Dbanie o higienę intymną

W czasie ciąży i już jako młoda mama musisz szczególnie dbać o higienę miejsc intymnych.
Ciąża to czas, kiedy często borykasz się z upławami. Jesteś też bardziej niż inne kobiety narażona na infekcje, np. bakterie w moczu czy grzybicę pochwy.
Z kolei po urodzeniu maluszka może ci dokuczać bolesna rana w kroczu. Jeśli jednak poświęcisz higienie intymnej dość uwagi, będziesz się cieszyć zdrowiem i szybko dojdziesz do siebie.

Płyn dla ciężarnych

Przyszła mama powinna się podmywać dwa lub trzy razy dziennie. Do toalety krocza używaj delikatnego płynu do higieny intymnej. Mydła toaletowe mają kwaśny odczyn, który może zniszczyć zasadową w okresie ciąży osłonę pochwy, co zwiększy podatność na zakażenia i infekcje. Poza tym pachnąca kostka wysusza i podrażnia błony śluzowe. Czasem, np. jeśli jesteś w podróży i zapomniałaś swojego płynu, lepiej umyć się samą wodą. W takiej sytuacji sprawdzą się też chusteczki do higieny intymnej. Są wykonane z delikatnego materiału nasączonego płynem (pH 5,5).

Zanim wybierzesz płyn do higieny intymnej, sprawdź na opakowaniu, czy był testowany w klinikach ginekologiczno-położniczych i jaki ma odczyn (najwłaściwsze jest pH równe 5–5,5 określane jako "fizjologiczne" albo "obojętne"). Nie może mieć syntetycznych dodatków (zapachowych albo koloryzujących), bo mogą one powodować uczulenia. Przy myciu nie przesadzaj z ilością płynu – wystarczy jedno psiknięcie z dozownika. Higienę okolic intymnych zaczynaj od przodu (unikasz wtedy przenoszenia nieczystości z odbytu). Podczas spłukiwania piany nie pozwól, by strumień wody z prysznica dostał się do pochwy. Przyda się bawełniany ręcznik przeznaczony wyłącznie do osuszania krocza.
W ciąży możesz zauważyć pojawienie się silniejszych upławów. By uniknąć zabrudzenia bielizny, noś wkładki – najlepsze są te z celulozy. Zmieniaj je kilka razy dziennie. By zmniejszyć ich ilość i nie dopuścić do pieczenia, sięgnij np. po Lactovaginal (zawiera pałeczki kwasu mlekowego).
Redakcja poleca: Jak dbać o paznokcie w ciąży – czy każdy manikiur jest bezpieczny?
Zadbane dłonie i paznokcie są ważne także w ciąży. Ale czy przyszła mama może malować paznokcie? Czy każdy rodzaj manikiuru jest bezpieczny dla dziecka? Podpowiada Urszula Bronisz – manikiurzystka, właścicielka salonu Studio Style.

Szare mydło w połogu

Po urodzeniu maleństwa może ci dokuczać bolesna rana po nacięciu (lub pęknięciu) krocza. Świeże rany łatwo mogą ulec zakażeniu i dlatego powinnaś podmywać się kilkanaście razy dziennie. Wymycie krocza jest konieczne po każdej wizycie w toalecie. Położne polecają, by w tym okresie stosować szare mydło (np. Biały Jeleń lub Powszechne) lub płyn, którego używałaś w ciąży.
Aby złagodzić ból, możesz przemywać ranki naparem z rumianku lub preparatem Tantum Rosa (dostępny w aptekach). Pomogą ci też okłady z kostek lodu zawiniętych w ręcznik lub z sody (łyżka stołowa proszku na szklankę przegotowanej wody). Stosuj je przez 10–15 minut i tylko dwa razy na dobę. Po okładach z sody dokładnie umyj krocze!

Zobacz też: Jak dbać o higienę intymną na co dzień?

Tych zasad higieny musisz przestrzegać przez co najmniej sześć tygodni. W tym okresie wybierz prysznic. Powodem są tzw. odchody, czyli wydzielina z pochwy. Najpierw przypomina ona obfitą miesiączkę, później zmienia kolor na brunatny i żółty. Gdy krwawienie jest obfite, noś podpaski. Zmieniaj je co 3–4 godziny. W pierwszych dniach połogu najlepiej sprawdzają się jednorazowe pieluchy z celulozy. Kiedy odchody zaczną przypominać upławy, noś bawełniane wkładki.

Prysznic, prysznic!

Korzystaj z niego, gdy jesteś w ciąży i w trakcie połogu. W tym czasie to twój przyjaciel. Z wanną przeprosisz się później.


Ważne w czasie połogu (przez sześć tygodni)

Choć po porodzie będziesz czuła się mało komfortowo, pamiętaj – możesz poprawić swoje samopoczucie i stan zdrowia. Oto, co warto zrobić:
  • Noś wyłącznie bawełnianą bieliznę. Najlepiej luźną – nie przylega do ciała.
  • Śpij w bawełnianych koszulach nocnych, a nie w piżamach. Pamiętaj o wietrzeniu krocza!
  • Używaj płatków mydlanych do prania bielizny. I płucz ją potem obficie w ciepłej wodzie, bez pachnących i zmiękczających płynów do płukania tkanin.
  • Zrezygnuj z kąpieli na rzecz prysznica. Do czasu, gdy zniknie plamienie.

A po porodzie...

W pierwszych dniach połogu unikaj długiego stania i chodzenia, by nie "męczyć" mięśni pochwy. Staraj się natomiast jak najczęściej wietrzyć krocze. Zdejmij bieliznę i połóż się na łóżku z ugiętymi w kolanach nogami (pod pośladki lepiej podłóż podpaskę, by nie pobrudzić pościeli). Powietrze musi swobodnie docierać do miejsca nacięcia. Zamiast zwykłej bielizny, która przylega do ciała, używaj luźnych, jednorazowych majtek.

To ci się przyda

Oto preparaty, po które warto sięgnąć w ciąży i w połogu:
  • płyn intymny, np. Lactacyd, który zawiera kwas mlekowy. Do higieny w ciąży i w połogu. Cena: 8–12 zł.
  • chusteczki do higieny intymnej, np. Cleanic Intimate (łagodzą podrażnienia). Przydadzą się w ciąży. Cena: ok. 4 zł.
  • preparat do irygacji, np. Tantum Rosa (działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, odkażająco). Do przemywania rany w połogu. Cena: ok. 10 zł.
Konsultacja: Ewa Szwarc, położna
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy