inwazja chrabąszczy
fot. Adobe Stock

Inwazja chrabąszczy: czy są groźne dla dzieci?

Chrabąszcze są duże, głośno brzęczą i często latają w dużych rojach. Nic dziwnego, że dzieci uciekają przed nimi w strachu! Inwazja chrabąszczy w Polsce przesunęła się z czerwca na lipiec – to właśnie teraz jest ich najwięcej. Czy chrabąszcze są groźne?
Magdalena Drab
inwazja chrabąszczy
fot. Adobe Stock
O inwazji chrabąszczy na Śląsku donosi Dziennik Zachodni. Olbrzymie roje tych owadów straszą dzieci i całe rodziny. Masowe loty guniaka czerwczyka zwykle obserwuje się na początku czerwca, to ich okres godowy. Ale z powodu chłodnej wiosny chrabąszcze zawitały do nas dopiero teraz.

Chrabąszcze atakują! Czy są groźne dla dzieci?

Chrabąszcze sieją popłoch nie tylko na Śląsku, bo w innych częściach kraju też widuje się całe chmary tych głośnych owadów. Najczęściej latają wieczorami, w okolicy krzewów i drzew, w parkach i na łąkach. Dzieci się ich boją, bo chrabąszcze są spore (mają ok. 2 cm), a ich wygląd może budzić obrzydzenie (brązowe, błyszczące skrzydła i jasna szczecina przypominająca owłosienie). Potrafią nawet wplątywać się we włosy i wchodzić do ust! Czy chrabąszcze gryzą i są groźne?
Okazuje się, że chrabąszcze nie stanowią żadnego zagrożenia dla ludzi. Nie gryzą i nie wydzielają trującego jadu. Poza odrazą, jaką mogą wywołać, nie zrobią krzywdy. Jedyna szkoda, jakiej można się po nich spodziewać, to zniszczone, ogołocone z liści kwiaty i inne rośliny.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy