niemowlę, maluch, rodzeństwo, tulić

Jak brat z siostrą – czyli jak sprawić, by starszak pokochał młodsze rodzeństwo

Właśnie wróciłaś ze szpitala z noworodkiem do domu, w którym czeka na niego starsze rodzeństwo. Bardzo byś chciała, żeby twój starszak pokochał swojego młodszego brata czy siostrę. Jak mu tę miłość ułatwić?
niemowlę, maluch, rodzeństwo, tulić

Zachęcaj starsze dziecko do pomocy

Kilkulatek może podać ci pieluszkę, przykryć noworodka kocykiem, a nawet posmarować mu pupę kremem na odparzenia (oczywiście przy twojej asyście). Pamiętaj jednak, że wszystkie te czynności starsze dziecko powinno wykonywać tylko wtedy, gdy ma na nie ochotę. Jeśli nie – nie zmuszaj go do pomocy, tylko cierpliwie poczekaj aż oswoi się z sytuacją.
Redakcja poleca: Zazdrość o rodzeństwo - film
Nie wiesz jak poradzić sobie z zazdrością starszego dziecka o młodsze? Zobacz co na ten temat mówi psycholog.

Chwal starsze rodzeństwo  

Gdy starsze dziecko pomoże ci przy przewijaniu niemowlaka albo np. pogłaszcze młodszą siostrzyczkę czy braciszka, koniecznie je za to pochwal. Mały człowiek bardzo potrzebuje aprobaty swoich rodziców. Jeśli zobaczy, że cieszy cię jego pomoc i czułe gesty wobec rodzeństwa, nadal będzie tak postępować. Jednocześnie zwracaj uwagę starszego na przejawy sympatii maluszka: "Popatrz, uśmiechnął się do ciebie. Na pewno bardzo cię lubi."

Nie ośmieszaj i nie krytykuj

Pamiętaj, że starszemu dziecku nie zawsze pomoc wychodzi idealnie: może niechcący nałożyć za dużo kremu na buzię małego braciszka, kocykiem przykryć niemowlęciu główkę... Nie pozostaje ci wówczas nic innego, tylko dyskretnie poprawić po starszaku i powiedzieć "Nic się nie stało". Twoja krytyka czy ośmieszanie pomocy mogłyby zniechęcić dziecko do młodszego rodzeństwa.  

Wspominaj pierwsze miesiące starszaka

Przypominaj starszemu dziecku o tym, że kiedyś też było bardzo malutkie i tak samo czule się nim opiekowałaś. Pokaż mu zdjęcia, opowiedz kilka ciepłych historii. Dzięki temu starszak poczuje, że kiedyś również wymagał tyle opieki. Pamiętaj jednak, by podczas tych wspomnień nie porównywać swoich dzieci. Słowa: "Dzidziuś płacze o wiele mniej od ciebie" na pewno nie rozbudzą w starszaku ciepłych uczuć do młodszego rodzeństwa.  

Dawaj dużo miłości

To prawda, niemowlę wymaga mnóstwo uwagi. I trudno po równo podzielić swój czas pomiędzy nie i starsze dziecko. Ale to nie znaczy, że starszak teraz musi się już zająć sam sobą. Każdego dnia postaraj się spędzić z nim choć kilka chwil sam na sam, bawiąc, śmiejąc, turlając po łóżku... W tym czasie maleństwem może się opiekować jego tata lub babcia.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy