Jak mądrze wykorzystać syndrom wicia gniazda?

Nawet jeśli twoje gniazdko wydawało ci się najbardziej przytulnym na świecie, pewnego ciążowego dnia zaczniesz je widzieć inaczej. Masz ochotę coś wyremontować albo wyprać wszystko, co znajduje się w domu? To znak, że obudził się w tobie instynkt gniazdowania, znany też jako syndrom wicia gniazda. Możesz go dobrze wykorzystać.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
syndrom wicia gniazda, instynkt wicia gniazda, gniazdowanie, ciąża, przygotowania do porodu
fot. Fotolia
Czuję silny przymus, żeby zrobić to właśnie teraz – opowiada Kasia, która za półtora miesiąca urodzi córeczkę. Od kilku tygodni towarzyszy jej silna potrzeba wysprzątania każdego zakamarka domu, garażu, a nawet ogrodowej szopki na narzędzia. To czysta postać syndromu wicia gniazda, nazywanego również instynktem gniazdowania, który daje o sobie znać w końcówce ciąży. Czy wszystkie przyszłe mamy odczuwają go w ten sam sposób, czy powinny ulegać temu, co dyktuje, co powinny sądzić, jeśli się nie pojawia? Oto niezbędne wyjaśnienia. 
 

Skąd się bierze instynkt gniazdowania?

Przez całą ciążę w twoim organizmie zachodzą zmiany, które przygotowują cię do porodu. Szalejące hormony (sprawdź, jak wygląda ciążowa huśtawka hormonalna) sprawiają, że zmienia się hierarchia wartości. Na znaczeniu tracą sprawy zawodowe, spotkania ze znajomymi, czy nawet to, co dzieje się między tobą a partnerem. Zaczynasz skupiać się na dziecku, na tym, by po jego przyjściu na świat żyło się wam wygodnie. Pojawiają się wątpliwości, czy w tym domu, mieszkaniu, pokoju maleństwu będzie tak dobrze, jak wcześniej sądziłaś. Koniecznie musisz coś zrobić, by coś zmienić. Właśnie teraz, bo potem nie będzie już czasu. Instynkt gniazdowania zwraca cię od świata ku dziecku.
 
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Do czego może cię popychać?

Do wszystkiego, co sprawi, że dziecku będzie lepiej na świecie.
  • Najczęściej syndrom wicia gniazda widać w gorączkowym przygotowywaniu rzeczy dla dziecka, gromadzeniu ubranek, praniu, prasowaniu, układaniu w szafkach, żeby były gotowe i pod ręką. 
  • Niektóre przyszłe mamy zaczynają pod koniec ciąży pedantycznie podchodzić do kwestii higieny, skupiają się na detalach, które kiedyś nie miały dla nich znaczenia. Jeśli z zapałem szorujesz szczoteczką do zębów fugi między glazurą w łazience lub zaczęłaś odkurzać kontakty i gniazdka elektryczne - to właśnie jest to.
  • Czasem mimo sporego brzucha ni stąd, ni zowąd pojawia się zapał do malowania, tapetowania, przestawiania mebli, wymiany ich na nowe - wszystko po to, by dziecko mogło zamieszkać w pięknym, specjalnie wyremontowanym na jego narodziny domu. 
Czytaj też: Co przygotować do spania dla dziecka?
 

Jak wykorzystać instynkt wicia gniazda?

Jeśli zabierasz się za mycie sufitu w łazience albo masz ochotę rozkręcić i wyczyścić czysty już żyrandol, zastanów się, czy rozpierającej cię energii nie można ukierunkować tak, by przyniosła wymierne korzyści po narodzinach dziecka. Oto kilka podpowiedzi.
 

Ocena (4 oceny)

5.8
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak dbać o noworodka?

Dieta przyszłej mamy