Jak opóźnić poród, by maluch nie urodził się przedwcześnie [WIDEO]

Jeśli zastanawiasz się, jak opóźnić poród, żeby donosić ciążę, to musisz wiedzieć, że w większości przypadków przyczyn przedwczesnych porodów nie da się ustalić. Rodzice jednak na pewne rzeczy mają wpływ. To, czego należy unikać, to między innymi palenie papierosów i przyjmowanie leków na własną rękę.
Dzisiejszy stan wiedzy medycznej nie pozwala całkowicie wyeliminować porodów przedwczesnych, ale można próbować im przeciwdziałać. Prof. dr hab. n. med. Katarzyna Borszewska-Kornacka z Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej tłumaczy, na co każda ciężarna powinna uważać i czego się wystrzegać, aby opóźnić poród na tyle, by zwiększyć szanse urodzenia w terminie. 

Jak opóźnić poród?

– To bardzo trudne pytanie – mówi prof. Borszewska-Kornacka. Wszystkie przyczyny porodów przedwczesnych mogą się pojawiać się bardzo wcześnie i być związane np. z niewydolnością łożyskową. Jest wiele czynników genetycznych, o których jeszcze mało wiemy. Bardzo często przyczyną urodzenia wcześniaka są też zakażenia wewnątrzmaciczne, które u mamy się w ogóle nie objawiają i dopiero po porodzie zdajemy sobie sprawę z tego, jaki był powód przedwczesnych narodzin.

Jak podczas ciąży dbać o siebie, by nie urodzić wcześniaka?

Ciąża to niezwykły okres w życiu kobiety i najlepiej, żeby ta ciąża była planowana. Ale nawet jak jest nieplanowana, to najważniejsza jest jej akceptacja. Wtedy wszystkie działania na rzecz dziecka są naturalne, przychodzą niemal odruchowo. Poza tym, trzeba zmienić tryb życia na zdrowy, bo od niego mnóstwo zależy, jeśli chodzi o zdrowie i stan dziecka. Bardzo ważna jest zbilansowana dieta podczas ciąży – to prawda stara jak świat i zawsze aktualna. Nie jemy za dwoje w ciąży! Teraz wiele kobiet nie przybiera za dużo i to jest świetny trend. 

Czego nie robić, aby opóźnić poród?

Poniższe czynniki zwiększają znacząco ryzyko urodzenia wcześniaka:
  • palenie papierosów – wciąż pali blisko 30 proc. kobiet w ciąży, a to bardzo częsta przyczyna wcześniactwa i małej masy urodzeniowej dziecka, poronień i nieprawidłowości łożyska,
  • rodzenie pierwszego dziecka po 40-tce – wzrasta też odsetek wad rozwojowych,
  • picie alkoholunawet małe ilości alkoholu prowadzą do powstania FAS, czyli zespołu płodowo-alkoholowego, który powoduje zmiany w wyglądzie dziecka i nieprawidłowości w rozwoju umysłowym,
  • przyjmowanie leków na własną rękę – wiele z nich dostaje się do płodu i go uszkadza,
  • zażywanie narkotyków – każda substancja psychotyczna powoduje zmiany w organizmie dziecka,
  • podejmowanie ciężkiej pracy fizycznej,
  • długotrwały lub bardzo silny stres.
Profesor Kornacka podkreśla, że mitem jest opinia, jakoby zapłodnienie pozaustrojowe in vitro miało zły wpływ na przebieg ciąży i ewentualny przedwczesny poród. I ważne jest, by nie stygmatyzować dzieci urodzonych z in vitro, co w naszym kraju wciąż się zdarza. 

Co robić, aby opóźnić poród?

Tak, jak są rzeczy, których przyszła mam nie powinna robić, tak też są i takie, które robić powinna. Ogólnie rzecz biorąc, chodzi o dbanie o siebie i stworzenie najlepszych możliwych warunków do rozwoju płodu. Do zapobiegania przedwczesnemu porodowi należy:
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy