
Bezpieczny Sylwester z dzieckiem: sztuczne ognie pod kontrolą [PORADNIK]
Nowy Rok tuż tuż, a jak Sylwester to dla wielu Polaków obowiązkowe sztuczne ognie. Małe, duże, jednobarwne, wielobarwne - do wyboru, do koloru. Zanim jednak odpalisz fajerwerki, dowiedz się, jak to robić bezpiecznie!
Trzeba przyznać, że sztuczne ognie to niezwykle piękne i fascynujące zjawisko. Dla wielu osób puszczanie fajerwerków kończy się jednak wizytą na ostrym dyżurze. Jeśli nie wyobrażasz sobie rodzinnego sylwestra bez sztucznych ogni, sprawdź jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny. Przeczytaj koniecznie!
Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Robicie pokaz sztucznych ogni dla dzieci? Napiszcie w komentarzach.
Zobacz także:
Najczęstsze urazy
Co roku najwięcej ofiar eksplozji jest właśnie wśród młodzieży i dzieci. Najczęstsze urazy to:- oparzenia, często głębokie;
- uszkodzenia ciała, powstających nie tylko bezpośrednio w wyniku wybuchu petardy, ale też wtedy, kiedy straci się przy tym równowagę i upadnie na twardą ziemię lub różne przedmioty;
- uszkodzenia narządu wzroku.
Fajerwerki mają także wielu przeciwników. Są wśród nich przede wszystkim miłośnicy zwierząt - hałas towarzyszący pokazowi sztucznych ogni to dla wielu zwierzaków źródło silnego stresu i lęku. Cierpią nie tylko nasze domowe pupile: psy i koty, ale także dziko żyjące zwierzęta oraz ptaki, które podrywają się do lotu w panicznym strachu, rozbijają o ściany budynków, łamią skrzydła. Coraz więcej miast rezygnuje z oficjalnych pokazów sztucznych ogni, właśnie przez wzgląd na dobro zwierząt. Nie zmienia to faktu, że wiele osób nadal uwielbia tę rozrywkę, fajerwerki są ogólnodostępne w sklepach, a huk puszczanych petard słyszymy na kilka dni przed Sylwestrem i przez kilka dni nowego roku.
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.
Jak robić to mądrze i bezpiecznie?
- Przede wszystkim pamiętaj, by sztuczne ognie kupować z pewnych źródeł, czyli w sklepach. Choć taka przyjemność może być droższa, możesz mieć pewność, że towar był przechowywany w odpowiednich warunkach.
- Zwróć uwagę czy zakupiony produkt posiada instrukcje obsługi w języku polskim i odpowiednie atesty. Produkty oryginalne przechodzą serię badań, sprawdza się ilość prochu, mierzy głośność wystrzału, tylko takie produkty uzyskują odpowiednie certyfikaty.
- Koniecznie sprawdź także, czy obudowa nie posiada wad mechanicznych np. pęknięć, wgnieceń lub wybrzuszeń.
- Dobrze wybierz miejsce, w którym będziesz przechowywać sztuczne ognie. Przede wszystkim poza zasięgiem dziecięcych rąk!
- Dobrze dobierz miejsce, w jakim będziesz odpalać race. Nie używaj sztucznych ogni w dużych skupiskach ludzi. Optymalne warunki do odpalania sztucznych ogni to spory plac, na którym nikogo nie ma — a obserwatorzy stoją co najmniej kilka metrów od petardy.
- Jeśli chcesz puszczać sztuczne ognie z dzieckiem, musi się ono znajdować w bezpiecznej odległości. Sztuczne ognie odpala WYŁĄCZNIE dorosły. Pamiętaj także, że nie tylko o potencjalne urazy chodzi, głośny huk może przerazić małe dziecko.
- Nigdy nie odpalaj racy trzymając w ręku. Wbij w ziemię lub postaw stabilnie na betonie.
- Przewiduj tor lotu i miejsce upadku. Pamiętaj – fajerwerki i petardy to otwarte źródła ognia, które mogą być przyczyną pożaru!
- Sztuczne ognie odpalaj tylko na trzeźwo. Tylko w ten sposób jesteś w stanie w pełni zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo.
- Jeśli nie doszło do wybuchu, absolutnie nie próbuj jej odpalić ponownie. Jeśli podejrzewasz, że lont zgasł, odczekaj kilka minut, zanim podejdziesz.
Czy wiesz, że w całym kraju obowiązuje bezwzględny zakaz sprzedaży rac, petard i innych materiałów pirotechnicznych dzieciom. Sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, to robi musi liczyć się z grzywną albo ograniczeniem/pozbawieniem wolności nawet na dwa lata. Policjanci zachęcają, by informować ich o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom.
Źródło: wp.pl, tvnwrszawa.plRobicie pokaz sztucznych ogni dla dzieci? Napiszcie w komentarzach.
Zobacz także: