pielęgnacja dłoni i stóp - porady eksperta
fot. Babyonline.pl

Pielęgnacja dłoni i stóp w czasie ciąży i po niej – wywiad z ekspertem

Pytań o pielęgnację w czasie ciąży i tuż po niej jest wiele. Czy można nakładać lakiery hybrydowe? Jak dbać o stopy, które puchną? Na te i wiele innych pytań o pielęgnację stóp i dłoni odpowiada właścicielka gabinetu Studio Piękna, stylistka paznokci i kosmetolog - Barbara Majewska.
Martyna Pstrąg
pielęgnacja dłoni i stóp - porady eksperta
fot. Babyonline.pl
Problemy dotyczące pielęgnacji dłoni i stóp zdarzają się każdej z nas. Najwięcej pytań i wątpliwości mają jednak kobiety w ciąży i mamy karmiące – nie zawsze wiedzą, jak zadbać o przemęczone stopy czy przesuszone dłonie. Wszystko to dlatego, że nie posiadają wiedzy, jakie zabiegi pielęgnacyjne na dłonie i stopy mogą stosować w ciąży i podczas karmienia piersią, bo nie wszystkie są bezpieczne i dozwolone dla nich – na pytania i wątpliwości wielu mam odpowiada właścicielka gabinetu, stylistka paznokci i kosmetolog - Barbara Majewska ze Studia Piękna (ul. Emilii Plater 8 w Warszawie).

Na co przyszła mama idąca do salonu kosmetycznego musi zwracać uwagę?

Po przyjściu do gabinetu należy trochę się rozejrzeć, zwrócić swoją uwagę na otoczenie i zapytać wprost, czy pracownicy np. używają autoklawu (hermetyczny zbiornik służący przeprowadzaniu procesów chemicznych, np. odkażaniu sprzętu). Ważne jest by spytać, w jaki sposób sterylizuje się narzędzia, bo wiele pań tego się obawia. Taka wiedza jest potrzebna do tego, by czuły się bezpiecznie.
Oczywiście każda pani powinna być traktowana indywidualnie. Kiedy przyjdzie do gabinetu, należy przeprowadzić z nią wywiad – jakie metody pielęgnacyjne stosuje, kiedy i jakie zabiegi wykonywała przed ciążą i już w jej czasie, ale przed przyjściem do salonu. Ta wiedza jest niezbędna by pomóc każdej kobiecie osobno.

Kosmetyki dla mam - sprawdź opinie

Jakie zabiegi pielęgnacyjne na dłonie może wykonywać przyszła mama w czasie ciąży?

Jednym z fajniejszych zabiegów, które przyszła mama może wykonać w domu jest odżywczy zabieg dla dłoni, tzn. zrobienie wieczorem peelingu i nałożenie na noc grubej warstwy odżywiającego kremu do rąk. Następnie należy nałożyć na nie rękawiczki frotte. Taki zabieg głęboko nawilża przesuszoną skórę dłoni.
Kolejnym sposobem, z którego panie są zadowolone, jest też moczenie dłoni w oleju np. arganowym, kokosowym. Oleje mają zbawienny wpływ na skórę i zawsze bardzo je polecam klientkom. Olejek arganowy jest również polecany do pielęgnacji całego ciała (także na skórę w okolicy brzucha i piersi, bo jest to olejek na rozstępy) i na włosy – głęboko nawilża i sprawia, że skóra czy włosy są w dużo lepszej kondycji.

A z jakich zabiegów pielęgnacyjnych dla dłoni może skorzystać ciężarna w salonie kosmetycznym?

O panie ciężarne należy dbać w szczególny sposób, ponieważ zarówno zmywacze, jak i odżywki mogą mieć szkodliwy wpływ na dziecko w brzuchu. Na rynku pojawiły się już odżywki bez formaldehydu, które mogę polecić paniom ciężarnym. Również manicure Japoński jest bezpieczny i bardzo odżywczy dla paznokci w czasie ciąży, ponieważ regeneruje i wzmacnia je.
Jedynym zabiegiem regenerującym, który w salonie może wykonać przyszła mama jest  zabieg parafinowy, który jest wykonany przez kosmetyczkę. Jest idealny w okresie jesienno-zimowym. Polega on na zanurzeniu i moczeniu dłoni w ciekłej parafinie.  Przed tym można nałożyć maskę odżywczą, która wchłania się w dłonie i dzięki temu bardzo mocno je nawilża w połączeniu z parafiną. Raczej nie polecałabym tego zabiegu w okresie letnim ze względu na wysokie temperatury powietrza, bo wtedy nasza skóra zachowuje się nieco inaczej. Zabieg ma na celu odżywić skórę dłoni. Wszystkie inne zabiegi regenerujące można wykonać dopiero po porodzie. 
Przy rozdwajających się paznokciach przyszła mama może również skorzystać w salonie z zabiegu nakładania specjalnych odżywek utrwalanych pod lampą UV, które mają za zadanie wzmocnić paznokcie. W takich przypadkach odradzam nakładanie tipsów, paznokci żelowych czy lakieru hybrydowego – należy się skupić na leczeniu i regeneracji.

Czy są jakieś zabiegi, które skutecznie pomogą w pielęgnacji stóp?

W salonie polecałabym również wspomniany już zabieg parafinowy. Później, aby utrzymać ten efekt, przyszła mama powinna przede wszystkim dużo więcej odpoczywać i trzymać stopy uniesione w pozycji pod kątem 30 stopni do powierzchni poziomej. Wtedy krew w nogach inaczej krąży i tak można zapobiegać obrzękom, które bardzo męczą ciężarne kobiety.
Przy problemach ze stopami w czasie ciąży zalecam również dobór odpowiedniego obuwia i dbanie o buty. To ważne, ponieważ obrzęki deformują całkowicie stopy i potrzebne są wygodne buty, by nie pogłębić problemu jeszcze bardziej. Każdej przyszłej mamie zalecałabym również wizytę u ortopedy, ponieważ ciąża bardzo zmienia całą postawę, pion kręgosłupa, rozstaw bioder, a także obciąża stopy i kolana.

A jakich zabiegów pielęgnacyjnych na stopy należy unikać?

W większości salonów można wykonać zabiegi z kwasami złuszczającymi, jednak nie są one polecane kobietom w ciąży i karmiącym piersią, ponieważ szkodliwe składniki mogą przeniknąć do organizmu. Taki zabieg należy wykonać dopiero po zaprzestaniu karmienia piersią.
Na całych nogach należy również unikać wszelkich zabiegów ingerujących w naczynia krwionośne, jak np. zamykanie naczynek. To również można wykonywać dopiero po zakończeniu karmienia piersią. Zamiast tego – należy stosować inne środki, np. łykanie witaminy C czy tabletek z rutyną, które wzmacniają naczynia krwionośne.

W czasie ciąży mogą się rozwinąć jakieś problemy, których wcześniej przyszła mama nie miała?

Tak, są to przede wszystkim różnego rodzaju problemy ze stopami właśnie. Podczas ciąży podeszwa stopy całkowicie się deformuje (chociaż to jest zależne od tego, ile w czasie ciąży kobieta przytyje), z czego wynika problem bólu stóp podczas chodzenia. Kolejnym problemem są pękające pięty, na które ratunkiem jest także pielęgnacja domowa. Domowe sposoby pomagają niestety tylko do pewnego momentu, bo jeśli problem jest bardzo głęboki to potrzebna jest indywidualna konsultacja. Nie ma niestety złotego środka by przed ciążą zabezpieczyć się przed różnymi problemami. Czasem należy przeprowadzić zabiegi typowe dla medycyny estetycznej – przy potliwości stóp należy przeprowadzić mezoterapię, ale jest to zabieg, który można wykonać dopiero po zakończeniu karmienia piersią. Na pękające pięty polecam zawsze specjalne kremy z wysokim stężeniem mocznika, bo ten składnik leczy i pomaga przy problemach z przesuszoną skórą.

Czy problemom ze stopami da się jakoś zapobiec przed ciążą?

Należy zacząć od tego, że o stopy trzeba dbać cały czas – niezależnie od pory roku czy stanu fizycznego. Stopy i dłonie są wizytówką kobiety i ich zadbany wygląd daje kobietom dobre samopoczucie. Natomiast, niestety, rzeczywistość wygląda tak, że większość kobiet przychodzi do gabinetu po pomoc już po ciąży, gdy pewne problemy pogłębiły się dosyć mocno przez okres ciąży i karmienia piersią.

A co z pielęgnacją paznokci?

Obecnie świetnym rozwiązaniem jest nałożenie na paznokcie lakieru hybrydowego. Należy jednak uważać na osoby, które zajmują się tą metodą manicure, ponieważ istnieje wiele miejsc, które zatrudniają osoby nie do końca przeszkolone, które nie skończyły specjalnych szkół tylko krótkie kursy dotyczące nakładania i zdejmowania paznokci hybrydowych – na takie osoby powinny przede wszystkim uważać ciężarne. To ważne, ponieważ źle wykonany zabieg może przysporzyć kobiecie tylko samych problemów z kondycją paznokci. Kiedy nakładanie lakieru hybrydowego zostanie przeprowadzone w sposób nieprofesjonalny, to początkowy efekt może być naprawdę ładny, natomiast po kilku miesiącach wszystko zaczyna wyglądać zupełnie inaczej. W grę wchodzą tu także różne choroby jak np. drożdżyca, która bierze się ze źle zdezynfekowanego sprzętu i narzędzi.

Czy nakładanie lakieru hybrydowego jest bezpieczne dla ciężarnej?

Jak najbardziej tak. Jedynym z przeciwwskazań dla tej metody manicure u kobiet ciężarnych jest zbyt intensywny zapach lakierów , ale nie każda kobieta tak samo to odczuwa. Osoba, która wykonuje zabieg, powinna przyszłej mamie przedstawić wady i zalety tego zabiegu, a ta sama powinna zdecydować, czy się na niego decyduje w sytuacji kiedy jest w ciąży, bo to ona jest odpowiedzialna za zdrowie swojego dziecka.

Z jakimi jeszcze problemami borykają się przyszłe mamy i kobiety już po porodzie?

Często są to wrastające paznokcie, przesuszony naskórek, rozdwojenie płytki paznokciowej – problemy, które wynikają z niewłaściwej pielęgnacji. Kiedy kobieta zaniedbuje systematyczną pielęgnację, później dużo trudniej przywrócić dobry stan dłoni i stóp, a sam proces odnowy jest dłuższy.

Czy są jakieś codzienne nawyki, które należy sobie wpoić by mieć zadbane dłonie i stopy?

Oczywiście! Podstawą jest systematyczność, np. w używaniu kremów do rąk i stóp, piciu dużej ilości wody (przynajmniej ok. 2 litrów dziennie). Ważny jest również zdrowy sen. Jeśli chodzi o bardziej sporadyczne zabiegi domowe, to dobrym sposobem jest moczenie dłoni w podgrzanej oliwie z dodatkiem witaminy A – to bardzo poprawia kondycję paznokci. Wszystkie suplementy diety przeznaczone do wzmocnienia paznokci i włosów również są dobrym rozwiązaniem, ale ważniejsza jest wiedza, czy w organizmie nie ma jakichś niedoborów, które należy uzupełnić dietą. Przyszła mama może pić napar ze skrzypu polnego, który jest bogaty w mikroelementy – 2-miesięczna kuracja może przynieść naprawdę dobre efekty. Jeśli kobieta w ciąży ma problem z rozdwajaniem paznokci, powinna zainwestować w szklany pilnik, ponieważ ten rodzaj pilnika zamyka krawędź paznokcia i to zmniejsza ryzyko rozdwojeń.
Co do największego problemu kobiet w ciąży – obrzęków stóp – świetnym domowym sposobem na złagodzenie tego jest moczenie ich w wodzie z dodatkiem soli. Taki zabieg łagodzi obrzęk, ale równie odpręża i relaksuje stopy. Idealnym domowym sposobem jest również okład ze zgniecionego liścia kapusty czy smarowanie nóg lotionami chłodzącymi i zmniejszającymi obrzęki.

Dziękujemy za rozmowę!
Redakcja poleca: Czy kobiety ciężarne mogą stosować preparaty złuszczające skórę? (film)
Zobacz, co na ten temat powie dyplomowana kosmetyczka Anna Urbańska. Obejrzyj film.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy