Jak rozpoznać kłopoty z integracją sensoryczną? [WIDEO]

Nie lubi się huśtać, z trudnością opanowuje jazdę na rowerku, potyka się o własne nogi – to mogą być objawy zaburzeń integracji sensorycznej u malucha. Trudności można pokonać, ale najpierw trzeba je rozpoznać. Oto najczęstsze symptomy problemów z integracją sensoryczną u dziecka.

Nie wszystkie dzieci mają problemy z integracją sensoryczną - nie denerwuj się więc pojedynczymi objawami u malucha. Zwłaszcza jeśli tak naprawdę nie utrudniają one za bardzo życia dziecku. Niekiedy również bez terapii wszystko się normalizuje. Zawsze jednak warto sprawdzić, czy wszystko w porządku. Dla pewności.

Co to jest integracja sensoryczna?

Integracja sensoryczna to zdolność dziecka do odczuwania i reagowania na informacje dostarczane z otoczenia i własnego ciała. Gdy wszystko działa dobrze, dziecko sprawnie porusza się, odbiera bodźce z zewnątrz i zachowuje się odpowiednio do sytuacji. Dziecko, które nie ma problemów z integracją sensoryczną, po prostu dobrze radzi sobie w świecie. Dobra integracja sensoryczna zapewnia też dziecku prawidłowy rozwój.

Najważniejsze symptomy kłopotów z integracją sensoryczną

O kłopotach z integracją sensoryczną może świadczyć to, że dziecko:

  1. Jest nadwrażliwe na dotyk - może je drażnić nawet lekkie chuchnięcie lub nawet miękka metka w ubranku
  2. Słabo odczuwa dotyk - szuka okazji, żeby lepiej go poczuć: rzuca się na podłogę, zderza z kolegami, może nie odczuwać zimna czy gorąca
  3. Nie znosi hałasu - silnie reaguje, gdy słyszy gwizd, huk pękającego balonu, nie lubi głośnej muzyki
  4. Nie lubi się huśtać - kłopoty w układzie przedsionkowym powodują zaburzenia równowagi podczas bujania się na huśtawce
  5. Często jest niezdarne - nie trafia w drzwi, potyka się o własne nogi, źle ocenia odległość
  6. Ma kłopoty z poruszaniem się - zaczyna chodzić później niż rówieśnicy, ma mało sprawną rączkę
  7. Szuka silnych wrażeń - tarza się, rzuca, chce wciąż kręcić się na karuzeli, skacze
  8. Ma kłopoty z mówieniem - nie mówi płynnie, źle wymawia słowa i niesprawnie buduje zdania
  9. Unika bliskości - jest nieposłuszne, nie chce sę przytulać, ucieka
  10. Jego rączki nie są zbyt sprawne - ma kłopoty z odkręcaniem kranu, zapinaniem guzików, trzymaniem kredki

Na czy polega terapia SI?

Jeśli po diagnozie specjalista integracji sensorycznej uzna, że dziecku przydałaby się terapia, warto się na nią zapisać. Nie polega ona na trenowaniu sytuacji czy zadań, z którymi dziecko ma trudności, ale na zwykle miłej dla malucha zabawie, która wspiera integrację zmysłów. Również w domu możesz bawić się z dzieckiem w zabawy, które będą pomagać mu w lepszym funkcjonowaniu w świecie.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy