karmienie dziecka 7 miesiąc
fot. Adobe Stock

Jadłospis 7-miesięcznego dziecka: przykładowe menu. Co może jeść 7-miesięczne niemowlę?

Jadłospis 7-miesięcznego dziecka wymaga wiedzy i wysiłku ze strony rodziców. Niemowlę, które skończyło pół roku, już nie może pić tylko mleka. Jeśli do tej pory nie zaczęłaś rozszerzać mu diety, teraz powinnaś już to zrobić. To ostatni moment, by zapoznać malucha z nowymi smakami. Podajemy przykładowy jadłospis 7-miesięcznego dziecka.
Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk
karmienie dziecka 7 miesiąc
fot. Adobe Stock
Jadłospis 7-miesięcznego dziecka to poważna sprawa. Jeśli do tej pory niemowlę ssało wyłącznie pierś lub piło tylko mleko modyfikowane, przechodzi teraz bardzo ważny moment: zaczyna próbować nowych dań. Nadal jeszcze powinno pić mleko mamy, ale jego dieta musi być już urozmaicana. Nie znaczy to oczywiście, że 7-miesięczne dziecko może jeść wszystko. Przygotowałyśmy dla niego przykładowe menu.

Jadłospis 7-miesięcznego dziecka karmionego piersią

Jeśli karmisz piersią i dopiero rozpoczynasz rozszerzanie diety dziecka, jako pierwszą zaproponuj dziecku zupę jarzynową, początkowo jedno- lub dwuskładnikową, np. z ziemniaka i marchwi. Dodaj do niej łyżeczkę oleju rzepakowego, oliwy z oliwek lub masła (jeśli dziecko nie jest alergikiem) i pół łyżeczki kleiku ryżowego. W kolejnych dniach dodawaj do zupki następne warzywa, np. dynię, pietruszkę, selera, pora, fasolkę szparagową, brokuła, kalafiora.

Kolejnym nowym daniem może być kaszka kukurydziana z dodatkiem owoców, najlepiej jabłek. Możesz skorzystać z gotowego przetworu ze słoiczka lub sama dodać utarte jabłko. Najlepiej je wcześniej ugotować (będzie lżej strawne i łatwiej przyswajalne).

Nowe dania podawaj niemowlęciu początkowo w niewielkich ilościach: 2-3 łyżeczki. Najpierw możesz na chwilę przystawić dziecko do piersi, a ponownie zrobić to zakończonym posiłku. Uważnie obserwuj zachowanie dziecka. Jeśli nie dzieje się nic niepokojącego (niemowlę nie ma bólów brzuszka, wysypki, biegunki), następnego dnia możesz mu podać więcej nowego dania. Gdy zauważysz niepokojące objawy, które mogłyby wskazywać na alergię lub nietolerancję, wycofaj podejrzany produkt.​

Przepisy:

Dieta 7-miesięcznego dziecka: czas na mięso i rybę

Żywienie 7-miesięcznego dziecka to coraz więcej nowych produktów. Jeśli dziecko chętnie zjada zupkę jarzynową, po około 10-14 dniach dodaj do niej 10 g ugotowanego mięsa, najlepiej z indyka, królika lub kurczaka. Mięso ugotuj osobno i dopiero potem zmiksuj z jarzynami. Zazwyczaj dzieci bardzo lubią zupę z mięsem, gdyż ma bardziej wyrazisty smak. Raz w tygodniu do zupy zamiast mięsa dodaj rybę. Po ok. dwóch tygodniach możesz dodać jajko (w całości). Zupę z jajkiem możesz podawać dwa razy w tygodniu (w te dni dziecko nie powinno już jeść mięsa).

Przepis:

Żywienie 7-miesięcznego dziecka: owoce

Do diety malca wprowadzasz także nowe owoce. W 7. miesiącu niemowlę oprócz jabłek może już spróbować także jagód, porzeczek czerwonych i czarnych, gruszek. Nowe owoce najlepiej dodawać do dobrze już tolerowanych jabłek. Warto korzystać z gotowych przetworów ze słoiczków (wybór owoców jest zwykle większy niż w sklepie, a ponadto masz pewność, że nie są one zanieczyszczone środkami ochrony roślin). Nie podawaj dziecku soków owocowych!

7-miesięczne dziecko może jeść łyżeczką i z kubeczka

Wszystkie posiłki dziecka w 7. miesiącu muszą być dokładnie zmiksowane lub przetarte. Dziecko nie potrafi jeszcze przełknąć grudek, może się nimi zakrztusić. Tak też może się stać, jeśli zupka jest zbyt gęsta – koniecznie musisz ją wówczas rozcieńczyć. Podczas rozszerzania diety karm dziecko łyżeczką, nie z butelki ze smoczkiem. Dzięki temu szybciej nauczy się połykać i gryźć bardziej stałe pokarmy. Picie (wodę, nie soki!) podawaj w kubeczku, żeby dziecko nie przyzwyczajało się do smoczka.

Jadłospis 7-miesięcznego dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym

Jadłospis 7-miesięcznego dziecka, które pije mleko modyfikowane, rozszerza się tak samo, jak dziecka ssącego pierś. Niemowlę w 7. miesiącu życia powinno jeść:
  • 3 posiłki mleczne, w tym kaszki na mleku modyfikowanym, kisiel mleczny,
  • zupę jarzynową z dodatkiem mięsa, ryby (raz w tygodniu) lub jajka (2 razy w tygodniu),
  • przetarte owoce.

Co może jeść 7-miesięczne dziecko:

  • warzywa i owoce (najlepiej z polskiej strefy klimatycznej);
  • chude mięso;
  • ryby;
  • jajka (gotuj je nawet 10-15 minut);
  • w niewielkich ilościach (do spróbowania, nie jako posiłek): jogurt naturalny, kefir, serek naturalny.

Zobacz i wydrukuj przykładowy jadłospis dla 7-miesięcznego niemowlęcia:

przykładowe menu 7-miesięcznego dziecka
Zobacz też:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
dr inż. Anna Stolarczyk
Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk

Pracuje w Klinice Pediatrii w Instytucie "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka".

Oceń artykuł

Ocena 4 na 38 głosy

Zobacz także

Popularne tematy