miś, zabawka, pluszak, pranie
fot. fotolia

Bezpieczny pluszak to czysty pluszak. Jak czyścić zabawki?

Pluszowe misie można prać w pralce, na sucho lub zamrażać. Sprawdź, jak czyścić różne rodzaje zabawek dla dzieci. Poznaj domowe metody na pozbycie się bakterii i roztoczy.
Marta Kabulska
miś, zabawka, pluszak, pranie
fot. fotolia
Twoje dziecko uwielbia zasypiać z pluszowym misiem? To wspaniale, że ma takiego miękkiego przyjaciela, tylko czy na pewno jest on dla dziecka bezpieczny? Kiedy ostatnio prała misia? Jak często czyścisz zabawki, którymi bawi się twoje dziecko?

Zabawki edukacyjne dla 2 latka - sprawdź opinie
  Gdy pojawia się w domu niemowlę, często mamy skłonność do nadmiernego dbania o czystość domu, higienę, a nawet sterylność. Mija kilka miesięcy, a my zachowujemy się tak, jakby wszelkie bakterie, roztocza przestały istnieć. Myjesz podłogę i odkurzasz, ale czy regularnie dbasz o czystość zabawek?

Jak czyścić plastikowe zabawki?

  • Plastikowe i gumowe zabawki myjemy ciepłą wodą z mydłem. Te z nich, które nie zawierają elektronicznych elementów, możesz włożyć do miski z wodą z dodatkiem dziecięcego mydła. Tego typu zabawki można również umyć w zmywarce. Wystarczy ułożyć zabawki na górnej półce zmywaki i nastawić na krótki program zmywający. Dzięki temu będą one dokładnie wyczyszczone i odkażone.
  • Jeśli zabawka jest grająca, śpiewająca czy chodząca, przecieraj ją gąbką lub ściereczką zamoczoną w wodzie z mydłem. Brud z trudno dostępnych miejsc usuń szczoteczką do zębów.
  • W sklepach dostępne są również ekologiczne, bezpieczne płyny do dezynfekcji zabawek, dzięki którym bez chemii oczyścisz nie tylko ulubieńców zabaw dziecka, ale również stolik dziecka czy inne przedmioty i meble z dziecięcego pokoju.
  • Zwolennikom domowych środków czystości polecamy do czyszczenia zabawek użycie roztworu sody (¼ szklanki sody i 1/4 szklanki ciepłej wody). Po takim umyciu przepłucz zabawki czystą wodą.

Zobacz też: Te przedmioty kuchenne mogą być niebezpieczne dla zdrowia twojego dziecka!
Redakcja poleca: Zobacz hity wśród gier dla dzieci - film
Jaką kupić pierwszą grę planszową? Jak wybrać odpowiednią grę dla całej rodziny? Poznajcie najciekawsze gry dla dzieci, a wśród nich taka, która pachnie ogniem!

Jak czyścić pluszowe zabawki?

Najpopularniejszym sposobem czyszczenia pluszaków jest pranie ich w pralce. Zanim jednak włożycie pluszaki do bębna, koniecznie przeczytajcie metkę i postępujcie zgodnie jej zaleceniami.
  • Pranie pluszaków – włóż kilka zabawek do pralki i nastaw ją na najniższą temperaturę (30 stopni). Do prania używaj delikatnego środka piorącego np. proszku do prania dla dzieci. Zabawki wyprane w zwykłym proszku, które twoje dziecko przytula, mogą wywołać podrażnienia delikatnej skóry dziecka. Po wyjęciu z pralki wstrząśnij pluszakiem i ułóż na suszarce do wyschnięcia. Po wysuszeniu możesz przeczesać futerko szczotką, dzięki temu będzie bardziej puchate.
  • Pluszaki w zamrażalniku – Jednym ze sposób na wyczyszczenie pluszaków, których nie można prać, jest ich zamrażanie. W ten sposób pozbędziesz się bakterii i roztoczy. Jak to zrobić? Wystarczy włożyć zabawkę zawiniętą w foliową torebkę do zamrażalnika na noc. Niestety nie zmieścisz tam wielu zabawek. W zimie do tego celu możesz wykorzystać balkon czy taras, na którym worek pełen pluszaków pozostawisz na kilkanaście godzin.
  • Niektórzy rodzice do czyszczenia pluszowych zabawek wykorzystują również sodę oczyszczoną lub mąkę ziemniaczaną. Wystarczy włożyć zabawki do torebki z którymś z tych środków, szczelnie ją zawiązać i energicznie potrząsać tak, by wetrzeć proszek w zabawkę. Po upływie ok. godziny wyjmujemy zabawkę i dokładnie wytrzepujemy.

Zobacz też: Zmywarka - urządzenie nie tylko do naczyń
  [content:0_15530,0_24404,0_7938,0_1790:undefined]

 

Oceń artykuł

Ocena 4 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy