Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
znieczulenie przed szczepieniem
Adobe Stock
O szczepieniach

Znieczulenie przed szczepieniem: kremy, plastry znieczulające i inne metody

Ból przy szczepieniu to stres dla organizmu, który może źle wpływać na dojrzewający mózg niemowlęcia. Dlatego trzeba łagodzić ból – przekonują eksperci. Są na to metody!

Jeszcze kilka lat temu lekarze uważali, że ból przy szczepieniu to żaden problem, dziecko chwilę popłacze, a potem przestanie. Badania pokazują jednak, że ból może mieć poważniejsze konsekwencje. Warto mu więc zapobiegać, między innymi przy pomocy znieczulenia przed szczepieniem. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku krem znieczulający lub plastry znieczulające.

Ból przy szczepieniu – warto go zminimalizować

Mózg dziecka intensywnie dojrzewa w pierwszych miesiącach życia. Może nie być przygotowany na takie bodźce jak np. ból przy wkłuciu, dlatego lepiej dołożyć wszelkich starań, by nie było takich negatywnych bodźców – mówi dr Paweł Grzesiowski, pediatra, ekspert zajmujący szczepieniami.

Ze szczepieniem wiąże się ból, a także stres i lęk nim spowodowany. Wpływa to źle zarówno na malucha, jak i jego mamę, warto więc sprawić, by dziecko cierpiało jak najmniej. Z pomocą przychodzą różne metody – plastry i kremy znieczulające, ale też te bardziej naturalne, jak przystawienie dziecka do piersi lub odwrócenie jego uwagi. 

Badania pokazują, że narażenie dziecka na ból we wczesnym okresie życia może powodować długotrwałe konsekwencje – rośnie wtedy ryzyko odczuwania w wieku dorosłym np. przewlekłego bólu, zaburzeń lękowych lub depresyjnych.

Znieczulenie przed szczepieniem – jak zmniejszyć ból?

Ból jest odczuciem subiektywnym, ale zawsze prawdziwym. Im dziecko bardziej się boi, tym bardziej je boli. Dlatego warto zrobić wszystko, by miało dobry humor, a podczas szczepienia było zajęte czymś innym.

Jest wiele sposobów na zmniejszenie bólu towarzyszącemu szczepieniu. Jeśli to możliwe, najlepiej zastosować kilka z nich.

 1. Krem znieczulający. Kremu używa się u dziecka powyżej 3. miesiąca życia Stosuje się go, nakładając na miejsce, gdzie nastąpi wkłucie. Lekarz, farmaceuta lub pielęgniarka powiedzą mamie małego pacjenta w którym miejscu należy nałożyć krem oraz w jakiej ilości. Zawiera substancje znieczulające: lidokainę i prylokainę. Krem należy nałożyć na planowane miejsce podania szczepionki co najmniej 40 minut przed planowanym szczepieniem. Nałożoną warstwę kremu należy przykryć tzw. opatrunkiem okluzyjnym zwiększającym wchłanialność preparatu. Zazwyczaj specjalne plastry są dołączone do opakowania kremu znieczulającego. Obowiązkowo należy także zapoznać się z ulotką, która zawiera przeciwwskazania oraz informacje o dawkowaniu.
 2. Głaskanie, pocieranie miejsca wkłucia. Miejsce, w które dziecko ma zostać zaszczepione, warto tuż przed szczepionką przez chwilę pogłaskać lub rozetrzeć. W ten sposób hamuje się powstawanie i przewodzenie impulsów bólowych, a także zmniejsza się skurcz mięśni w trakcie wprowadzania igły. Uwaga: Nie pocieraj i nie głaszcz miejsca podania szczepionki po wykonaniu wstrzyknięcia.
 3. Przystawienie do piersi przed szczepieniem. Podczas szczepienia dziecko nie musi leżeć na przewijaku. Nic nie stoi na przeszkodzie, by było w ramionach mamy, a jeszcze lepiej, gdy będzie ssało pierś. Badania wykazały, że niemowlęta i małe dzieci podtrzymywane na kolanach rodzica podczas szczepienia słabiej odczuwają ból związany z podaniem szczepionki. Dodatkowo w mleku mamy znajdują się składniki działające przeciwbólowo.
 4. Słodki napój. Jeśli nie karmisz piersią, podaj dziecku do picia wodę z glukozą. Słodkie napije stymulują wydzielanie endorfin i zmniejszają odczuwanie bólu.
 5. Odwrócenie uwagi. Warto pamiętać o odwracaniu uwagi dziecka, np. pokazując mu interesującą zabawkę, coś za oknem.
 6. Plastry znieczulające przed szczepieniem. Używa się ich przed zaszczepieniem dziecka, działają na zasadzie miejscowego znieczulenia skóry. Zawierają (podobnie jak krem znieczulający) lidokainę i prylokainę, substancje miejscowo znieczulające. Plaster składa się z jasnobeżowej części, która jest naklejana na skórę i z folii ochronnej. Na środku plastra umiejscowiony jest okrągły biały krążek nasączony emulsją zawierającą substancje czynne i pomocnicze. Przeczytaj dokładnie ulotkę dołączoną do plastrów, są tam szczegółowe zalecenia w kwestii ich stosowania (dostosowane do wieku małego pacjenta). Lekarz lub pielęgniarka wyjaśnią, gdzie przykleić plaster. Zapytaj również, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Uwaga: Są jednak szczepionki przed którymi nie wolno się znieczulać, np. śródskórne, przeciwgruźlicze. Plastrów nie można również stosować u noworodków urodzonych przedwcześnie
 7. Kolejność szczepienia. Jeśli dziecko podczas jednej wizyty ma dostać kilka szczepionek, najlepiej gdy na początek dostanie tę najmniej bolesną. Przy wstrzyknięciu największy ból powodują szczepionki przeciwko:
 • pneumokokom,
 • odrze, śwince i różyczce (MMR)
 • wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW) typu B.
   

Jeśli dziecko podczas jednej wizyty ma dostać kilka szczepionek, między innymi doustną szczepionkę przeciwko rotawirusom oraz szczepionek we wstrzyknięciach, to najlepiej, jeśli jako pierwszą dostanie szczepionkę przeciwko rotawirusom, która zawiera sacharozę.

Zobacz także:

Szczepienia zalecane [Wirtualne Warsztaty]

Dr Marian Ołpiński
Małgorzata Rutkiewicz/Anna Kołacz
Zdrowie
Szczepionki są posądzane nie tylko o autyzm, lecz także o… raka! – film
Kiedyś usłyszałem w gabinecie: "Panie doktorze, przeczytałem, że w tej szczepionce firmy farmaceutyczne wszczepiają komórki nowotworowe, które zostaną uruchomione po 40 latach". I że w szczepionkach są mikroczipy, które pozwalają rządom kontrolować obywateli - dr Marian Ołpiński, pediatra, prosto i emocjonalnie o szczepieniach.

Przeciwnicy szczepień twierdzą, że lekarze namawiają do szczepień, bo działają pod dyktando firm farmaceutycznych . Ostro i emocjonalnie odpowiada na takie sugestie dr Marian Ołpiński , pediatra, który kilka lat temu wyjechał z Polski, a teraz prowadzi prywatną praktykę w USA. Zobacz też filmy: Tak nie powie ci żaden polski pediatra - całe prawda o niepożądanych odczynach poszczepiennych Przyczyną autyzmu nie są szczepionki, tylko... pediatra ostro o autyzmie i szczepieniach

Dr Marian Ołpiński
Małgorzata Rutkiewicz/Anna Kołacz
Zdrowie
Tak nie powie ci polski pediatra! Powikłania po szczepieniach - film
Pamiętam, jak po szczepieniu przeciw ospie prawdziwej lała mi się ropa, krew, odpadał strup, ale nie pamiętam, żeby moja mama się bała. Każdy lek, a szczepionkę też uważam za lek, może powodować skutki uboczne, nawet najpoważniejsze - dr Marian Ołpiński, pediatra z USA, mocno i prawdziwie o szczepieniach.

Rodzice w Polsce, podobnie jak rodzice w USA, coraz częściej boją się szczepić dzieci z obawy przed niepożądanymi odczynami po szczepieniach . Dr Marian Ołpiński , pediatra, który od kilku lat mieszka w USA, opracował metodę, jak rozmawiać rodzicami o szczepieniach i niepożądanych odczynach poszczepiennych. Jak? Szczerze i subiektywnie . Warto zobaczyć. Zobacz też filmy: Pediatra z USA ostro o szczepionkach i autyzmie Szczepionki wywołują raka dzięki wszczepionym mikroczipom

Dr Marian Ołpiński
Małgorzata Rutkiewicz/Anna Kołacz
Zdrowie
Pediatra z USA ostro o szczepionkach i autyzmie - film
Autyzm jest chorobą, z którą dzieci się rodzą, nie ma nic wspólnego ze szczepieniami. Najnowsze badania mówią, że wpływ na pojawienie się autyzmu nie mają szczepienia, tylko mieszkanie blisko autostrad, wiek ojca, a także... sama zmiana definicji autyzmu - mówi dr Marian Ołpiński, pediatra od kilku lat mieszkający w USA.

Dr Marian Ołpiński kilka lat temu wyjechał z Polski do USA, gdzie obecnie prowadzi praktykę lekarską. Z  rodzicami małych dzieci często rozmawia na temat szczepień. Ostatnie badania pokazują, że za epidemię autyzmu może odpowiadać np. zanieczyszczenie środowiska. Dzieci kobiet, które mieszkają blisko autostrad, częściej chorują na autyzm. W czerwcu 2016 r. dr Ołpiński był na Kongresie Lekarzy Polonijnych w Warszawie, gdzie dzielił się swoimi doświadczeniami z USA na temat rozmawiania z rodzicami na temat szczepień. Zobacz też filmy: Szczepionki wywołują raka dzięki wszczepionym mikroczipom Tak nie powie ci żaden polski pediatra - niepożądane odczyny poszczepienne

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj