GRY

ABC zapłodnienia in vitro, ICSI, inseminacji

Na czym polega zapłodnienie in vitro, mikroiniekcja plemnika i inseminacja domaciczna? Sprawdź, czym różnią się te metody sztucznego zapłodnienia.
Niepłodność to nie jest wyrok, są metody na jej leczenie
In vitro, ICSI (mikroiniekcja plemnika) i inseminacja domaciczna – techniki te pozwalają osiągnąć upragnione potomstwo ponad 60 proc. par. Dr Sławomir Sobkiewicz z łódzkiej kliniki Salve Medica, która specjalizujące się w leczeniu niepłodności przypomina, że czasami wymaga to jednak cierpliwości i odporności na niepowodzenia. Obecnie po 27 latach od urodzenia pierwszego dziecka (12 listopada 1987 r.) metodą in vitro skuteczność tej metody wzrosła od 2–3 proc. do około 50–60 proc. w cyklach skumulowanych (cykle ze świeżymi zarodkami i zarodkami mrożonymi).

ZOBACZ TEŻ: kto nie może skorzystać z in vitro w ramach refundacji

Zapłodnienie in vitro

Zapłodnienie in vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe, jest to proces złożony, rozpoczynający się stymulacją hormonalną kobiety, poprzez punktację (pobranie komórek jajowych) i zapłodnienie uzyskanych komórek w warunkach laboratoryjnych, a kończąc na transferze zarodków do jamy macicy.
  • Stymulacja hormonalna ma za zadanie uzyskanie większej ilości pęcherzyków jajnikowych z komórkami jajowymi. Rozpoczyna się w drugiej połowie cyklu poprzedzającego procedurę pobrania komórek i transferu zarodków. Początkowo pacjentka przyjmuje hormony, które zahamują wzrost pęcherzyków jajnikowych. Właściwa hormonalna stymulacja pęcherzyków, w których są obecne komórki jajowe, rozpoczyna się w pierwszych dniach kolejnego cyklu. Proces stymulacji jest monitorowany przez cały czas jego trwania w badaniach USG.
  • Pobranie komórek jajowych – robi się to, gdy pęcherzyki osiągną właściwe rozmiary. Zabieg ten trwa zaledwie kilka minut i odbywa się w znieczuleniu. Lekarz nakłuwa jajniki przez pochwę i cienką igła pobiera płyn pęcherzykowy z komórkami jajowymi. W chwilę później embriolog w laboratorium in vitro odnajduje obecne w płynie pęcherzykowym oocyty i przenosi je w specjalnych pożywkach do inkubatora.
  • Pozyskanie najlepszych plemników z nasienia mężczyzny. Wyselekcjonowane plemniki dodaje się do wcześniej pobranych komórek jajowych. Całość umieszcza się ponownie w inkubatorze.
  • Ocena zapłodnienia komórek i procesu ich dalszego rozwoju. Zwykle do macicy przenosi się dwa–trzy zarodki. Zdarza się, że w procesie stymulacji i późniejszego zapłodnienia powstanie większa ilość zarodków. Mogą one zostać zamrożone i wykorzystane w późniejszym okresie, zwiększając skuteczność metody in vitro w przeliczeniu na jeden cykl do ponad 50–60 proc..
ZOBACZ TEŻ: In vitro – pierwszy noworodek z "idealnymi genami"
Redakcja poleca: Rozwój zarodka - film
Zobacz, jak wygląda rozwój zarodka w pierwszych dniach od zapłodnienia in vitro. Film złożono ze zdjęć robionych co 15 minut. Zarodki monitorowano za pomocą embrioskopu.

Zapłodnienie ICSI

Inną metodą pomocną w zapobieganiu niepłodności jest ICSI, czyli zastosowanie mikroiniekcji plemnika do komórki jajowej. To procedura bardzo pomocna w przypadku, kiedy u mężczyzny odnotowuje się bardzo słabe parametry nasienia, ponieważ wymaga tylko kilku plemników, tyle ile uzyskano komórek jajowych.

ICSI ponadto umożliwia wyeliminowanie części przyczyn niepłodności związanych z nieprawidłową budową komórek jajowych. Polega ona na bezpośrednim podaniu plemnika do komórki jajowej. Pozostałe etapy tej procedury (stymulacja, pobranie komórek jajowych, transfer zarodków do jamy macicy) są identyczne jak przypadku in vitro.

Inseminacja domaciczna

Najprostszą metodą wspomaganego rozrodu jest inseminacja, czyli podawanie za pośrednictwem cieniutkiego cewnika wybranych i odpowiednio przygotowanych plemników do jamy macicy. Ten sposób umożliwia ominięcie bariery śluzu szyjkowego i znajdujących się w nim czynników, które w niektórych przypadkach mogą powodować uszkodzenie plemników.

ZOBACZ TEŻ: jakie mogą być problemy z poczęciem


Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

O tym się mówi

Twoja płodność