jak często kąpać dzieci
fot. Fotolia

Jak często kąpać dzieci? – oto jest pytanie!

Czy codzienna kąpiel jest dobra dla skóry dziecka, czy też nie? 
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
jak często kąpać dzieci
fot. Fotolia
Kąpiel dziecka jest pewną rutyną. Zwłaszcza dla małych dzieci, które bez wieczornej kąpieli czują się wytrącone z rytmu i często mają problem  z zaśnięciem. Ta mama jednak zauważyła, że codzienna kąpiel dziecka, szkodzi mu. Posłuchajcie!

"Zaleceniem lekarzy było, by kąpać noworodka codziennie. Rzeczywiście, maluch był dzięki temu spokojniejszy i zadowolony. Niestety nie jego skóra. Zaczęły coraz częściej pojawiać się krostki, wypryski, a skóra stała się szorstka. Zmienialiśmy płyny do kąpieli, emulsje, ale nie było zmiany. Kiedyś mieliśmy taki okres, kiedy synek był kąpany rzadziej, co 2-3 dni. I nagle okazało się, że jego skóra stała się zdrowsza i lepiej wyglądała. 

Zaczęłam więc sobie zadawać pytanie – czy małe dziecko powinno być naprawdę kąpane codziennie? Zwłaszcza w czasie jesieni i zimy, kiedy nie biega codziennie po podwórku?
Znalazłam wtedy publikacje dr Roba Dunna, który stwierdza, że usuwanie z naszej skóry wszelkich mikrobów, wcale nie jest tak korzystne dla naszych ciał. Może to przynieść więcej strat, niż pożytku. Nasz układ odpornościowy według tego lekarza, wymaga pewnych drobnoustrojów i baterii jelitowych, by trzymać nas z daleka od niebezpiecznych patogenów.  

A my co robimy jako rodzice? Cały czas czyścimy dzieciom ręce i twarze chusteczkami antybakteryjnymi, kupujemy specjalne mydła, żele, by jak najwięcej bakterii pozbyć się z ciała dziecka.  A jak dowodzą najnowsze badania, specjalne mydła antybakteryjne, wcale nie są skuteczniejsze, niż zwykłe mydła. 

Więc jak często myć dzieci?

Amerykańska Akademia Dermatologiczna zaleca, by dzieci w wieku 6-12 lat, kąpane były 1-2 razy w tygodniu, chyba że brały udział w wyczerpujących zajęciach sportowych, lub kąpały się w miejscu publicznym, jak basen, czy jezioro. 

Rekomendacje odnośnie noworodków są mniej jasne, choć lekarze zalecają opóźnienie pierwszej kąpieli, gdy dziecko pokryte jest mazią płodową, która chroni maleństwo przed bakteriami. 

Ja postanowiłam kąpać dzieci kiedy są brudne, lub brzydko pachną. Pilnujemy tylko czystości rąk, zwłaszcza przed jedzeniem. Skóra dzieci wygląda naprawdę dobrze i tego się trzymam".

A wy jak często kąpiecie swoje dzieci?

Ile powinna trwać kąpiel dziecka? - radzi Paweł Zawitkowski
Rewolucyjna metoda kąpieli noworodków - film

źródło: essentialbaby.com.au
Redakcja poleca: Poznaj najciekawsze zabawki do kąpieli polecane przez Mamissima – film
Zobacz przegląd zabawek kąpielowych dla dzieci od malucha do przedszkolaka, dzięki którym wieczorny rytuał stanie się prawdziwą morską przygodą!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy