prof. Bohdan Maruszewski
fot. Łukasz Widziszowski (WOŚP)

Prof. Bohdan Maruszewski: tak leczy się w Polsce serca dzieci

Kuba jako małe dziecko został zdyskwalifikowany z operacyjnego leczenia wady serca w najlepszym ośrodku kardiochirurgicznym w Europie. Operował go prof. Bohdan Maruszewski z Centrum Zdrowia Dziecka. Opowiada, jak to się stało, że Polska jest dziś światową potęgą w leczeniu małych serc.
Katarzyna Pinkosz
prof. Bohdan Maruszewski
fot. Łukasz Widziszowski (WOŚP)
Prof. Bohdan Maruszewski kieruje Kliniką Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka, w której rocznie operuje się ponad 500 dzieci z wrodzonymi wadami serca, wykonuje również przeszczepy serca. Profesor otrzymał m.in. Order Uśmiechu, Nagrodę Specjalną Św. Kamila, jest współtwórcą Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Prywatnie lubi  żeglować, jeździć na nartach, słuchać jazzu. "Zwyczajnie fajny człowiek" -  mówią o nim rodzice operowanych dzieci.

Mówi Pan: "Jeśli ktoś ma odwagę dotknąć serca dziecka, jego ręce muszą być absolutnie czyste"

To zdanie wypowiedziane przez mojego mistrza, nauczyciela i przyjaciela, prof. Jarosława Stodulskiego. Leczenie dziecięcego serca jest przywilejem. Człowiek, który ma ten zaszczyt, musi bardzo dbać o czystość swoich rąk: być bez zarzutu.  

Skąd biorą się wady serca u dzieci?

W ok. 30 proc. przypadków przyczyną są czynniki genetyczne. W pozostałych - zanieczyszczenie środkami chemicznymi, infekcja wirusowa, nieodczuwalna dla mamy w ciąży, ale bardzo groźna dla małego zarodka. Wady wrodzone serca powstają w pierwszych 40. dniach życia płodowego: w tym czasie zarodek jest bardo wrażliwy na czynniki zewnętrzne.

Czy można uchronić dziecko przed wadą serca?

Nie zawsze. Na pewno we wczesnej ciąży mama powinna unikać ekspozycji na czynniki zakaźne, nie powinna pić alkoholu, palić papierosów.
Zobacz też: Po tych zdjęciach już nigdy nie zapalisz w ciąży papierosa
Alkohol zabija komórki maleńkiego, niesłychanie wrażliwego zarodka. Picie alkoholu w ciąży powinno być karane. Jeśli karzemy rodziców za brak właściwej opieki, to powinniśmy też karać za picie alkoholu w ciąży.
Nie zawsze jednak wadom serca da się zapobiec. Można je jednak wcześnie wykryć, dlatego tak ważne jest wykonywanie USG w ciąży.

Wady serca można leczyć w okresie prenatalnym?

W kilku krajach, także w Polsce, rozwija się interwencyjna medycyna prenatalna. W przypadku wad wrodzonych serca wykonywane są zabiegi interwencyjne: przez powłoki brzuszne wprowadza są cewniki, baloniki, podobne do tych, które są stosowane po urodzeniu. U rozwijającego się płodu można wykonywać zabiegi, które albo umożliwiają rozwój serca, albo łagodzą wady serca, z którymi dziecko się urodzi. Wykonuje się np. zabiegi u dzieci z sercem jednokomorowym, które powodują wytworzenie drugiej komory albo zwiększające szanse na przeżycie bardzo złożonych operacji, które wykonuje się po urodzeniu.

Dziś rodzi się więcej dzieci z wadami wrodzonymi serca niż przed laty?

Częstość wad serca jest stała: na 1000 dzieci rodzi się 8 z wadami serca. W Polsce w 1990 roku rodziło się 600 tys. dzieci, 3800 z nich miało wrodzoną wadę serca. Dziś w Polsce rodzi się 360-380 tys. noworodków, z których ok. 2880 ma wrodzoną wadę serca.

Co w ciągu 20 lat zmieniło się, jeśli chodzi o kardiochirurgię?

25 lat temu w Polsce tylko 10 proc. dzieci z wrodzonymi wadami serca otrzymywało pomoc. Nie wykonywaliśmy wielu operacji. Dziś w 9 ośrodkach kardiochirurgii dziecięcej co roku wykonywanych jest ok. 2700 operacji wad wrodzonych serca u dzieci, również te najbardziej złożone. Polska jest światowym liderem w kardiochirurgii dziecięcej. Wykonuje się u nas więcej operacji wad wrodzonych serca niż w Niemczech, najbogatszym kraju Europy. Stosujemy sztuczne komory serca u dzieci ze skrajną niewydolnością serca, przeszczepy. Jeśli chodzi o kardiochirurgię dziecięcą, jesteśmy światowym liderem.

Nie ma potrzeby wyjeżdżania z Polski na operację serca za granicę?

Nie ma takiej konieczności. Polskie ośrodki wykonują wszystkie operacje wad wrodzonych serca, jeśli pojawia się jakaś skomplikowana operacja, to stanowi ona problem tak samo w Polsce jak w innych krajach.
Czytaj więcej: O szmerach w sercu i o tym, jak dbać o serce zdrowego dziecka
Redakcja poleca: Czy ciężarna może pić niewielkie ilości alkoholu? - film
Czy w trakcie ciąży kobiety powinny pić czerwone wino dla lepszego trawienia? Czy to prawda, że wypicie niewielkiej ilości alkoholu nie zaszkodzi dziecku? Sprawdźmy!
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Pielęgnacja niemowlaka

Zakupy dla niemowlaka