Dziecko z komórką

Dzieci spędzają więcej czasu przed ekranem niż z rodzicami

Jak często małe dzieci korzystają z nowych technologii? Wyniki badań szokują i zmuszą do refleksji.
Dominika Bielas
Dziecko z komórką
Z telefonów komórkowych korzystają coraz młodsze dzieci. Jak wynika z badań Common Sense Media, aż 98 proc. dzieci w wieku 8 lat regularnie używa tabletu lub smarfona. Systematycznie rośnie także czas, jaki dzieci spędzają przed małymi ekranami. W 2011 roku było to średnio 5 minut dzienne, teraz to już 48! Co więcej, prawie połowa dzieci do 8 roku życia posiada własny sprzęt, a korzystanie z tabletu czy smartfona jest częścią wieczornej rutyny. Jednak na zabawę telefonem pozwalają rodzice naprawdę malutkich dzieci.

Widziałaś już nasze konkursy? Sprawdź, jakie świetne nagrody możesz wygrać dla siebie lub dla dziecka!

Problem także stanowią duże ekrany. Nawet jeśli małe dziecko nie ogląda bajek, to w 42 proc. domów telewizor jest włączony niemalże non-stop. Choć badania dotyczą amerykańskich rodzin, dają do myślenia. Przecież to my rodzice wyposażamy dzieci w te wszystkie urządzenia, często nie ustalając żadnych granic. Jaki jest efekt? Dzieci siedzą przed ekranami coraz dłużej i coraz częściej.

Ekrany niszczą nasz dzieci

Niewinna zabawa niemowlaka przed telewizorem, czy kilkulatka aplikacją na telefonie to dopiero wierzchołek góry lodowej, zapewniają specjaliści. Badania, przytaczane przez "Time", wskazują, że w okresie od 2010 do 2016 roku liczba amerykańskich nastolatków, którzy przeżyli epizod depresyjny wzrosła aż o 60 proc. Wzrosła także liczba prób samobójczych wśród nastolatków. Autorzy badania dowodzą, że wszystko za sprawą nowych technologii. Jak to możliwe? Uzależnienie od nowych mediów sprawia, że psychika młodych pokoleń jest w tragicznym stanie. Autorka badania Jean Twenge, profesor psychologii z uniwersytetu w San Diego w Kalifornii, zauważa także, że dzieci są, gorzej przygotowane do dorosłego życia.
Redakcja poleca: Dziś największym zagrożeniem dla rozwoju dziecka jest zwykły smartfon [ROZMOWA Z EKSPERTEM]
- To obowiązkiem dorosłych jest dopilnować, by nasze dzieci korzystały z mediów w sposób bezpieczny i sprzyjający rozwojowi. - wyjaśnia psycholog, Aleksandra Piotrowska.

Więcej czasu w domu, ale mniej z rodziną

Współczesne dzieci spędzają zdecydowanie więcej czasu w domu z rodziną, jednak jest to pozornie czas spędzany wspólnie. Problem dotyczy zarówno małych dzieci, nastolatków, jak i samych rodziców. Kontakt między dzieckiem a rodzicem jest znacznie słabszy niż niegdyś. Co gorsza, do takiego "wyłączenia się" dochodzi nawet w sytuacji, gdy rodzina siedzi wspólnie w jednym pomieszczeniu, a nawet przy jednym stole.

Coraz młodsze dzieci odczuwają silną potrzebę zaistnienia w sieci, natomiast rozrywki w "realu", zupełnie naturalnie jeszcze dekadę temu, nie są dla nich atrakcyjne.  Zabawa z rodzicami, rozmowa, spędzanie czasu z rówieśnikami, to wszystko jest niezwykle potrzebne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Bez tego nasze dzieci nie uczą się funkcjonować w normalnym świecie. Dzieci, które może jeszcze nie są uzależnione od telefonu, ale często korzystają z sieci, także są bardzo zagrożone. Jak zauważyli badacze, śpią krócej, mają niższą samoocenę, stany lekowe, a nawet objawy depresji.

Mnie to nie dotyczy?

Co  ciekawe, rodzice zdają sobie sprawę, że zbyt częste korzystanie z urządzeń mobilnych może uzależniać (61 proc.), jednak wielu z nas nie wie, jak ten dostęp dziecku ograniczać. Rodzice także nie zawsze zauważają niepokojące objawy, które mogą świadczyć o uzależnieniu. Błędem jest także myślenie, że nasze dziecko jest za małe, by wprowadzać ograniczenia. Jak mądrze korzystać z nowych technologii? Zacząć od siebie, zastanowić się jak często używamy telefonu czy tabletu przy dziecku. Warto także ustalić zasady korzystania z nowych mediów nawet przez malutkie dzieci.

Źródło: aleteia.org

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy