dziecko, plac zabaw, zjeżdżalnia

Co maluch potrafi - test

Jak twoja pociecha radzi sobie na podwórku? Rozwiąż nasz test, zaznaczając odpowiedzi, które dotyczą twojego dziecka. Sprawdź, których jest więcej?
Aleksandra Sobieraj
dziecko, plac zabaw, zjeżdżalnia
Większość dzieci uwielbia szaleć na huśtawce, kręcić się na karuzeli i wspinać na drabinki. A co z tymi, które tylko się temu przyglądają? Dlaczego dzieci tak się rożnią?

1. Czy twojemu dziecku plączą się nogi, jest niezgrabne, często się przewraca?
Tak/nie
2. Czy boi się wchodzić na wysokie drabinki, wspinać się na drzewa?
Tak/nie
3. Czy podczas podróży cierpi na chorobę lokomocyjną?
Tak/nie
4. Czy ma problemy z nauczeniem się jazdy na rowerku?
Tak/nie
5. Czy unika kręcenia się razem z innymi dziećmi na karuzeli?
Tak/nie
6. Czy potrafi łapać piłkę?
Tak/nie
7. Czy unika zabaw związanych z brudzeniem sobie rąk, np. zabaw w piasku (także lepienia z plasteliny czy malowania palcami)?
Tak/nie
8. Czy ma problem ze sprawnym zapinaniem guzików?
Tak/nie
9. Czy ciągle jest w ruchu, lubi biegać, wciąż podskakuje?
Tak/nie
10. Czy twoje dziecko domaga się, by je mocno przytulać, i samo tak robi w stosunku do innych dzieci?
Tak/nie

ROZWIĄZANIE
Większość odpowiedzi „TAK”:

Problemy, jakie ma teraz twoja pociecha mogą świadczyć
o tym (ale nie muszą), że w przyszłości maluch będzie gorzej radził sobie z nauką w szkole, np. może mieć dysleksję, dysgrafię. Warto, by dziecko obejrzał specjalista integracji sensorycznej. Porozmawiaj o tym z przedszkolnym psychologiem, logopedą lub pediatrą. Dopóki dziecko jest małe, wielu problemów można uniknąć. Na razie niech bawi się w piaskownicy, czołga w tunelach.

Równa ilość odpowiedzi „TAK/NIE”:
Obserwuj swoje dziecko. Być może niektóre kłopoty same przeminą, gdy twój maluch dojrzeje. To, że nie przepada za kręceniem się na karuzeli, wcale nie musi świadczyć o poważnych problemach. Gdyby zaczęło cię coś niepokoić w jego zachowaniu, nie wahaj się skorzystać z pomocy terapeuty. Nie zmuszaj malca do zabaw, których nie lubi – niech jeździ na małej zjeżdżalni, korzysta z niskich drabinek.

Większość odpowiedzi „NIE”:
Twoje dziecko rozwija się dobrze, ma najprawdopodobniej świetną koordynację ruchów, równowagę i dobrze czuje swoje ciało. Staraj się, by było aktywne, i nie zaniedbuj codziennych spacerów na świeżym powietrzu. Zadbaj, by urozmaicać dziecku czas spędzany na dworze – niech jeździ na rowerku, na rolkach, hulajnodze.

td_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Rozwój zmysłów dziecka - dlaczego zajęcia ogólnorozwojowe to dobry pomysł? Film
Zmysły dziecka rozwijają się od pierwszego dnia życia. Rodzice mogą wspierać ten rozwój zapisując dziecko na zajęcia lub sami. Jak to zrobić, podpowiada instruktorka Baby's Academy by Egurrola.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy