jabłuszko do zjeżdżania
fot. Adobe Stock

Jabłuszko do zjeżdżania na śniegu: gdzie kupić w najlepszej cenie prosty ślizg na śnieg?

Jabłuszko do zjeżdżania to poręczny gadżet do zabawy na śniegu. Jabłuszko jest leciutkie, zapewnia mnóstwo frajdy, a do tego jest dostępne w różnych kształtach. Uwaga, ceny jabłuszek do zjeżdżania mogą się bardzo różnić − jak nie przepłacić?
Ewa Janczak-Cwil
jabłuszko do zjeżdżania
fot. Adobe Stock
Jabłuszko do zjeżdżania − czy są dzieci, które jeszcze nie znają tej genialnej zabawki? To najprostszy gadżet, który umożliwia zjazdy z niewielkiej górki. Zaletą jabłuszka jest niska waga − nie trzeba go dźwigać pod górę. Na rynku jest wiele różnych modeli jabłuszek do zjeżdżania: od najprostszych i tanich po bardziej rozbudowane i droższe. Podpowiadamy, jakie jabłuszko wybrać dla dziecka.

Jabłuszko do zjeżdżania na śniegu:
  1. Proste jabłuszka do zjeżdżania
  2. Jabłuszka do zjeżdżania z wywiniętymi brzegami
  3. Jabłuszka do zjeżdżania z uchwytami

Typy jabłuszka do zjeżdżania

Jabłuszko do zjeżdżania na śniegu nazywa się też ślizgiem. W kategorii ślizgów dostępne są również inne, większe i bardziej skomplikowane przedmioty umożliwiające zjazdy z górki. Jabłuszko to najprostszy ślizg na śnieg, najczęściej z uchwytem, ewentualnie z linką.

Najbardziej popularne są jabłuszka do zjeżdżania z pojedynczym uchwytem z przodu, płaskie, bez zawiniętych brzegów – one są najtańsze, kosztują kilka złotych. Warto jednak zwrócić uwagę także na inne modele:
  • profilowane,
  • z zawiniętymi brzegami,
  • okrągłe,
  • grube.

Jabłuszko do zjeżdżania – jaki model wybrać?

Wbrew pozorom nawet jabłuszko do zjeżdżania warto dopasować do wieku dziecka, a bardziej skomplikowany model z udogodnieniami wcale nie musi nadawać się dla maluszka. Podczas zakupów weź pod uwagę umiejętności i sprawność fizyczną dziecka oraz warunki panujące w miejscu, w którym będziecie zjeżdżać na jabłuszku.

Proste jabłuszko do zjeżdżania

Najprostsze jabłuszka są najmniej stabilne. Podczas jazdy będą się obracać, a pupa dziecka może z nich zjeżdżać. Nawet płytkie wytłoczenia na śniegu raczej nie pomogą zachować kierunku jazdy. Takie jabłuszka są za to najlżejsze i można je nosić na duże odległości − nie sprawiają kłopotu przy podchodzeniu pod górkę. Dobra zabawa na śniegu gwarantowana!
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Jabłuszka do zjeżdżania z wywiniętymi brzegami

Jabłuszka z wywiniętymi brzegami nie mają tendencji do nabierania śniegu podczas jazdy. Jeśli więc dziecko nie ma naprawdę nieprzemakalnych spodni, taki ślizg na śnieg pozwoli dłużej zachować suche ubrania.

Jabłuszka do zjeżdżania dla starszych dzieci

Kupując jabłuszko do zjeżdżania, warto zwrócić uwagę na jego rozmiar i kształt. Na tych najmniejszych można tylko usiąść. Na większych można jeździć na siedząco albo klęcząc, a na innych można także położyć się na brzuchu – te zwykle mają uchwyty po bokach. Na niektórych większych ślizgaczach zmieści się dwoje dzieci.

Jabłuszka do zjeżdżania: bezpieczeństwo podczas jazdy

Większym dzieciom warto kupić okrągłe jabłuszko do zjeżdżania z wywiniętymi brzegami albo takie, które pozwala jechać też na brzuchu i klęcząc.
Ale uwaga, im mniejsze dziecko, tym jabłuszko powinno być prostsze. Lepiej, żeby maluch się zakręcił i zsunął z jabłuszka w połowie górki, zanim rozwinie za dużą prędkość. 
Zanim dziecko zacznie zjeżdżać z górki na jabłuszku, upewnij się, że:
  • górka nie jest za stroma,
  • na jej zboczu i u jej podnóża nie ma drzew czy innych przedmiotów (kosze na śmieci, słupki, murki, samochody), w które dziecko może uderzyć,
  • maluch zna zasady bezpieczeństwa: zjeżdża się środkiem, podchodzi skrajem stoku.
I pamiętaj: nie zostawiaj malucha samego na górce. Nawet jeśli twoje dziecko zna zasady bezpieczeństwa, to istnieje ryzyko, że wpadnie na nie do końca bezpieczny pomysł (np. jazda po lodzie na stojąco) albo inne dzieci nie będą zachowywać się rozsądnie.
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy