GRY

Czy wiesz, z kim dzielisz łóżko? Takie „towarzystwo” może być niezwykle niebezpieczne!

Choć jedną trzecią naszego życia poświęcamy na sen, to nie zawsze odpowiednio dbamy o warunki, w jakich śpimy.
Jak często prać posciel?
fot. Fotolia
Coraz bardziej jesteśmy świadomi, jak właściwie dbać o zdrowie. Zwracamy uwagę na to, jak się odżywiamy, coraz chętniej uprawiamy sport. Jednym z obszarów niezwykle istotnych dla zdrowia jest także właściwe dbanie o higienę, ale okazuje się, że nie zawsze o nią dbamy w naszej sypialni. Łóżko, które kojarzy nam się z przyjemnymi rzeczami jak sen, seks, relaks czy zabawy z dzieckiem może być źródłem poważnych problemów zdrowotnych.

Siedlisko bakterii i grzybów

Choć jedną trzecią naszego życia poświęcamy na sen, to często za rzadko zmieniamy pościel. Wtuleni w kołdrę spędzamy, co najmniej kilka godzin dziennie, a w tym czasie na poszewkach gromadzą się ślina, pot, naskórek, pozostałości kosmetyków, do tego kurz, pyłki i sierść zwierzaka, jeśli takowego posiadamy. Choć nie widać tego gołym okiem, pościel szybko robi się brudna i stanowi idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów pochodzących z potu, komórek skóry oraz wydzielin z miejsc intymnych. Nasze łóżko jest największym siedliskiem roztoczy, które same w sobie nie są tak bardzo szkodliwe, za to ich odchody są silnie alergizujące. To, co osadza się na materiale, może również wywoływać choroby gardła, duszności czy kichanie.
Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w lipcu [WIDEO]
Alergia na pyłki może zepsuć wakacje. Sprawdź, co pyli w lipcu i nie daj się zaskoczyć.

Jak często należy zmieniać pościel?

Zdaniem ekspertów zmieniać pościel powinniśmy raz w tygodniu, a maksymalnie raz na dwa. Jeśli dodatkowo nakrywasz pościel kocem, ten powinno się uprać przynajmniej raz w miesiącu, gdyż we włosiu również kumulują się zanieczyszczenia. To samo się tyczy piżam. Na bieliźnie pościelowej żyją miliony niewidocznych gołym roztoczy.

Wszystko pierz w temp. 60 st. C, a do prania w niższych temperaturach warto dodawać olejki z drzewa herbacianego lub eukaliptusa, które pomagają eliminować nieproszonych gości. Pościel warto także prasować, by wyeliminować wszystkie roztocza, których nie udało się pozbyć podczas prania. Weź również przykład z naszych babć i często wietrz pościel nawet zimą.

Pamiętaj, że jako rodzic często gościsz dziecko w swoim łóżku, czy to na wieczorne zabawy i czułości, czy kiedy męczą koszmary. Regularnie zmieniając pościel, dbasz nie tylko o swoje zdrowie, ale i o zdrowie swoich pociech.

Jak często zmieniacie pościel? Napiszcie w komentarzach.

Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

O tym się mówi

Przygotuj się do Świąt!