Jak często kąpać dziecko? To zależy od jego wieku! [WIDEO]

Czy dziecko rzeczywiście trzeba kąpać codziennie? Kiedy bez wyrzutów sumienia można urządzić „święto lasu” i położyć je spać bez mycia? Sprawdzamy aktualne zalecenia.
Wiadomo, dbanie o higienę jest ważne. Ale jak wynika z doniesień dermatologów, nadmiar czystości może być bardziej szkodliwy niż kontakt z brudem. Maluchy, które przebywają w sterylnym otoczeniu, są bardziej narażone na rozwój alergii, a zbyt częste mycie może prowadzić do problemów ze skórą. Dlatego sprawdziliśmy, jakie jest niezbędne minimum, jeśli chodzi o kąpiel dziecka, i czy rzeczywiście nic się nie stanie maluchowi, jeśli od czasu do czasu pójdzie spać bez mycia. 

Jak często należy kąpać noworodka?

Noworodka nie trzeba kąpać codziennie. To dobra wiadomość dla zmęczonych, niewyspanych rodziców, którym czasem brakuje sił, aby przygotować wieczorną kąpiel. W dniu, w którym rezygnujesz z mycia dziecka, oczyść jego ciało myjką (powinna być świeżo wyprana i najlepiej wyprasowana). Pamiętaj, aby nie zwlekać z pierwszą kąpielą po powrocie ze szpitala. Najlepiej znaleźć na nią czas tego samego dnia, bo kąpiąc dziecko, pozbędziesz się groźnych szpitalnych bakterii (ubranko również trzeba od razu wyprać).

Ile razy w tygodniu należy myć niemowlę?

Niemowlę, podobnie jak noworodek, nie musi być kąpane codziennie. Jeśli zrobisz sobie dzień przerwy, dziecku nic się nie stanie (dermatolodzy mówią, że kąpiel może przypadać co 2-3 dni). Warto jednak dbać o to, aby maluch co wieczór trafił do wanienki, ponieważ okolica pieluszkowa jest narażona na nieustający kontakt z moczem i kałem, a za uszami i pod bródką mogą zbierać się resztki ulanego mleka. Codzienna kąpiel porządkuje też dzień i sprawia, że dzieci lepiej śpią. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz wykąpać niemowlęcia, przemyj miejsca narażone na odparzenia i gromadzenie się brudu.  

Co wynika z zaleceń dla roczniaka i dwulatka?

Maluchy w tym wieku zwykle kochają kąpiele i traktują je jak zabawę. Jeśli dziecko nie przepada za wchodzeniem do wanny, spróbuj przedstawić mu alternatywę (dziś umyjemy tylko buzię, rączki, nóżki i ząbki, a jutro się wykąpiemy). 

Czy kilkulatek musi być kąpany codziennie?

Według Amerykańskiej Akademii Dermatologicznej dzieci w wieku 6–12 lat mogą kąpać się nawet 1–2 razy w tygodniu. W pozostałe dni wystarczy wymycie rąk i tych części ciała, które się brudzą. Warto jednak pamiętać, że kilkulatek brudzi się bardziej niż leżące w łóżku niemowlę. Zasady zasadami, ale kiedy dziecko jest spocone po treningu, ubłociło się albo było na basenie, umycie całego ciała będzie konieczne. 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy