Jak dbać o dziąsła dziecka?
fot. Fotolia

Zęby to za mało! Zadbaj też o dziąsła dziecka

Myjecie ząbki, ale zapominacie o dziąsłach? To niestety powszechny błąd. Brak odpowiedniej higieny dziąseł może prowadzić do ich stanu zapalnego oraz poważnych problemów w przyszłości.
Karolina Stępniewska
Jak dbać o dziąsła dziecka?
fot. Fotolia
Twoje dziecko myje zęby, ale czy to wystarczy, żeby miało zdrowe dziąsła? Warto nauczyć dziecko dbać o dziąsła już teraz, aby w przyszłości uniknęło problemów, takich jak krwawienie i ból, czy nawet paradontoza. Dziąsła, o czym nie wszyscy wiedzą, są bardzo ważne dla zdrowia zębów – jako element tkanek przyzębia, okalają i utrzymują ząb w kości. Nieodpowiednia higiena jamy ustnej może powodować problemy z dziąsłami nawet u dzieci. Wiadomo, że dziecko nie potrafi tak dokładnie umyć zębów jak człowiek dorosły. Czy wiedziałaś, że stomatolodzy zalecają, by nadzorować mycie zębów nawet u 12-latków? Na szczęście możesz w łatwy sposób dbać o dziąsła dziecka.

Dziąsła u dziecka – jak o nie prawidłowo dbać?

Szczoteczka do zębów nie dociera do wszystkich szczelin międzyzębowych. Na dodatek, jeśli pozwalasz dziecku myć zęby samodzielnie, bez nadzoru, jest niemal pewne, że nie robi tego dokładnie. Dlatego, aby prawidłowo dbać o zęby dziecka, sięgnij po nić dentystyczną. Każdy z nas powinien nitkować zęby raz dziennie i warto wyrobić ten nawyk już u dziecka.

Jeśli zauważysz osad na ząbkach, koniecznie idź z dzieckiem do dentysty, by oczyścić ząbki. Osad i kamień nazębny, nagromadzony u linii dziąseł, może prowadzić do stanów zapalnych dziąseł. Jeśli twoje dziecko narzeka na ból dziąseł, możesz płukać mu jamę ustną delikatnym naparem z szałwii lub rumianku.
Redakcja poleca: Pasta z fluorem: czy jest szkodliwa dla dzieci? [WIDEO]
Pasta z fluorem stosowana w odpowiedniej ilości jest bezpieczna. Dr hab. Dorota Olczak-Kowalczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, że najważniejsze jest to, by stosować taką pastę w odpowiednich ilościach. Dla małego dziecka wystarczy odrobina.

Dlaczego nitkowanie jest ważne?

Jeśli masz obawy, że zrobisz coś nie tak, możesz poprosić stomatologa, by nauczył cię nitkować zęby dziecka. Nitka dentystyczna jest twoim sprzymierzeńcem w dbaniu o higienę jamy ustnej swojej i dziecka. – Nawet najlepsza szczoteczka nie dotrze do szczelin między zębami, gdzie gromadzą się resztki pożywienia i dochodzi do powstania płytki nazębnej, czyli lepkiego i bezbarwnego biofilmu zawierającego bakterie - mówi lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

- Mikroby żerując na cukrach, uwalniają kwasy, które demineralizują szkliwo zębów, czyniąc je podatnymi na ubytki. Dodatkowo nieusuwana płytka z czasem przekształca się w kamień nazębny, który osadzając się wzdłuż linii dziąseł, może prowadzić do stanów zapalnych, odsłonięcia szyjek zębowych oraz paradontozy. Nitkowanie redukuje odkładanie się płytki, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy oraz chorób dziąseł – wyjaśnia stomatolog.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy