kobieta, mama z córką
fot. Fotolia

Czy iść do ginekologa, gdy nic mi nie dolega zwłaszcza jeśli mam 40 lat?

Jak często należy chodzić do ginekologa i jakie badania robić, nawet gdy nic nam nie dolega? Czy po 40. roku życia te zasady dla zdrowych kobiet się zmieniają? Przeczytaj koniecznie!
kobieta, mama z córką
fot. Fotolia
Nie lubisz chodzić do ginekologa, więc jeśli nic się nie dzieje, odwlekasz te wizyty. Wiesz, że to błąd, zwłaszcza, że zbliżasz się do 40. urodzin! Nawet zdrowa kobieta powinna systematycznie odwiedzać ginekologa. Jak często to robić, zwłaszcza jeśli nic się nie dzieje?  

Jak często badać się u lekarza?

Jak często chodzić do ginekologa? Przynajmniej raz w roku. Oczywiście pod warunkiem, że nie pojawiły się żadne niepokojące dolegliwości, np. upławy. W przeciwnym razie w gabinecie specjalisty trzeba się stawić jak najszybciej.
Redakcja poleca: Przyczyny świądu pochwy [WIDEO]
Zastanawiasz się, co może być przyczyną swędzenia pochwy? Powodów takiego dyskomfortu, który czasem nawet utrudnia współżycie, jest bardzo wiele. Zobacz film, w którym dr Jacek Tulimowski – ginekolog, opisuje przyczyny świądu sromu i pochwy.

Badania przed (i po) 40. roku życia

Zasady zmieniają się, gdy kobiety zbliżają się do 40. urodzin. Wtedy przynajmniej raz w roku powinny znaleźć czas nie tylko na badanie ginekologiczne, cytologię, morfologię krwi, badanie moczu, ale także – profilaktycznie – na badanie USG narządu rodnego i piersi. USG zalecane jest zwłaszcza, gdy stosuje się doustne środki antykoncepcyjne. Po 40. roku życia należy zrobić pierwszą mammografię!

Zobacz też: Prawdy i mity o samobadaniu piersi

Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy