Typ inteligencji – jaka dominuje u twojego dziecka?

Do niedawna mówiło się, że dziecko jest mniej lub bardziej inteligentne. Teraz wiadomo, że możemy mówić o inteligencji w kilku obszarach – muzycznej, matematycznej, przyrodniczej. Na czym polega ich rozróżnianie tłumaczy psycholożka dziecięca Dorota Zawadzka.
Jak wyjaśnia Dorota Zawadzka, każdy z nas jest bardziej wrażliwy w różnych obszarach.

Inteligencja wieloraka

Jak tłumaczy Dorota Zawadzka, pod takim hasłem należy szukać obszarów, w których dziecko bardziej się wyróżnia. „Jest ich 8 lub 9, w zależności, do jakiego źródła sięgniemy. One pokazują nam, w czym jesteśmy mocni. Jeżeli mamy dziecko, które biega, skacze, pluje, nawija i cały czas się rusza, dominującą jest inteligencja ruchowa”.

Dorośli też ją mają

Obserwując siebie, a tym samym patrząc na dziecko można zauważyć, że niektórzy z nas są bardziej wrażliwi choćby na dźwięki. „Podśpiewują, tańczą, dźwięki są dla nich ważne, lubią te dźwięki, dużo słuchają muzyki, tworzą muzykę. Więc jeżeli mamy takie dziecko, to uczmy go matematyki śpiewając. Uczmy go wiersza w tańcu” – podkreśla Zawadzka. „Teoria inteligencji wielorakiej pozwala nam spojrzeć na dziecko jak na kogoś, kto zawsze ma kompetencje” – dodaje ekspertka.

 
Artykuł powstał z udziałem marki Kinder Niespodzianka

Zobacz także

Popularne tematy