Jadwiga – znaczenie i pochodzenie imienia. Jakie są zdrobnienia? Kiedy wypadają imieniny?

Imię Jadwiga noszą silne kobiety, które mają dobrą rękę do gospodarowania. Nie dziwi więc fakt, że właśnie to imię nosiły najsłynniejsze kobiety z rodów królewskich oraz książęcych. Jest skryta i lubi dominować nad innymi. Wyróżnia się zaradnością i nieustępliwym dążeniem do celu. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć na temat tego wyjątkowego imienia.

Spis treści

Znaczenie imienia Jadwiga

Jadwiga postrzegana jest jako przebojowa, silna i przedsiębiorcza kobieta, którą trudno powstrzymać przed działaniem. Wszystko chce wykonać sama i wie, że zrobi to najlepiej. Jednocześnie ma skłonność do introwertyzmu. Ciężko przyjmuje niepowodzenia czy porażki i długo je rozpamiętuje. Kiedy jednak musi ponownie działać, nie waha się. Swoje zadania doskonale ogarnia, dbając o to, by wszystko było dopięte na ostatni guzik w każdym, nawet najdrobniejszym szczególe. Łączy w sobie życiową zaradność i inteligencję. Doskonale czuje się w pracy i w domu, wśród bliskich. Kiedy ma problemy, często się z nimi kryje, jednak nie potrafi ukryć swoich emocji i to one ją zdradzają. Kiedy coś się stanie nie po jej myśli, trudno Jadwidze dojść do siebie.

Jadwiga - pochodzenie

Korzeni imienia Jadwiga można dopatrywać się w językach germańskich. Tam występowała forma Hedwig bądź Hadwig. Te słowa tłumaczy się jako „walkę”, dlatego żeńskie imię bywa odczytywane jako „waleczna kobieta”. Imię dość szybko pojawiło się na ziemiach polskich. Występowały także dwie inne jego formy - Edwiga i Adwiga. Z czasem zmieniło się w Jedwigę, a z niej powstała dzisiejsza Jadwiga.

Zdrobnienia imienia Jadwiga

Jeżeli chcesz pieszczotliwie zwrócić się do małej Jadwigi, możesz użyć takich zwrotów jak: Jadwinia, Jadziunia czy Jadwisia. Inne popularne zdrobnienia to: Jadźka, Jagienka, Jagusia czy Jadzia.

Imieniny Jadwigi

Imieniny Jadwigi mogą być obchodzone kilka razy w roku. Najpopularniejszą datą jest 16 października. W tym właśnie dniu w Kościele katolickim wspominana jest św. Jadwiga Śląska. Wtedy też odbyła się koronacja królowej Polski Jadwigi Andegaweńskiej. Inne dni, w które Jadwiga może świętować swoje imieniny, to: 2 lutego, 14 kwietnia, 8 czerwca, 28 sierpnia i 15 października.

Imię Jadwiga dla dziecka

Obserwując małą Jadwigę, można stwierdzić, że jest dzieckiem poważnym jak na swój wiek. Często chce wiedzieć wszystko na raz i zasypuje dorosłych setkami pytań. Zwykle okazuje się, że już w dzieciństwie Jadwiga jest pewna tego, co będzie robić, gdy dorośnie. Chętnie udziela się w różnych akcjach i należy do zorganizowanych grup - uczestniczy też w różnego rodzaju zajęciach rozwijających.

Jadwiga - edukacja

Jadwiga jest dociekliwa i chętne poszerza swoją wiedzę. Udziela się w szkolnych organizacjach, gdzie może pokazać swoje talenty do zarządzania i organizowania. Lubi też podejmować się nowych wyzwań, szczególnie jeśli jest pewna, że jej się wszystko uda i odniesie sukces. Już w latach szkolnych ciężko znosi porażki w nauce czy konkursach, co później w dorosłym życiu jeszcze bardziej się uwidacznia.

Jadwiga - rodzina i miłość

Jadwidze trudno zaimponować w miłości. Za to ona potrafi rozkochiwać w sobie wielu mężczyzn, może więc mieć wielu adoratorów. Jednak ten, kto będzie chciał się związać z nią na stałe, będzie musiał się bardzo natrudzić. Z jednej strony czeka na wyznania miłosne, czasem nawet przygody, z drugiej natomiast pragnie stabilizacji i możliwości założenia rodziny. Kiedy już wpadnie w sidła miłości, oddaje się jej na 100% i jest doskonałą partnerką na wielu płaszczyznach.

Jadwiga - predyspozycje zawodowe

Jadwiga to wulkan energii zawsze gotowy do działania. Uwielbia odnosić sukcesy, nie znosi porażek. Dobrze będzie się czuła w zawodach, w których czeka na nią wiele wyzwań, żeby mogła pokazać swoją zaradność i przedsiębiorczość. Doskonałe dla niej będą zawody związane z marketingiem czy handlem. Może także zarządzać biurem lub większymi zespołami pracowników w różnych firmach.

Znane Jadwigi

Imię Jadwiga dawniej było popularne wśród osób wysoko urodzonych. Nosiły je królowe (Jadwiga Andegaweńska), jak również królewny oraz księżniczki. Dziś stanowi imię aktorek, sportsmenek, działaczek sportowych, a także wielu pisarek. Najsłynniejsze Jadwigi to takie osobistości jak np.: Jadwiga Barańska (aktorka), Jadwiga Staniszkis (socjolog i publicystka) czy Jadwiga Jędrzejowska (tenisistka).

Jadwiga w innych językach

Imię Jadwiga występuje także w innych językach europejskich. Może jednak mieć nieco zmienioną formę, zbliżoną do pierwotnej i zaczynać się od litery „H” lub „E”. W obcych językach będzie brzmieć następująco:

  • Edvige - j. włoski;
  • Hedvika - j. czeski;
  • Hedwig - j. niemiecki;
  • Hedviga - j. esperanto;
  • Hedviga - j. angielski;
  • Gedvyga - j. litewski.

Patroni imienia Jadwiga

Imię Jadwiga ma bardzo silnych patronów. Wśród głównych świętych i błogosławionych, którzy mu patronują, wymienia się m.in. Jadwigę Andegaweńską. Jeśli chodzi o bardziej współczesne postaci, to można wskazać np. Jadwigę Barańską (aktorkę), Jadwigę Biedrzycką (działaczkę polityczną), Jadwigę Jędrzejowską (tenisistkę) czy Jadwigę Staniszkis (socjolog i publicystkę).

Przysłowia i cytaty z imieniem Jadwiga

Istnieje wiele polskich przysłów, w których występuje imię Jadwiga. Często nawiązują one do rozwijającej się jesieni i zmieniającej się w tym czasie przyrody. Do najpopularniejszych przysłów z tym imieniem zalicza się: „Święta Jadwiga ostatnie jabłka dźwiga”, „Po świętej Jadwidze słodycz w marchew idzie” oraz „Na świętą Jadwigę puste kartofliska”.

Ciekawostki o imieniu Jadwiga

Imię sowy w serii powieści o Harrym Potterze - Hedwiga, nawiązuje do pierwotnej formy tego imienia znanej już we wczesnym średniowieczu. Jadwiga to także nazwa jednego z kraterów znajdujących się na planecie Wenus. Nazwano tak również odmianę winorośli. We flocie polskiej żeglugi przybrzeżnej można znaleźć statek SS „Jadwiga”.

Jadwiga - szczęśliwa liczba

Szczęśliwa liczba Jadwigi to 1. Numerologiczna jedynka ma dużą wyobraźnię, jest także osobą inteligentną, o bardzo szerokich horyzontach. Wysokie poczucie sprawiedliwości często sprawia, że jej wyobraźnia idzie w pozytywnym kierunku. Rzadko kiedy kieruje ją na złe tory. Jedynki są tolerancyjne i szanują innych. To osoby twórcze, które dobrze się czują, wykonując różnorodne zadania. Czasami jednak, gdy osiągają duże sukcesy, stawiają siebie przed innymi. Jedynki uwielbiają też, gdy ktoś je chwali i docenia to, co robią.

Jadwiga - szczęśliwy kamień

Kamieniem, który powinien towarzyszyć Jadwidze, jest rubin. To królewski klejnot, który często zdobił biżuterię noszoną przez możnowładców i arystokratów. Jego czerwony kolor sprawia, że często nazywany jest także kamieniem miłości. Kojarzy się z witalnością i energią życiową. Dawniej wierzono, że przynosi noszącej go osobie bogactwo i odwagę, a wojowników miał chronić przed ranami w czasie starć. W Azji natomiast zakopywano rubiny przy domu, aby chroniły ich mieszkańców.

Jadwiga - szczęśliwy kolor

Szczęście Jadwidze przynosi pełen energii kolor czerwony. Jest zaliczany do barw ciepłych, energetyzujących, pobudza także apetyt. Trzeba przy tym pamiętać, że lepiej nie otaczać się zbyt dużą ilością czerwieni - należy stosować tę barwę jedynie jako akcent. Może ona bowiem powodować problemy z koncentracją i zbyt mocno pobudzać. Nie poleca się jej m.in. osobom mającym nadciśnienie czy cierpiącym na zespół chronicznego zmęczenia.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Redakcja poleca

REKLAMA