Bezprawne wykorzystywanie wizerunku dziecka w Internecie
fot. Fotolia

Ratunku! Ktoś ukradł zdjęcie mojego dziecka!

Uważaj, co publikujesz w Sieci – opublikowane zdjęcia nigdy nie giną! Co zrobić, jeśli ktoś wykorzystał zdjęcie twojego dziecka?
Hanna Szczesiak
Bezprawne wykorzystywanie wizerunku dziecka w Internecie
fot. Fotolia
W Internecie nic nie ginie. Jeśli opublikujesz na Facebooku słodkie zdjęcie maluszka w pieluszce i je usuniesz, nie możesz mieć pewności, że zdjęcie na pewno zniknęło. Publikując zdjęcia dzieci (a także swoje!) w Internecie, zgadzasz się, aby inni mogli je oglądać, komentować i zapisywać na swoich komputerach. Niestety, tym samym narażasz dziecko na wykorzystanie jego wizerunku bez twojej zgody. Jak temu zapobiec?

Jeśli zobaczysz w Internecie zdjęcie twojego dziecka, które ktoś wykorzystał bez twojej zgody:

  • Zbierz dowody
Nie zostawiaj sprawy "na później". Jak tylko zobaczysz zdjęcie, od razu zrób zrzut ekranu i zapisz go na komputerze. Dla pewności możesz go wydrukować lub zrobić dodatkowe zdjęcie telefonem. Upewnij się, że na zdjęciu widać nie tylko bezprawnie wykorzystany wizerunek dziecka, ale także adres strony, na której się znajduje.
  • Skontaktuj się z właścicielem strony

Zdjęcie twojego dziecka nie pojawiło się samo z siebie, ktoś musiał je umieścić na stronie. Poszukaj zakładki "kontakt" lub danych administratora strony i napisz prośbę o niezwłoczne usunięcie treści. Jeśli zdjęcie zostało zamieszczone bez twojej zgody na Facebooku, zgłoś naruszenie, korzystając z opcji "zgłoś zdjęcie".
  • Poproś o pomoc lub pozwij
Jeśli mimo twoich wiadomości administrator nie usunął zdjęcia lub tłumaczy, że "znalazł je w Internecie", zwróć się o pomoc do osób lub organizacji zajmujących się wykorzystywaniem wizerunku w Internecie. Niestety, zdarzają się przypadki, w których konieczne będzie złożenie pozwu i dochodzenie swoich praw na drodze sądowej.
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Nasza rada: nie publikuj!

Kilkakrotnie pisaliśmy o bezpieczeństwie dziecka w Sieci. W większości przypadków, dobro dziecka zależy od rodzica, czyli od ciebie. Żeby całkowicie uchronić dziecko przed bezprawnym wykorzystaniem jego wizerunku, wystarczy... nie publikować jego zdjęć. To jedyny sposób, aby mieć pewność, że nikt nie ukradnie zdjęcia i go nie wykorzysta.

Skoro nie publikujesz swoich zdjęć w bieliźnie lub podczas kąpieli, dlaczego publikujesz takie zdjęcia swojego dziecka? Zdjęcie uroczego malca w wannie pełnej piany powinno zaleźć się w rodzinnym albumie, nie w Internecie. Jeśli chcesz dodawać zdjęcia dziecka np. na Facebooku, możesz opatrzyć je znakiem wodnym ze swoim nazwiskiem lub wymyślonym hasłem. Pamiętaj, by nie publikować zdjęć, które ośmieszają dziecko, propagują przemoc lub pochwalają złe zachowania czy zdjęć w negliżu lub bieliźnie.

Zobacz także: Nigdy nie rób takich zdjęć!

źródło: onet.pl
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy