znieczulenie przed szczepieniem
Adobe Stock
O szczepieniach

Znieczulenie przed szczepieniem: kremy, plastry znieczulające i inne metody

Ból przy szczepieniu to stres dla organizmu, który może źle wpływać na dojrzewający mózg niemowlęcia. Dlatego trzeba łagodzić ból – przekonują eksperci. Są na to metody!

Jeszcze kilka lat temu lekarze uważali, że ból przy szczepieniu to żaden problem, dziecko chwilę popłacze, a potem przestanie. Badania pokazują jednak, że ból może mieć poważniejsze konsekwencje. Warto mu więc zapobiegać, między innymi przy pomocy znieczulenia przed szczepieniem. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku krem znieczulający lub plastry znieczulające.

Ból przy szczepieniu – warto go zminimalizować

Mózg dziecka intensywnie dojrzewa w pierwszych miesiącach życia. Może nie być przygotowany na takie bodźce jak np. ból przy wkłuciu, dlatego lepiej dołożyć wszelkich starań, by nie było takich negatywnych bodźców – mówi dr Paweł Grzesiowski, pediatra, ekspert zajmujący szczepieniami.

Ze szczepieniem wiąże się ból, a także stres i lęk nim spowodowany. Wpływa to źle zarówno na malucha, jak i jego mamę, warto więc sprawić, by dziecko cierpiało jak najmniej. Z pomocą przychodzą różne metody – plastry i kremy znieczulające, ale też te bardziej naturalne, jak przystawienie dziecka do piersi lub odwrócenie jego uwagi. 

Badania pokazują, że narażenie dziecka na ból we wczesnym okresie życia może powodować długotrwałe konsekwencje – rośnie wtedy ryzyko odczuwania w wieku dorosłym np. przewlekłego bólu, zaburzeń lękowych lub depresyjnych.

Znieczulenie przed szczepieniem – jak zmniejszyć ból?

Ból jest odczuciem subiektywnym, ale zawsze prawdziwym. Im dziecko bardziej się boi, tym bardziej je boli. Dlatego warto zrobić wszystko, by miało dobry humor, a podczas szczepienia było zajęte czymś innym.

Jest wiele sposobów na zmniejszenie bólu towarzyszącemu szczepieniu. Jeśli to możliwe, najlepiej zastosować kilka z nich.

 1. Krem znieczulający. Kremu używa się u dziecka powyżej 3. miesiąca życia Stosuje się go, nakładając na miejsce, gdzie nastąpi wkłucie. Lekarz, farmaceuta lub pielęgniarka powiedzą mamie małego pacjenta w którym miejscu należy nałożyć krem oraz w jakiej ilości. Zawiera substancje znieczulające: lidokainę i prylokainę. Krem należy nałożyć na planowane miejsce podania szczepionki co najmniej 40 minut przed planowanym szczepieniem. Nałożoną warstwę kremu należy przykryć tzw. opatrunkiem okluzyjnym zwiększającym wchłanialność preparatu. Zazwyczaj specjalne plastry są dołączone do opakowania kremu znieczulającego. Obowiązkowo należy także zapoznać się z ulotką, która zawiera przeciwwskazania oraz informacje o dawkowaniu.
 2. Głaskanie, pocieranie miejsca wkłucia. Miejsce, w które dziecko ma zostać zaszczepione, warto tuż przed szczepionką przez chwilę pogłaskać lub rozetrzeć. W ten sposób hamuje się powstawanie i przewodzenie impulsów bólowych, a także zmniejsza się skurcz mięśni w trakcie wprowadzania igły. Uwaga: Nie pocieraj i nie głaszcz miejsca podania szczepionki po wykonaniu wstrzyknięcia.
 3. Przystawienie do piersi przed szczepieniem. Podczas szczepienia dziecko nie musi leżeć na przewijaku. Nic nie stoi na przeszkodzie, by było w ramionach mamy, a jeszcze lepiej, gdy będzie ssało pierś. Badania wykazały, że niemowlęta i małe dzieci podtrzymywane na kolanach rodzica podczas szczepienia słabiej odczuwają ból związany z podaniem szczepionki. Dodatkowo w mleku mamy znajdują się składniki działające przeciwbólowo.
 4. Słodki napój. Jeśli nie karmisz piersią, podaj dziecku do picia wodę z glukozą. Słodkie napije stymulują wydzielanie endorfin i zmniejszają odczuwanie bólu.
 5. Odwrócenie uwagi. Warto pamiętać o odwracaniu uwagi dziecka, np. pokazując mu interesującą zabawkę, coś za oknem.
 6. Plastry znieczulające przed szczepieniem. Używa się ich przed zaszczepieniem dziecka, działają na zasadzie miejscowego znieczulenia skóry. Zawierają (podobnie jak krem znieczulający) lidokainę i prylokainę, substancje miejscowo znieczulające. Plaster składa się z jasnobeżowej części, która jest naklejana na skórę i z folii ochronnej. Na środku plastra umiejscowiony jest okrągły biały krążek nasączony emulsją zawierającą substancje czynne i pomocnicze. Przeczytaj dokładnie ulotkę dołączoną do plastrów, są tam szczegółowe zalecenia w kwestii ich stosowania (dostosowane do wieku małego pacjenta). Lekarz lub pielęgniarka wyjaśnią, gdzie przykleić plaster. Zapytaj również, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Uwaga: Są jednak szczepionki przed którymi nie wolno się znieczulać, np. śródskórne, przeciwgruźlicze. Plastrów nie można również stosować u noworodków urodzonych przedwcześnie
 7. Kolejność szczepienia. Jeśli dziecko podczas jednej wizyty ma dostać kilka szczepionek, najlepiej gdy na początek dostanie tę najmniej bolesną. Przy wstrzyknięciu największy ból powodują szczepionki przeciwko:
 • pneumokokom,
 • odrze, śwince i różyczce (MMR)
 • wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW) typu B.
   

Jeśli dziecko podczas jednej wizyty ma dostać kilka szczepionek, między innymi doustną szczepionkę przeciwko rotawirusom oraz szczepionek we wstrzyknięciach, to najlepiej, jeśli jako pierwszą dostanie szczepionkę przeciwko rotawirusom, która zawiera sacharozę.

Zobacz także:

Szczepienia zalecane [Wirtualne Warsztaty]

Dr Marian Ołpiński
Małgorzata Rutkiewicz/Anna Kołacz
Zdrowie
Szczepionki są posądzane nie tylko o autyzm, lecz także o… raka! – film
Kiedyś usłyszałem w gabinecie: "Panie doktorze, przeczytałem, że w tej szczepionce firmy farmaceutyczne wszczepiają komórki nowotworowe, które zostaną uruchomione po 40 latach". I że w szczepionkach są mikroczipy, które pozwalają rządom kontrolować obywateli - dr Marian Ołpiński, pediatra, prosto i emocjonalnie o szczepieniach.

Przeciwnicy szczepień twierdzą, że lekarze namawiają do szczepień, bo działają pod dyktando firm farmaceutycznych . Ostro i emocjonalnie odpowiada na takie sugestie dr Marian Ołpiński , pediatra, który kilka lat temu wyjechał z Polski, a teraz prowadzi prywatną praktykę w USA. Zobacz też filmy: Tak nie powie ci żaden polski pediatra - całe prawda o niepożądanych odczynach poszczepiennych Przyczyną autyzmu nie są szczepionki, tylko... pediatra ostro o autyzmie i szczepieniach

Dr Marian Ołpiński
Małgorzata Rutkiewicz/Anna Kołacz
Zdrowie
Tak nie powie ci polski pediatra! Powikłania po szczepieniach - film
Pamiętam, jak po szczepieniu przeciw ospie prawdziwej lała mi się ropa, krew, odpadał strup, ale nie pamiętam, żeby moja mama się bała. Każdy lek, a szczepionkę też uważam za lek, może powodować skutki uboczne, nawet najpoważniejsze - dr Marian Ołpiński, pediatra z USA, mocno i prawdziwie o szczepieniach.

Rodzice w Polsce, podobnie jak rodzice w USA, coraz częściej boją się szczepić dzieci z obawy przed niepożądanymi odczynami po szczepieniach . Dr Marian Ołpiński , pediatra, który od kilku lat mieszka w USA, opracował metodę, jak rozmawiać rodzicami o szczepieniach i niepożądanych odczynach poszczepiennych. Jak? Szczerze i subiektywnie . Warto zobaczyć. Zobacz też filmy: Pediatra z USA ostro o szczepionkach i autyzmie Szczepionki wywołują raka dzięki wszczepionym mikroczipom

Dr Marian Ołpiński
Małgorzata Rutkiewicz/Anna Kołacz
Zdrowie
Pediatra z USA ostro o szczepionkach i autyzmie - film
Autyzm jest chorobą, z którą dzieci się rodzą, nie ma nic wspólnego ze szczepieniami. Najnowsze badania mówią, że wpływ na pojawienie się autyzmu nie mają szczepienia, tylko mieszkanie blisko autostrad, wiek ojca, a także... sama zmiana definicji autyzmu - mówi dr Marian Ołpiński, pediatra od kilku lat mieszkający w USA.

Dr Marian Ołpiński kilka lat temu wyjechał z Polski do USA, gdzie obecnie prowadzi praktykę lekarską. Z  rodzicami małych dzieci często rozmawia na temat szczepień. Ostatnie badania pokazują, że za epidemię autyzmu może odpowiadać np. zanieczyszczenie środowiska. Dzieci kobiet, które mieszkają blisko autostrad, częściej chorują na autyzm. W czerwcu 2016 r. dr Ołpiński był na Kongresie Lekarzy Polonijnych w Warszawie, gdzie dzielił się swoimi doświadczeniami z USA na temat rozmawiania z rodzicami na temat szczepień. Zobacz też filmy: Szczepionki wywołują raka dzięki wszczepionym mikroczipom Tak nie powie ci żaden polski pediatra - niepożądane odczyny poszczepienne

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz