Fotelik samochodowy isofix
fot. Adobe Stock

Co to jest isofix i jak wygląda w samochodzie? Najlepsze foteliki i bazy isofix

Isofix to system do mocowania fotelika samochodowego w aucie. Zaczepy isofix pozwalają na bardzo solidne i bezpieczne umocowanie fotelika w samochodzie. Od lat wszystkie nowe modele samochodów są obowiązkowe wyposażone w isofix, a dodatkowo można dokupić do fotelika bazę isofix montowaną na stałe w aucie. W starym samochodzie również możliwy jest montaż systemu isofix.
Magdalena Drab
Fotelik samochodowy isofix
fot. Adobe Stock
System isofix zapewnia maksymalne bezpieczeństwo dziecku podróżującemu w foteliku samochodowym. Dzięki mocowaniu isofix fotelik zostaje przytwierdzony bezpośrednio do nadwozia samochodu, nie ma więc możliwości, by przesuwał się po kanapie podczas kolizji. Zaczepy isofix są bardzo łatwe w użyciu, a więc zakup fotelika z isofixem lub bazy isofix pozwala uniknąć popularnych błędów w montowaniu fotelika.

Spis treści:

Co to jest isofix?

System isofix służy do mocowania fotelika w samochodzie. Isofix, czyli International Organisation for Standardisation Fixture, to metalowe zaczepy przytwierdzone do nadwozia samochodu. Części, do których mocuje się fotelik, są umieszczone pomiędzy siedzeniem a oparciem kanapy samochodowej, także na przednim fotelu pasażera. Od 2006 roku wszystkie nowe modele samochodów sprzedawane w Unii Europejskiej obowiązkowo mają w swoim wyposażeniu system isofix.
zaczepy isofix w samochodzie
fot. Adobe Stock
Redakcja poleca: Kiedy dziecko siada i jak wspierać je w zdobyciu tej umiejętności?
Dziecko zaczyna siadać wtedy, gdy jest do tego gotowe. Pierwsze próby siadania podejmuje, gdy odpowiednio rozwiną się jego mięśnie i układ kostno-stawowy. Zwykle dzieje się to na przełomie 6-7 miesiąca, ale norma rozwojowa jest szersza. Zastanawiasz się, czy warto pomagać niemowlakowi w siadaniu, czy sadzać dziecko, które jeszcze tego nie potrafi, czy korzystać z leżaczka? Jakie ćwiczenia zachęcą niemowlę do siadania? Sprawdź, co o nauce siadania mówi lekarz i kiedy należy zgłosić się do pediatry, jeśli rozwój twojego dziecka przebiega zbyt wolno.

Jak wygląda isofix w samochodzie?

Mocowanie isofix musi być zgodne ze standardem ISO, co oznacza, że jest identyczne w każdym samochodzie i dzięki temu pozwala na bezpieczne przewożenie dzieci niezależnie od modelu fotelika. Nie wszystkie auta mają jednak w taki sam sposób wyeksponowane zaczepy isofix. Czasem są one widoczne między oparciem a siedziskiem kanapy, a czasem schowane i wyczuwalne jedynie po włożeniu dłoni głęboko za siedzisko.

​Jak sprawdzić, czy w samochodzie jest isofix?

We wszystkich samochodach system isofix musi mieć odpowiednie oznaczenie: zwykle jest to metka z napisem lub charakterystyczny guzik. Aby sprawdzić, czy w samochodzie jest isofix, wystarczy spojrzeć na miejsce łączenia się oparcia z siedziskiem i poszukać oznaczenia z napisem isofix.
oznaczenie isofix w samochodzie

Co to jest baza isofix?

Baza isofix ułatwia montaż fotelika samochodowego. Bazę montuje się do systemu isofix, a fotelik samochodowy przytwierdza do bazy. To niezwykle wygodne rozwiązanie, bo baza isofix może zostać w samochodzie na stałe, podczas gdy fotelik będziesz prosto i szybko wkładać i wyjmować z auta. Nowoczesne bazy isofix są wyposażone w elektroniczną, dźwiękową sygnalizację, która informuje zarówno o prawidłowym zakotwiczeniu zaczepów bazy do systemu isofix, jak i bezpiecznym wpięciu fotelika w bazę.

Zakup fotelika z bazą isofix ma jeszcze jedną zaletę: z tej samej bazy możesz korzystać, gdy dziecko podrośnie i potrzebny będzie nowy fotelik. Jeśli kupisz pasujący fotelik tej samej marki dobrany do wagi starszego dziecka, baza isofix będzie nadal spełniać swoją funkcję (nawet do 4. roku życia dziecka).
Uwaga, na rynku dostępne są również bazy, które montuje się w samochodzie za pomocą pasów bezpieczeństwa. To praktyczne rozwiązanie dla posiadaczy samochodów bez systemu isofix. Taka baza zmniejsza ryzyko popełniania błędów podczas każdorazowego przypinania fotelika pasem.

Czy baza isofix jest uniwersalna?

Aby baza isofix pasowała do fotelika samochodowego, trzeba zdecydować się na zakup kompletu: fotelika z bazą isofix tej samej marki. Bazy isofix nie są uniwersalne i nie każda baza pasuje do konkretnego modelu fotelika. Oczywiście zawsze można dokupić odpowiednią bazę do wcześniej wybranego fotelika.
 
Tak swoją bazę isofix dla dwóch różnych modeli fotelików samochodowych prezentuje marka BeSafe:

Podstawka samochodowa a isofix

Podstawki samochodowe dla dzieci zwykle nie mają systemu isofix. Oznacza to, że podkładki nie da się w żaden sposób przymocować do kanapy samochodu, a dziecko podtrzymuje jedynie pas bezpieczeństwa (poprowadzony w niewłaściwy sposób przez brak prowadnicy pasa naramiennego i stabilnej prowadnicy pasa biodrowego). Nie dość więc, że dziecko na podstawce samochodowej nie ma zapewnionej ochrony głowy i ochrony bocznej, to jeszcze podpupnik będzie dowolnie przesuwał się po kanapie w razie kolizji.

Za droższe podstawki z systemem isofix trzeba zaś zapłacić niemal tyle, ile za tańszy model w pełni bezpiecznego fotelika. To zatem całkowicie nieopłacalna inwestycja.

Montaż isofix w starym samochodzie

Jeśli samochód nie ma systemu isofix, ale jest konstrukcyjnie przystosowany do jego instalacji, montaż uchwytów isofix będzie możliwy. W innych przypadkach taki montaż albo jest nierealny, albo nie będzie gwarantował bezpieczeństwa. Do montażu systemu isofix w starym samochodzie można wykorzystać taki zestaw doposażeniowy isofix:
isofix zestaw doposażeniowy do samochodu
ISOFIX ZESTAW DOPOSAŻENIOWY FOTELA
ALLEGRO
329 zł

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy