GRY
 
 

Jak bezpiecznie przewozić dziecko na rowerze? [WIDEO]

O czym musisz pamiętać, zanim zabierzesz malucha na wycieczkę rowerową w foteliku lub przyczepce? Porady znanego fizjoterapeuty Pawła Zawitkowskiego.

Zobacz inne z serii: Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta radzi: (8)

Zanim wybierzecie się na wycieczkę rowerową z małym dzieckiem, pamiętajcie o podstawowych kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Pierwsze i najważniejsze to zakup odpowiedniego fotelika rowerowego.
– Zapomnijcie o koszu na kierownice, w którym przewozi się niemowlęta i dzieci powyżej 1. roku życia – mówi Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta. – Jako fizjoterapeuta zakazuje wam tego, chociaż wiem, że wygląda to uroczo.


Bezpiecznie z dzieckiem na rowerze, czyli jak?

Ekspert przypomina jednak, by zwrócić uwagę na inne aspekty: bezpieczeństwo przede wszystkim.
O czym należy pamiętać zabierając małe dziecko na rower?
  • kask,
  • dobre pasy,
  • stabilna pozycja,
  • dziecko wypoczęte, najlepiej po drzemce.
Zdaniem fizjoterapeuty nie należy przewozić w foteliku rowerowym dziecka poniżej 18. miesiąca życia.
– Z tego powodu, że nie do końca wiemy, jak na małe dzieci oddziałują wszystkie przeciążenia pionowe, które przechodzą przez stawy kręgosłupa, począwszy od szyi przez miednicę i na stawach krzyżowo – biodrowych i spojeniu łonowym kończąc podczas jazdy rowerem – mówi Paweł Zawitkowski. – Pamiętajmy o tym, że to jest dla małego dziecka olbrzymie obciążenie. Dlatego też dostosujmy czas wycieczki do wieku malucha.
Ekspert podpowiada, by w przypadku małych dzieci 1,5 – 2 – letnich wybrać na wycieczkę przyczepkę a starsze wozić w foteliku rowerowym.

Polecamy:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami