Inteligencja emocjonalna – wspierać czy nie wspierać?

Wiedza, mądrość, ale również to, jak radzimy sobie z innymi ludźmi – wszystkie te trzy elementy kształtują nas jako ludzi. Za ten ostatni odpowiada właśnie inteligencja emocjonalna. Więcej o niej mówi psycholożka dziecięca Dorota Zawadzka.
Uczucia i emocje to elementy, które towarzyszą nam cały czas., dlatego tak ważne jest, aby poznać siebie i swoje emocje.

Inteligencja emocjonalna

„To jest inteligencja, która nam mówi o tym, co my wiemy o swoich emocjach. Co my wiemy o emocjach innych ludzi. Jak zarządzamy swoimi emocjami i emocjami innych ludzi. Jak rozumiemy świat z poziomu takiego rozedrgania emocjonalnego” – tłumaczy Dorota Zawadzka.

Jak wspierać jej rozwój?

Jak podkreśla ekspertka, wszystko zależy od tego, jaka jest nasza rodzicielska świadomość związana z naszymi emocjami, z emocjami naszych dzieci. „Najpierw robimy sobie taki leksykon i rozmawiamy o tym z dzieckiem. Czytając książeczki, bawiąc się różnego rodzaju zabawkami, oglądając telewizję. Oglądając dzieci w parku. Mówimy: „Zobacz, ten chłopiec się boi” albo „Ten chłopiec jest zdenerwowany”, albo „Jest zły”, „Tej dziewczynce jest smutno”. Nazywamy, a potem nazywamy to u dziecka, czyli uczymy go żeby on sam umiał zidentyfikować, co się z nim dzieje.” Jednocześnie, jak podkreśliła Zawadzka, uczymy dziecko odpowiednich reakcji w określonych sytuacjach.


 
Artykuł powstał z udziałem marki Kinder Niespodzianka

Zobacz także

Popularne tematy