GRY
 
 

Jak zostać mistrzem fotografii smartfonowej?

Czy można zrobić profesjonalne zdjęcie lub nakręcić dobrej jakości wideo telefonem komórkowym? Wybitny fotograf Jacek Bonecki przekonuje, że tak! W książce „Smartfonowy zawrót głowy” radzi, jak zrobić dobre zdjęcie smartfonem.

Smartfonowy zwróct głowy - książka Jacka Boneckiego - okładka
fot. materiały prasowe
Choć świat fotografii jest niezwykle zmienny i wciąż przeżywa kolejne rewolucje, to jeszcze żadna z nich nie miała takiej skali. Sztuka, która do niedawna była dostępna wyłącznie dla ograniczonego grona specjalistów, staje się coraz bardziej popularna i powszechna. Do tej pory po aparat fotograficzny sięgali profesjonaliści i pasjonaci, a teraz każdy ma go w telefonie komórkowym. Jesteśmy świadkami rozwoju nowej ery – fotografii smartfonowej. Zjawisko to doskonale zna i rozwija Jacek Bonecki – fotograf i niekwestionowany autorytet w tej dziedzinie, który nie boi się żadnych eksperymentów i nowości. Od lat obserwuje ewolucję trendów związanych z fotografowaniem telefonami komórkowymi i jako pierwszy zaczął wykorzystywać smartfony w swojej pracy. W książce „Smartfonowy zawrót głowy. Foto i wideo w wersji smart” udowadnia, że urządzenia te kryją w sobie ogromny potencjał i zdradza, jak go wykorzystać.

Czy smartfonem można zrobić profesjonalne zdjęcie?

Telefony komórkowe coraz bardziej zbliżają się jakością do tradycyjnych aparatów, nierzadko przerastają je swoją wielofunkcyjnością, łatwością obsługi i kompaktowością. Autor książki zauważa, że smartfony nie tylko pozwalają zrobić dobre zdjęcie, ale też podzielić się nim ze znajomymi – czy z całym światem – poprzez komunikatory i media społecznościowe. Radzi czytelnikom, w jakie akcesoria fotograficzne warto zainwestować oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze smartfona – od zewnętrznej konstrukcji telefonu i przekątnej wyświetlacza, poprzez ogniskową obiektywu, matrycę i autofocus, aż po procesor i system operacyjny.  Wyjaśnia, jak odpowiednio ustawić ekspozycję, balans bieli i punkt ostrości, a także jak oszczędzać baterię, by móc korzystać z telefonu jak najdłużej.
Redakcja poleca: Premiera książki Doroty Zawadzkiej "Dziecko swoje prawa ma" – film
Nowa książka Doroty Zawadzkiej wylicza podstawowe prawa dziecka i ukazuje, jak działają w praktyce. To lektura obowiązkowa dla wszystkich rodziców. Zobacz film z premiery książki!

ABC fotografii

Jacek Bonecki przygląda się także nowym fotograficznym zjawiskom, które rozpowszechniły się dzięki smartfonom – m.in. robieniu zdjęć jedzenia czy tzw. „selfie”, czyli autoportretów. Dzieli się z czytelnikami wiedzą, w jaki sposób stworzyć niepowtarzalny i realistyczny fotoreportaż oraz jak fotografować detale, a jak pejzaże. Obszerny rozdział poświęca również filmowaniu smartfonem, które podobnie jak robienie zdjęć, wymaga odpowiednich możliwości technicznych, chęci, zaangażowania i wypracowanego warsztatu twórcy.
 
„Smartfonowy zawrót głowy” stanowi propozycję zarówno dla początkujących pasjonatów fotografii, jak i doświadczonych profesjonalistów, którzy chcą rozszerzyć swój warsztat o fotografię smartfonową. To nie tylko poradnik, ale też album znakomitych zdjęć autorstwa Jacka Boneckiego wykonanych w trakcie podróży – od Bałtyku po Filipiny. Na czytelników czeka również multimedialna niespodziankaksiążka co roku będzie aktualizować się o nowe ekskluzywne materiały. Wystarczy w Światowym Dniu Fotografii (19 sierpnia) zeskanować oznaczone miejsce, by obejrzeć najnowsze fotoreportaże Jacka Boneckiego – oczywiście wykonane smartfonem. Jest to możliwe dzięki innowacyjnej aplikacji mobilnej Tap2C, która umożliwia dostęp do wszystkich funkcji interaktywnego druku. Pozwala m.in. na oglądanie ukrytych treści (np. galerii zdjęć i filmów) oraz na pobieranie kuponów rabatowych bezpośrednio z materiałów drukowanych. Edipresse Książki wydaje wiele książek i gier uzupełnionych o materiały dostępne przez aplikację Tap2C. Aplikację można pobrać bezpłatnie z Google Play i AppStore.
Doładuj
Przeładuj