jak często kąpać dziecko
fot. Fotolia

Jak często trzeba kąpać dziecko? Naprawdę codziennie?

Czy dzieci naprawdę muszą kąpać się codziennie? Spójrz, co na to specjaliści!
Karolina Stępniewska
jak często kąpać dziecko
fot. Fotolia
Czy dzieci trzeba kąpać codziennie? Tak się utarło, a kiedy z jakiegoś powodu nie uda nam się wykąpać dziecka, odczuwamy wyrzuty sumienia. Może niepotrzebnie mamy poczucie winy, bo specjaliści są zdania, że małe dzieci wcale nie potrzebują codziennej kąpieli! Skoro tak, jak często trzeba kąpać dziecko?

Jak często trzeba kąpać dziecko?

Niemowlę możesz kąpać codziennie, zwłaszcza, że na jego skórze często zbierają się resztki mleka, a skóra na pupie ma ciągły kontakt z moczem i kałem, co sprzyja odparzeniom. Jeśli jednak twoje dziecko nie lubi kąpieli, możesz je po prostu przemywać w miejscach najbardziej narażonych na odparzenia i gromadzenie się brudu, a kąpać np. co 2-3 dzień.

Ogólna zasada jest taka, że kąpiemy dziecko, kiedy jest brudne. Latem na pewno codziennie, bo dużo czasu spędza na dworze i bardziej się brudzi, zimą niekoniecznie każdego dnia. Zdaniem Stowarzyszenia Amerykańskich Dermatologów, dzieciom w wieku 6-11 lat wystarczy kąpiel 1-2 razy w tygodniu. W pozostałe dni wystarczy mycie rąk i tych części ciała, które się brudzą. Dermatolodzy są zdania, że częsta kąpiel zmywa warstwę ochronną ze skóry dziecka, co może prowadzić do problemów skórnych.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Ile powinna trwać kąpiel dziecka? Radzi Paweł Zawitkowski na warsztatach Johnson's - film
Kąpiel dziecka zajmuje rodzicom średnio 20-25 minut. Paweł Zawitkowski krytykuje taką długość kąpieli! Krócej czy dłużej? Sprawdź, ile powinna trwać kąpiel niemowlęcia.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy