segregować śmieci
fot. Fotolia

Zdrowe nawyki (nie tylko o jedzeniu)

Był czas, że słowo "ekologia" nie schodziło z ust. To, że teraz tak się nie dzieje, nie znaczy, że nie warto być eko. Jeśli chcesz zmienić swój styl życia, posłuchaj rad Ewy Smuk-Stratenwerth, która od ponad 20 lat zajmuje się edukacją ekologiczną, a w 1990 r. zapoczątkowała obchody Dnia Ziemi w Polsce).
segregować śmieci
fot. Fotolia
Bycie eko to po prostu styl życia. Także dla waszej rodziny. Wprawdzie aby żyć ekologicznie trzeba włożyć trochę energii, to warto to zrobić. Podpowiadamy zatem jak…

…postawić na naturę

 • Kupujcie zdrową, nieprzetworzoną żywność. Ale warto uważać na przydrożnych sprzedawców owoców i warzyw „z własnego ogródka”. Nie wiadomo, czy ogród nie mieści się przy autostradzie, a śliczne jabłka nie były pryskane środkiem, od którego dziecko dostanie uczulenia. Produkty ekologiczne powinny pochodzić z gospodarstw z certyfikatem, gdzie nie stosuje się nawozów sztucznych, chemicznych środków ochrony roślin, antybiotyków czy hormonów.
 • W sklepie wybierajcie produkty w opakowaniach biodegradalnych (papierowych lub szklanych). Uwaga! Kartony na napoje to jedne z najgorszych opakowań! Nie są zrobione z papieru tylko z różnych rodzajów folii połączonych z papierem. Dlatego nie poddają się recyklingowi, a rozkładowi ulegają dopiero po kilkuset latach!
 • Zakupy pakujcie w torby wielorazowego użytku (płócienne, papierowe). Proście, by nie pakowano wam każdej rzeczy w oddzielną reklamówkę. Niektóre sklepy wycofały się z jednorazówek, inne oferują plastikowe, ale solidne, które starczą na długo.
 • Nie używajcie w domu zbyt silnych detergentów – najlepiej stosować delikatne mydła, proszki i kosmetyki dla dzieci. One z reguły są również łagodniejsze dla środowiska.
 • Nie kupujcie za dużo, by nie wyrzucać przeterminowanej żywności czy niezużytej pasty do zębów. Nie kupujcie kolejnego plastikowego autka czy lali. Drewniane klocki są bardziej rozwijające i… nietoksyczne. Sami zróbcie drewniane puzzle lub teatrzyk – serce w to włożone to niezapomniany dar dla dziecka.
 • Doceńcie miejskie środki komunikacji lub rower! Auto niech zostanie na dalsze wypady – zanieczyszczenie powietrza w miastach jest ogromne! Każdy samochód mniej na drodze sprawi, że dzieci będą miały zdrowsze płuca.
 • Na wakacje wyjeżdżajcie raczej w miejsca oddalone od cywilizacji, zwłaszcza jeśli mieszkacie w mieście. Spędzając urlop pod namiotem lub na wsi, uczcie dziecko, by nie straszyło zwierząt i nie niszczyło roślinności. Nie myjcie detergentami naczyń bezpośrednio w rzekach i jeziorach, sprzątajcie po sobie, nie wjeżdżajcie autem do lasu.
Redakcja poleca: Ekologiczne produkty
Czy wiesz, co to znaczy, że żywność jest ekologiczna? Obejrzyj film i przekonaj się.

…segregować śmieci

 • Przeznaczcie oddzielne pojemniki na szkło, papier, plastik, puszki i resztki organiczne. Na początek naklejcie odpowiednie napisy na każdym, a jeśli dziecko jest jeszcze malutkie, zamiast nich umieście rysunki butelki, pudełka, kartek papieru. To ważne, by nawet najmłodszy członek rodziny miał szansę wyrabiać w sobie dobre nawyki. Jeśli macie dom, musicie sami podpisać umowę na wywóz segregowanych śmieci i zainwestować w specjalne worki. Mieszkając za miastem, załóżcie kompost – to dodatkowa korzyść dla środowiska.
Uwaga! Przed wyrzuceniem szklane i plastikowe opakowania warto płukać – zanieczyszczone resztkami nie nadają się do przetworzenia, a także... niezbyt ładnie pachną w domu. Do pojemnika na papier nie należy wrzucać broszur czy książek z laminowanymi, powlekanymi folią okładkami, bo nie da się ich przetworzyć.
 • Przeterminowane lekarstwa odnoście do aptek. W tym celu już od dawna stoją tam specjalne pojemniki.
 • Zbierajcie zużyte baterie i żarówki. W szkołach, przedszkolach organizowane są zbiórki baterii, makulatury, nakrętek. Dziecko będzie mieć szansę zdobycia tytułu „małego ekologa”.
 • Nie wyrzucajcie na śmietnik starych urządzeń elektrycznych. Zgodnie z rozporządzeniem z 2006 r. grozi za to wysoka kara pieniężna. Odnoście je do specjalnych punktów skupu (o ich adresy spytajcie w swojej gminie).

ZOBACZ TEŻ: Czy jesteś eko – rozwiąż nasz test


…oszczędzać energię i wodę

 • Kupcie energooszczędne żarówki do pomieszczeń, w których często i długo przebywacie.
 • Pilnujcie, by dzieci nabrały nawyku gaszenia światła. Nawet roczny maluszek może już nacisnąć wyłącznik – będzie zachwycony, jeśli tylko rodzic podtrzyma go na rękach!
 • Wyłączajcie, a nie wygaszajcie, telewizor, komputer. Wyjmujcie z kontaktu ładowarkę do komórki, gdy akurat jest nieużywana. Te urządzenia wciąż pobierają prąd. Podobnie napędzane prądem zabawki – niech będą włączone tylko tyle, ile to konieczne.
 • Oszczędnie gospodarujcie wodą. Gdy dziecko myje ząbki, nalejcie wody do kubeczka, zamiast zostawiać lejący się z kranu strumień. Wymieniajcie też stare uszczelki – kapiący kran to nawet o 2 litry więcej wylanej wody dziennie!

…troszczyć się o przyrodę

 • Razem z dzieckiem dokarmiajcie zwierzęta. Wczesna wiosna (podobnie jak zima) to bardzo trudny okres dla zwierząt mieszkających w mieście. Resztki z waszej lodówki mogą uratować niejedno zmarznięte psie lub kocie życie. Dziecko na pewno pokocha karmienie ptaków – zwłaszcza gdy z okna mieszkania będzie mogło obserwować, jak przylatują do was na codzienną ucztę.
Uwaga! Jeśli raz zaczniecie wieszać słoninę sikorkom, trzeba to robić systematycznie – niektóre ptaszki karmione przez ludzi przyzwyczajają się do tego, tracą zdolność samodzielnego poszukiwania pokarmu i mogą umrzeć z głodu.
 • Pokochajcie zielone. Zaopiekujcie się opuszczonym kawałkiem trawy przed waszym blokiem – razem z dzieckiem możecie założyć w nim śliczny miniogródek. Bierzcie udział całą rodziną w wiosennym sianiu trawników czy sprzątaniu skwerków osiedlowych. Nie pozostawajcie obojętni, gdy na waszym osiedlu planowane jest wycięcie najstarszego drzewa z bliżej niewyjaśnionych powodów. Nawet nie zauważycie, kiedy z waszej pociechy wyrośnie prawdziwy ekolog.

ZOBACZ TEŻ: Eko jest lepsze, czyli czym różnią się te marchewki?
 


 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy