Jak wygląda blizna po cesarce i jak o nią dbać, by była mało widoczna?

Co robić, by rana po cesarskim cięciu dobrze się goiła, a blizna była mało widoczna? Wyjaśnia lek. med. Artur Kucharski, ginekolog-położnik.
blizna po cesarskim cięciu
fot. Fotolia
Kiedyś cesarskie cięcie oznaczało pożegnanie z bikini, ponieważ pozostawała po nim paskudna blizna biegnąca przez pół brzucha – od pępka aż do spojenia łonowego. A jak to wygląda dzisiaj? Zapytaliśmy o to ginekologa-położnika, lek. med. Artura Kucharskiego.

Jak wykonuje się cięcie przy cesarce?

Pionowe cięcie (czyli takie jak wykonywano dawniej) jest dziś stosowane tylko w wyjątkowych przypadkach (np. jeśli przyszła mama miała już przecinany brzuch w ten sposób albo dziecko trzeba natychmiast wydobyć na świat). W innych sytuacjach podczas cesarskiego cięcia brzuch przecina się poziomo mniej więcej dwa palce ponad spojeniem łonowym. Dzięki temu po zagojeniu blizna jest prawie niewidoczna.

Zobacz też: Jak wygląda poród przez cesarskie cięcie?
Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?

Czy blizna po cesarskim cięciu jest duża?

Rozmiar blizny po cesarce zależy od tego, w jaki sposób nacinano brzuch. Na to z kolei wpływa kilka czynników:
 • Wielkość dziecka – noworodka ważącego ponad 4 kg wyjmuje się przez większe nacięcie niż to, które wystarczy dziecku mającemu niespełna 3 kg;
 • Położenie płodu;
 • Tusza rodzącej (im większa, tym większe nacięcie).
Zwykle blizna po cesarce ma około 10–15 cm długości i 2–3 mm szerokości i wygląda mniej więcej tak, jak na poniższym zdjęciu.

Jak goi się rana po cesarskim cięciu?

Podczas cesarskiego cięcia lekarz najpierw przecina, a potem zszywa kilka warstw, tzn.
 • skórę;
 • tkankę podskórną;
 • powięź poprzeczną brzucha;
 • macicę.
Wszystkie te warstwy muszą się zagoić. Jeśli goją się prawidłowo, już tydzień po zabiegu ściągane są zewnętrzne szwy ze skóry. Natomiast szwy wewnętrzne rozpuszczają się ok. 3 miesięcy.
 

Co możesz zrobić, żeby rana dobrze się goiła?

 • Nie mocz opatrunku – w ciągu pierwszych dni po cesarskim cięciu postaraj się nie moczyć plastra zabezpieczającego szwy. Jeśli przypadkiem zmoczysz go podczas brania prysznica, poproś pielęgniarkę o nowy opatrunek;
 • Myj ranę po zdjęciu szwów wodą z mydłem – możesz przecierać ją także spirytusem lub środkiem dezynfekującym;
 • Noś wygodne ubrania – takie, które nie drażnią i nie uciskają blizny. Przede wszystkim wysokie majtki, których gumka nie będzie urażać obolałego miejsca. Przydadzą ci się też przewiewne sukienki i luźne spodnie z naturalnych materiałów – nie będziesz się w nich pocić;
 • Nie dźwigaj przez trzy miesiące po zabiegu (np. wózka) – szwy założone na mięśnie i powięź mogą je uszkodzić i powstanie wtedy krwiak;
 • Przyciskaj poduszkę do brzucha, gdy np. kaszlesz – dzięki temu napięte mięśnie nie będą bolały.
 • Układaj dziecko tak, aby nie uciskało rany podczas karmienia, np. na ułożonej na kolanach poduszce.
 
 
Uwaga!
Ból mija na ogół po 4-6 tygodniach od zabiegu. Jeszcze przez kilka miesięcy okolica rany może być zdrętwiała, ponieważ podczas operacji zostały przecięte nerwy. Ale spokojnie, uczucie odrętwienia powinno ustąpić mniej więcej po roku.

Jak wygląda blizna po cesarce?

Na początku blizna po cesarce nie wygląda zbyt ładnie: jest czerwona lub różowa. Z czasem blednie: najpierw staje się różowa, potem coraz jaśniejsza, a na końcu biała i prawie niewidoczna. Niekiedy tworzą się wokół niej zgrubienia: to bliznowiec, który – niestety – może pozostać. Nie ma on nic wspólnego z nieprawidłowym zszyciem skóry, nie jest też groźny, ale nie wygląda najlepiej.

Czy bliznę należy czymś smarować?

Możesz rozjaśniać bliznę i spróbować zapobiec powstaniu bliznowców, stosując preparaty do leczenia blizn pooperacyjnych, np. Contractubex czy Cepan. Kupisz je bez recepty. Maść na bliznę używaj, gdy rana już się wygoi, a więc po zdjęciu szwów. Leki tego rodzaju zawierają: wyciąg z cebuli, heparynę i alantoinę. Działają przeciwzapalnie, regenerują i poprawiają ukrwienie tkanek, sprawiają też, że blizna nie swędzi i nie jest napięta. Stosuj je kilka razy dziennie przez kilka miesięcy.

Kiedy trzeba iść do lekarza?

Najczęściej rana po cesarskim cięciu goi się bez problemu, czasem jednak zdarzają się komplikacje.
Koniecznie idź do lekarza, jeśli:
 • Pojawia się obrzęk i zaczerwienienie;
 • Rana bardzo boli, jest gorąca;
 • Pojawia się wydzielina surowicza lub ropna;
 • Masz gorączkę;
 • Ból nie mija mimo upływu ponad 6 tygodni;
 • Po powrocie miesiączki w linii blizny pojawia się bolesne zgrubienie, które powiększa się i boli.  Czasem po cesarskim cięciu powstają w bliźnie ogniska endometriozy (to jedno z powikłań po cesarskim cięciu), tzn. maleńkie ogniska błony śluzowej macicy, która w czasie zabiegu została przypadkowo „zawleczona” do tkanki podskórnej.


Konsultacja: lek. med. Artur Kucharski, ginekolog-położnik.

Zobacz też:
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Szykujemy wyprawkę