IQ u dziecka
fot. Adobe Stock

Jak wspierać inteligencję dziecka? 7 sprawdzonych rad

Zapisujesz dziecko na wszelkie możliwe zajęcia dodatkowe? Błąd! Aby twój przedszkolak wyrósł na mądrego człowieka, który odniesie sukces, potrzebuje innego wsparcia.
Aleksandra Sokalska
IQ u dziecka
fot. Adobe Stock

Dziecko rodzi się z konkretnym ilorazem inteligencji zakodowanym w genach.  Poprzez odpowiednią stymulację możesz ten iloraz podnieść, ale tylko o kilka punktów. Nie jest to jednak powód do zmartwień, bo sukces dziecka w dorosłym życiu zależy od inteligencji emocjonalnej, a na nią mamy duży wpływ.

Jak wzmacniać inteligencję emocjonalną u dziecka?

1. Ucz przede wszystkim umiejętności

Jeśli dziecko samodzielnie się ubiera, je czy potrafi rozpoznać godzinę na zegarze, a jednocześnie ma możliwość swobodnego rozwoju swoich zainteresowań, w świecie czuje się dobrze i bezpiecznie. Zatem twoim głównym zadaniem jest uczenie dziecka zwykłego życia. Nie jest to trudne, bo przedszkolak zazwyczaj aż rwie się do pomocy przy robieniu pierogów, zapinaniu guzików czy myciu zębów. Jeśli mu na to pozwolisz, dziecko nie tylko szybciej się rozwija, ale także dowiaduje się, że wszelkie działania przynoszą konkretny efekt. W ten sposób zaczyna uczyć się logicznego myślenia i łączyć skutki z przyczyną.

Czytaj też: 5 sposobów na uniknięcie awantury podczas ubierania

2. Pozwalaj na częsty kontakt z rówieśnikami

Przedszkolak do zabawy potrzebuje rówieśników, którzy w podobny do niego sposób pojmują świat. Poprzez coraz częstsze kontakty z innymi dziecko uczy się wielu potrzebnych w dorosłym życiu umiejętności. Przede wszystkim dowiaduje się, że współżycie z innymi wymaga obopólnych kompromisów, poznaje sposoby na zawarcie przyjaźni i jej utrzymanie. Dzięki takiemu wczesnemu społecznemu treningowi łatwiej odnajdzie się w szkole, a jako dorosły człowiek ułoży swoje stosunki w pracy, szybciej dogada się z sąsiadem czy załatwi sprawę w banku. A to umiejętności nie do przecenienia.

3. Nie przesadzaj z dodatkowymi zajęciami

Karate, angielski, taniec, zajęcia plastyczne... Dziecko przytłoczone zbyt dużą liczba zajęć przestaje z nich czerpać przyjemność, choćby były bardzo atrakcyjne. Brak przyjemności powoduje zniechęcenie, a to utrudnia naukę. Taki przeciążony obowiązkami przedszkolak przestaje się przykładać do nauki, więc coraz gorzej sobie radzi. Efekt? Szybko nabiera przekonania, że nie potrafi, jest gorszy od innych, mniej zdolny.

Czytaj też: Przegląd zajęć dodatkowych

Redakcja poleca: Mity na temat inteligencji emocjonalnej obala Dorota Zawadzka [WIDEO]
„Inteligencja emocjonalna w ogóle nie istnieje! I na pewno jej nie można rozwijać!” Słyszysz takie opinie? To nieprawda! Zobacz nasz film i posłuchaj, jak Dorota Zawadzka obala mity związane z inteligencją emocjonalną.

4. Zawsze odpowiadaj na pytania dziecka

Przedszkolak ok. 4. roku życia zaczyna powoli odkrywać, że wokół niego istnieje wiele ciekawych, fascynujących czy budzących niepokój rzeczy. Chce się więc o nich jak najwięcej dowiedzieć. Dzięki pytaniom dziecko nie tylko poznaje świat, ale go także oswaja i (z twoją pomocą) wartościuje. Dlatego nigdy nie zbywaj dziecięcych pytań. Jeśli nie znasz odpowiedzi, po prostu otwarcie się do tego przyznaj i poszukaj informacji wspólnie z dzieckiem.

5. Ucz poprzez zabawę

W wieku przedszkolnym dziecko poznaje literki, uczy się pisania, pierwszych działań matematycznych. Nauka ma na celu nie tylko nabycie konkretnych umiejętności, ale także pobudzenie mózgu do wykonywania coraz bardziej skomplikowanych operacji myślowych. Dzięki temu dziecko uczy się analizy, logicznego myślenia czy wyciągania wniosków.
To, jak szybko dziecko opanowuje poszczególne umiejętności jest zależne między innymi od tego, w jaki sposób jest mu wiedza przekazywana. Przedszkolak najszybciej uczy się poprzez zabawę, a gdy jeszcze otrzymuje słowa zachęty i pochwały, nauka przebiega w sposób harmonijny.

Sprawdź też: katalog zabaw rozwijających

6. Bądź wyrozumiała

Dziecko w wieku przedszkolnym ma prawo do zapominania wielu szczegółów, których właśnie się nauczyło. Część rodziców uważa, że umiejętność zapamiętywania jest wyznacznikiem zdolności dziecka, tymczasem zdolne dziecko nie musi wcale dysponować dobrą pamięcią.

7. Wspieraj dziecięcą wyobraźnię

Choć czasem niepokoisz się, że twój pięciolatek mówi, że właśnie przed chwilą widział tygrysa, musisz zrozumieć, że jemu rzeczywistość miesza się ze światem marzeń. Kłamiące w twoim mniemaniu dziecko tak naprawdę opowiada to, co właśnie przeżyło w swojej głowie i co dla niego jest bardzo realne. Wyobraźnia pozwala mu tworzyć długie sekwencje myślowe, oswajać się z różnymi sytuacjami i przeżywać wiele stanów emocjonalnych. Przedszkolak zdobywa nowe umiejętności i konkretną wiedzę, ale ma także – tak jak dorosły człowiek – swoje marzenia. A to przecież one pomagają osiągnąć w życiu szczęście.
Sprawdź, na czym polega inteligencja emocjonalna
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy