karmienie dziecka 10 miesiąc
fot. Adobe Stock

10. miesiąc: przepisy i jadłospis do wydruku

Dla diety maluszka 10. miesiąc życia to przełomowy czas. Niemowlę właśnie teraz może już zjeść pierwszy dwudaniowy obiad. Oczywiście, nie taki jak dorośli! Obiadek musi być jak najbardziej niemowlęcy.
Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk
karmienie dziecka 10 miesiąc
fot. Adobe Stock
Na tym etapie rozszerzania diety niemowlę coraz chętniej je nowe dania, jest coraz bardziej ciekawe świata (a także nowych potraw). Jego układ pokarmowy pracuje coraz bardziej sprawnie, dlatego dania dla dziecka warto coraz bardziej urozmaicać. Oto jak powinien wyglądać jadłospis i co może jeść niemowlę w 10. miesiącu życia.

Rozszerzanie diety w 10. miesiącu: nie tylko kaszka


Rozszerzanie diety w 10. miesiącu życia dziecka nadal powinno odbywać się zgodnie ze schematem żywienia niemowląt. Jeżeli dziecko daje sobie już dobrze radę z gryzieniem, od czasu do czasu od czasu daj mu na śniadanie pieczywo, np. z dodatkiem masła, twarożku. Najlepiej jeśli początkowo będzie to jasna bułeczka lub grahamka. Z podawaniem pieczywa razowego lepiej zaczekać do 11–12. miesiąca życia (jest bardziej ciężkostrawne).
Redakcja poleca: Kolejność wprowadzania nowych pokarmów do diety niemowlaka [FILM]
Rozszerzanie diety niemowlaka powinno odbywać się w określonym porządku: zobacz, w jakiej kolejności wprowadzać dziecku nowe produkty.

Dwudaniowy obiad i podwieczorek

W 10. miesiącu możesz już zaproponować dziecku dwudaniowy obiad, złożony z zupy i drugiego dania. Najlepiej jeśli będzie to zupa jarzynowa. Ugotuj zupę bardziej wyrazistą, np. pomidorową, ogórkową, z zielonego groszku. Warzywa nie muszą być już miksowane, wystarczy je przed gotowaniem zetrzeć na drobnej tarce. Zupkę możesz podać z kluseczkami, drobną kaszką, np. perłową lub jaglaną. Może być ugotowana na mięsie, ale zamiast je miksować czy drobno kroić, lepiej   wyjąć je z zupy i zrobić pulpety, do podania na drugie danie razem z ziemniakami i jarzynką.
Niewiele jest niemowląt, które zjedzą zupę, a zaraz po niej drugie danie. Dlatego lepiej jest podać zupę wcześniej, koło południa, po powrocie ze spaceru, a drugie danie po 2–3 godzinach (np. po popołudniowej drzemce). Dziecko zgłodnieje i będzie chętniej jeść. Na drugie śniadanie i podwieczorek dziecko chętnie zje coś o słodkim smaku. Najlepsze są przetwory i dania z owoców, np. domowy kisiel.
 

Dzięki tym zestawom naczyń dziecko z pewnością chętniej będzie próbowało jeść urozmaicone posiłki.Zobacz też: Przepisy na dania dla dziecka – 10. miesiąc życia

Nie dawaj dorosłego jedzenia!

Nie wszystkie niemowlęta chętnie jedzą nowe dania. Nie zrażaj się tym, jeśli dziecko nie ma ochoty jeść dwudaniowego obiadu i nie zmuszaj go do tego. Nie miksuj mu już jednak zup, koniecznie muszą się w niej znaleźć większe  grudki.
Są jednak też dzieci, które uwielbiają jadać po dorosłemu i chętniej sięgają po nowe dania, gdy widzą na talerzyku osobno podanie mięso, ziemniaki i jarzynkę. Taki posiłek warto dodatkowo uatrakcyjnić,  posypując go drobno posiekanym koperkiem czy natką pietruszki. Nie zrażaj się tym, że takie danie dziecko będzie jeść wolniej. Być może właśnie dzięki temu szybciej zaakceptuje i polubi nowe dania.

Do diety dziecka w 10. miesiącu życia dodaj:

  • nowe warzywa i owoce,
  • nowe gatunki chudego mięsa,
  • nowe gatunki ryb,
  • nowe gatunki kasz (także kasze gruboziarniste, jak jaglana, gryczana, pęczak).

Zobacz i wydrukuj przykładowy jadłospis dla niemowlęcia w 10. miesiącu życia.

Jadłospis dla niemowlaka na 10. miesiąc

Zobacz też:   [content:0_17119,1_2493,8_491,2_1296:PsychologicalTest]
dr inż. Anna Stolarczyk
Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk

Pracuje w Klinice Pediatrii w Instytucie "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka".

Oceń artykuł

Ocena 4 na 28 głosy

Zobacz także

Popularne tematy