiętać, że nie wszystkie przyszłe mamy odczuwają syndrom wicia gniazda z równą siłą. Może się zdarzyć, że nie poczujesz go wcale. Albo przejawi się u ciebie jako zwiększona potrzeba wypoczynku. To, że nie posprzątasz i nie wyprasujesz wszystkich ubranek nie przekreśla cię jako wspaniałej, cierpliwej i bardzo kochającej mamy.

Rozwiąż test: Jaką będziesz mamą?
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy