Rozszerzanie diety w 10. miesiącu: przepisy i jadłospis do wydruku

10 miesiąc to czas przełomowy. Niemowlę może już zjeść pierwszy dwudaniowy obiad. Oczywiście... niemowlęcy.
Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk
Jadłospis 10. miesiąc
fot. Anna Kołacz
Rozszerzanie diety 10-miesięcznego dziecka powinno odbywać się zgodnie ze schematem żywienia niemowląt. Na tym etapie rozszerzania diety, niemowlę coraz chętniej je nowe dania, jest coraz bardziej ciekawe świata (a także nowych potraw). Jego układ pokarmowy pracuje coraz bardziej sprawnie, dlatego warto dania dla dziecka coraz bardziej urozmaicać. Zobacz, jak powinien wyglądać jadłospis i co może jeść niemowlę w 10. miesiącu życia.

Rozszerzanie diety w 10. miesiącu: nie tylko kaszka


Jeżeli dziecko daje sobie już dobrze radę z gryzieniem, od czasu do czasu od czasu daj mu na śniadanie pieczywo, np. z dodatkiem masła, twarożku. Najlepiej jeśli początkowo będzie to jasna bułeczka lub grahamka. Z podawaniem pieczywa razowego lepiej zaczekać do 11–12. miesiąca życia (jest bardziej ciężkostrawne).
Redakcja poleca: Kolejność wprowadzania nowych pokarmów do diety niemowlaka [FILM]
Rozszerzanie diety niemowlaka powinno odbywać się w określonym porządku: zobacz, w jakiej kolejności wprowadzać dziecku nowe produkty.Dwudaniowy obiad i podwieczorek

W 10. miesiącu możesz już zaproponować dziecku dwudaniowy obiad, złożony z zupy i drugiego dania. Najlepiej jeśli będzie to zupa jarzynowa. Ugotuj zupę bardziej wyrazistą, np. pomidorową, ogórkową, z zielonego groszku.

Warzywa nie muszą być już miksowane, wystarczy je przed gotowaniem zetrzeć na drobnej tarce. Zupkę możesz podać z kluseczkami, drobną kaszką, np. perłową lub jaglaną. Może być ugotowana na mięsie, ale zamiast go miksować czy drobno kroić, lepiej je  wyjąć z zupy i zrobić pulpety, do podania na drugie danie razem z ziemniakami i jarzynką.

Niewiele jest niemowląt, które zjedzą zupę, a zaraz po niej drugie danie. Dlatego lepiej jest podać zupę wcześniej, koło południa, po powrocie ze spaceru, a drugie danie po 2–3 godzinach (np. po popołudniowej drzemce). Dziecko zgłodnieje i będzie chętniej jeść.

Na drugie śniadanie i podwieczorek dziecko chętnie zje coś słodkiego. Najlepsze są przetwory i dania z owoców, np. domowy kisiel.

Jakie kaszki po roku - sprawdź opinie

Nie dawaj dorosłego jedzenia!

Nie wszystkie jednak niemowlęta tak chętnie jedzą nowe dania. Nie zrażaj się tym, jeśli dziecko nie ma ochoty jeść dwudaniowego obiadu i nie zmuszaj go do tego. Nie miksuj mu już jednak zup, koniecznie muszą się w niej znaleźć większe  grudki.

Są jednak też dzieci, które uwielbiają jadać "po dorosłemu" i chętniej sięgają po nowe dania, gdy widzą na talerzyku osobno podanie mięso, ziemniaki i jarzynkę. Taki posiłek warto dodatkowo uatrakcyjnić,  posypując go drobno posiekanym koperkiem czy natką pietruszki. Nie zrażaj się tym, że takie danie dziecko będzie jeść wolniej. Dzięki temu szybciej zaakceptuje i polubi nowe dania.

Sprawdź, czy Twoje dziecko prawidłowo przybiera na wadze (kliknij w obrazek):

Do diety dziecka w 10. miesiącu życia dodaj:

  • nowe warzywa i owoce,
  • nowe gatunki chudego mięsa,
  • nowe gatunki ryb,
  • nowe gatunki kasz (także kasze gruboziarniste, jak jaglana, gryczana, pęczak).
Zobacz i wydrukuj przykładowy jadłospis dla niemowlęcia w 10. miesiącu życia.Zobacz też:
dr inż. Anna Stolarczyk
Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk

Pracuje w Klinice Pediatrii w Instytucie "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka".

Ocena (24 ocen)

4.1
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem