GRY
 
 

Ćwicz mowę dziecka

Dziecko rozpoczyna naukę mówienia, zanim powie pierwsze słowo. Możesz mu w tym pomóc, dobierając smoczki, łyżeczki i zabawy. Logopeda radzi, jak pomóc dziecku w nauce mówienia

biały nalot na języku
fot. Fotolia
Zanim twój smyk zostanie małą gadułką i zacznie zasypywać cię pytaniami: „A dlaczego?”, „Czemu?”, możesz zadbać o to, by jego narządy mowy rozwijały się prawidłowo. I to już od pierwszych chwil życia maleństwa.

Dlaczego dziecko grucha

Gdy niemowlę ma 2–3 miesiące, zaczyna wydawać przypadkowe dźwięki, np. „gli”, „tli”, „kli”. W ten sposób trenuje narządy mowy (wargi, język, krtań). Głużeniu towarzyszą ruchy ciała, a gruchając, dziecko wyraża zadowolenie.
Redakcja poleca: Czym tak naprawdę jest prawidłowy rozwój dziecka? - film
Czy wiesz, co to znaczy, że dziecko rozwija się prawidłowo? Czym jest prawidłowy rozwój i jak go zmierzyć wyjaśnia psycholog Marta Żysko-Pałuba.

Czy powtarzać po dziecku gaworzenie

Tak, warto włączać się w „dyskusję” z dzieckiem. Gaworzenie to kolejny etap jego rozwoju (pojawia się około szóstego miesiąca). Niemowlę świadomie bawi się wydawanymi dźwiękami. Słyszymy ciągi sylab: „da-da-da”, „mem-mem”. Dziecko chętnie gaworzy, gdy jest w dobrym nastroju, czuje się bezpiecznie. Dlatego warto zachęcać niemowlaka do zabawy głosem, do śmiechu, chichotania, pisku, naśladowania. To doskonałe ćwiczenia aparatu mowy.

Kiedy dziecko zaczyna mówić i od czego to zależy

Niektóre dzieci już po pierwszych urodzinach mówią: „mama”, „tata”, „baba”. Wymawiają samogłoski: „a”, „o”, „e”, „u”, „i”, „y”, oraz spółgłoski: „p”, „b”, „m”, „d”, „t”, „n”, także zmiękczone, czyli „pi”, „bi”, „mi”. Ważne jest, by rodzice jak najczęściej wymawiali wyraźnie (!) nazwy rzeczy, zjawisk i miejsc, które przyciągną uwagę ciekawego świata malca. Generalnie chłopcy zaczynają mówić nieco później niż dziewczynki. W grupie trzy-, czterolatków, którzy mają opóźniony rozwój mowy na jedną dziewczynkę przypada trzech chłopców. Winne są temu hormony. Wpływają one na to, że struktury mózgowe odpowiedzialne za mowę rozwijają się u chłopców wolniej. Zwykle jedynacy szybciej próbują znaleźć wspólny język z dorosłymi, bo… nie mają innego wyjścia. Natomiast bliźniaki mogą tworzyć własny język, którego nie rozumie nikt poza nimi. Najczęściej zanika on, gdy dzieci zaczynają się kontaktować z rówieśnikami lub częściej przebywają wśród dorosłych, którzy z nimi rozmawiają.

Czy ssanie piersi wpływa na rozwój mowy

Oczywiście. To najlepszy trening języka i warg. Podczas ssania piersi dziecko wykonuje takie same ruchy jak w trakcie mówienia. Jego wargi obejmują brodawkę, język zostaje cofnięty, unosi się jego tylna część do podniebienia miękkiego. Dziecko obniża żuchwę i cofa ją, podnosi i wysuwa ku przodowi. Karmienie piersią nazywamy profilaktyką logopedyczną, bo chroni ono przed wadami zgryzu i wymowy. Podczas karmienia smoczkiem język jest płaski, nie pracuje jego czubek.

Jaki smoczek jest najzdrowszy dla malucha

Jeśli niemożliwe jest karmienie naturalne, trzeba wybrać taki smoczek, który kształtem przypomina brodawkę piersiową. Należy zwrócić uwagę na to, by nie był zbyt miękki, nie miał zbyt dużej dziurki, z której bez wysiłku maluchowi pokarm sam wlewa się do buzi. Lepszy jest smoczek z licznymi małymi otworami.

Polecamy: Czy nasz sposób mówienia wpływa na mowę dziecka

Ocena (2 oceny)

5.5
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!