niemowlę, wanna, kąpiel, mycie główki
fot. Panthermedia

Jak dbać o główkę

Nieważne, czy malec ma bujną czuprynę, czy też włosków nie ma prawie wcale. Główkę trzeba myć codziennie! Zobacz czym. I dlaczego wybór kosmetyku jest tak ważny.
niemowlę, wanna, kąpiel, mycie główki
fot. Panthermedia
Babcia przekonuje cię, by nie myć maluszkowi zbyt często włosów, ponieważ przez to zaczną mu się przetłuszczać. Koleżanka twierdzi, że dobry szampon musi się pienić. Czy to prawda – pytamy dermatologa.

Każdego dnia trzeba myć maluszkowi główkę?

Tak, ponieważ skóra się poci. Również na główce (szczególnie jeśli wkładasz czapeczkę). A pot i brud mogą powodować pojawianie się stanów zapalnych, krostek. Dlatego niezależnie od tego, czy dziecko ma włoski, czy jeszcze nie, jego główkę trzeba myć codziennie, tak jak całe ciało.

Jaki kosmetyk będzie najlepszy?
Główkę noworodka możesz myć tą samą kostką mydlaną, której używasz do mycia całego ciała maluszka. Jeśli do kąpieli stosujesz płyn lub np. emolient (to kosmetyki dostępne w aptece, które nie tylko myją, ale także nawilżają i lekko natłuszczają skórę), możesz nim również umyć główkę malca. Bardzo dobry jest też delikatny szampon. Zwróć uwagę, czy nie ma w nim substancji barwiących oraz zapachowych.

Skąd mam wiedzieć, że szampon jest dobry dla dziecka?
Przede wszystkim uważnie przeczytaj, co jest napisane na opakowaniu. Nie wystarczy zapewnienie producenta, że to szampon DLA DZIECI. Do mycia włosów niemowlęcia używaj tylko takiego, na którym jest napisane, że nadaje się on dla NIEMOWLĄT (czyli dla dzieci, które nie skończyły pierwszego roku życia). Zwracaj na to uwagę i nie myj szkrabowi główki szamponem przeznaczonym dla starszych dzieci. Znajduje się w nim więcej składników chemicznych, np. zapachowych, barwiących, które mogą podrażniać skórę.

To prawda, że włosy są umyte wtedy, gdy szampon dobrze się na nich pieni?
Nie. Kosmetyki, które bardzo się pienią, zazwyczaj zawierają sporo środków zasadowych, wysuszających skórę. W efekcie dziecko później się drapie. Myślisz, że to uczulenie, tymczasem często taka reakcja jest spowodowana wysuszeniem skóry. Dlatego dla małych dzieci lepsze są szampony, które mało się pienią. Zwykle zawierają one środki nawilżające i natłuszczające skórę.

Wystarczy raz nanieść szampon na włosy, umyć je i wypłukać, czy trzeba tę czynność powtórzyć?
Wystarczy raz. Szamponu powinno być niewiele. Potem dokładnie go spłucz, by resztki nie zostały na włosach.

Ciemieniucha to efekt zbyt rzadkiego mycia maluszkowi głowy?
Nie. Między szóstym tygodniem a trzecim miesiącem życia malca gruczoły łojowe znajdujące się w skórze zaczynają pracować na znacznie zwiększonych obrotach. U dzieci często pojawiają się wtedy na główce żółte łuseczki. To właśnie jest ciemieniucha. Co robić? Przed kąpielą nasmarować główkę oliwką, włożyć czapeczkę, a potem – jeszcze przed myciem szamponem – delikatnie wyczesać łuski.


Konsultacja: dr Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog, Gabinet Dermatologii „Dermini”.
Redakcja poleca: Jak kąpać niemowlę - film
Jak często kąpać niemowlę, jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli i w jaki sposób myć buzię dziecka?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy